Herbata chińska – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Herbata chińska

Herbata chińska (Camellia sinensis) pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Uprawiana w tropikalnych i subtropikalnych wysokościach od poziomu morza do 2100 m. Roślina dobrze rośnie w kwaśnej i wilgotnej ziemi, lubi słoneczne miejsca. Roślina powinna być ciągle przycinana na wysokość około 1 metra, aby zachęcić ją do nowego wzrostu.

Herbata chińska produkuje wiele liści, żółto-białych, kwiat ma średnicę około 2-4 cm, tworząc 7-8 płatków i jagód. Wzrost nowych pędów, może wystąpić, co tydzień na niższych wysokościach, ale trwa kilka tygodni na wyższych. Ma silny korzeń a nasiona są tłoczone na olej. Liście mają długość od 3 do 14 cm i szerokość 2-5 cm, jasnozielone, gdy są młode mają krótkie białe włosy na spodzie, stając się ciemniejsze w dojrzałości.

Herbata chińska – właściwości lecznicze

Herbata chińska jest to roślina bogata w katechiny polifenole, szczególnie galusan epigalocytynowy (EGCG). Jest to silny środek przeciwutleniający, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wszystkich nowotworów. Ponadto hamuje wzrost komórek nowotworowych bez uszkodzenia zdrowej tkanki.

Herbata chińska zawiera również aminokwasy, takie jak teanina, kwas butylowy i liganina. Alkaloidy ksantyny, takie jak adenina, dimetyloksantina, teobromina, teofilina i ksantyna. Pektyna (również w owocach). Sacharydy (cukier), chlorofil i triterpenowe saponiny. Niektóre witaminy, takie jak witamina A, witamina B1, witamina B2, witamina B3, witamina C i witamina E znajdują się również w herbacie.

Zastosowanie herbaty chińskiej może naturalnie obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, poprawić stosunek dobrego cholesterolu (HDL) do złego (LDL) cholesterolu. Herbata chińska jest stosowana ze względu na jej zdolność wspierania w pozbywaniu się zbędnych kilogramów. Dzieje się taki ze względu na jej termogeniczne właściwości, które powodują utlenianie tłuszczu.

Roślina zawiera naturalny fluor i transferazy katechiny glukozylowej, która zatrzymuje ubytki w zębach. Działa niszcząco na bakterie cariogenic, które powodują próchnicę i bakterie jamy ustnej, wpływające na nieświeży oddech. Herbata chińska utrudnia aktywność enzymu konwertującego angiotensynę (ACE), który przekształca chemiczną angiotensynę I w angiotensynę II. Niezwykle silny środek zwężający naczynia, powodując wysokie ciśnienie krwi przeciążające układ naczyniowy.

Herbata chińska – zastosowanie

Herbata chińska działa, jako środek sterylizujący dla wielu rodzajów bakterii, które powodują zatrucie pokarmowe bez szkody dla pomocnych bakterii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, w tym:

Roślina ta ma mniej kofeiny niż kawa, odświeża ciało, zwłaszcza centralny układ nerwowy, mięśnie szkieletowe, serce i wątrobę. Zapobiega stanom zapalnym gardła i grypie podczas stosowania naparu do płukania jamy ustnej.

Herbata chińska może być skuteczna, jako ziołowa kuracja reumatoidalnego zapalenia stawów, zakażeń i zaburzeń funkcji immunologicznej związanych z HIV.  Skutecznie hamuje nieprawidłowe powstawanie skrzeplin (zakrzepicy), wiodącą przyczynę ataków serca i udaru mózgu. EGCG jest dwukrotnie potężny jak resweratrol, czyli polifenol znajdujący się w czerwonym winie.

Ogranicza wzrost szkodliwych form cholesterolu we krwi. Wpływ LDL i VLDL na ściany naczyń krwionośnych powoduje miażdżycę tętnic, co w połączeniu z wysokim ciśnieniem krwi może powodować zawał serca i udar mózgu. Herbata chińska pomaga utrzymać niezbędną równowagę między cholesterolem HDL i LDL.

Herbata chińska jest skuteczna w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Wysokie stężenie cukru we krwi wpływa na układ naczyniowy i może prowadzić do miażdżycy tętnic i krwotoków siatkówki. Zmniejsza stan zapalny związany z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie okrężnicy, dwa rodzaje zapalenia jelit (IBD). Herbata chińska chroni wątrobę przed szkodliwym wpływem toksycznych substancji, takich jak alkohol. W tym zapalenia wątroby (wirusowe zapalenie wątroby).

Oprócz powodowania przedwczesnego starzenia się, wolne rodniki są również odpowiedzialne za powodowanie niektórych rodzajów raka. Katechiny obecne w zielonej herbacie neutralizują te wolne rodniki, zapobiegają powstawaniu czynników rakotwórczych. Takich jak nitrozoaminy i zmniejszają ryzyko raka u osób, które regularnie spożywają tą herbatę. Roślina jest obecnie stosowana klinicznie i przepisywana, jako domowy środek wspomagający zapobieganie rakowi. Szczególnie zalecana pacjentom z wysokim ryzykiem raka w okrężnicy, odbytnicy, trzustce i jelitach.

Herbata chińska – sposób użycia

Poziom polifenoli w herbacie będzie różny w zależności od marki. Odwar: 2-3 kubki dziennie lub w sumie 240 do 320 mg polifenoli. Nalewka: 300 do 400 mg dziennie standaryzowanego ekstraktu z zielonej herbaty.

Sposób parzenia herbaty chińskiej

Herbata chińska w odróżnieniu od innych typów herbat nie powinna być zalewana wrzącą wodą. Przyczyną takich wskazań jest możliwość zniszczenia cennych wartości takich jak witaminy czy aminokwasy. Wystarczy zalać ją gorącą wodą, według znawców parzenia jedną porcję herbaty chińskiej można parzyć trzy razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...