Cykoria podróżnik – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Cykoria podróżnik

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) występuje w Europie, Afryce Północnej i Azji Zachodniej. Została ona wprowadzona do Ameryki Północnej, gdzie lokalnie jest naturalizowana. Roślina występuje powszechnie, jako chwast wzdłuż dróg i tras, na składowiskach i suchych łąkach.

Opis: Cykoria jest wieloletnią rośliną należącą do rodziny Compositae (Asteraceae). Może wzrosnąć do około 1 metra wysokości.

Różnorodność cykorii (Cichorium intybus var. Sativum) uprawiana jest, jako korzeń i często wykorzystywana, jako substytut kawy. Ta odmiana ma potężne, mięsiste, żółtawe liście, które mogą ważyć ponad 500 gramów.

Cykoria podróżnik posiada korzenie, które są długie i rozgałęzione. Najpierw roślina tworzy głęboko ząbkowane liście w rozetce podobnej do liści mniszka lekarskiego, liście są owłosione na spodzie. Kwiaty duże i niebieskie pojawiają się od lipca do września. Cała roślina zawiera biały lateks o gorzkim smaku.

Cykoria podróżnik – właściwości i korzyści lecznicze

  • Aktywne składniki i substancje: Korzeń cykorii podróżnik zawiera duże ilości inuliny. 12 Do 15% w świeżym korzeniu dziko rosnących roślin (50-60% w wysuszonym korzeniu odmiany uprawnej).
  • W roślinie znajdują się również cukry (w tym fruktoza), pektyna, cholina, oleje stałe (oleje nielotne) i kilka substancji gorzkich, takich jak laktony seskterpenowe ( o właściwościach przeciwnowotworowych), składające się z laktucyny i laktukopryny (pobudzają apetyt, wpływają również dobrze na wątrobę, stymulując ją do wydzielania większej ilości żółci).
  • Inne składniki zawarte w ziole to garbniki, sole mineralne, witaminy B, C, K i P, kumaryny (umbelliferon, cichoriin), kwasy fenolowe (kwas kofeinowy i ferulinowy oraz estry kwasu chininowego), różne flawonoidy, olejki eteryczne, żywice i inne substancje.

Cykoria podróżnik jest bardzo starą rośliną uprawną, która przez wieki była używana, jako żywność i lekarstwo. W wielu krajach Europy nadal jest ważną rośliną uprawną. Korzeń był kiedyś szeroko stosowany, jako środek kontrolujący żołądek, a wiele starożytnych książek medycznych zalecało ją, jako ochronę i lekarstwa na choroby związane z wątrobą i śledzioną.

Sok roślinny był stosowany tradycyjnie, jako ziołowy środek na biegunkę, a liście i kwiaty były używane, jako plaster na wrzody i zakażone rany, jak również leczenie dny moczanowej.

W Skandynawii roślina jest wymieniona w pismach ziołowych z lat czterdziestych, jako ziele lecznicze, które zwiększa apetyt i poprawia trawienie.

Cykoria podróżnik – właściwości – Nowoczesne Diety Lekarskie

W dzisiejszej diecie ziołowej lekarstwa uważa się za szczególnie korzystne, jako wsparcie dla wątroby i przewodu pokarmowego.

Cykoria podróżnik jest postrzegana, jako doskonały gorzki środek, który zwiększa wydzielanie żółci, co z kolei pobudza apetyt i wspomaga trawienie. Ziele ma również renomę, jako działanie uspokajające i łagodzące.

Roślina jest uważana za skuteczną, jako naturalne leczenie kamieni żółciowych i kamieni nerkowych, a zioło jest dobrze znane w leczeniu żółtaczki, powiększeniu wątroby, zapaleniu wątroby i dróg moczowych.

Niektóre składniki zioła mają właściwości przeczyszczające. Ziele jest uważane za bezpieczne i wystarczająco łagodne, aby mogło być stosowane, jako środek przeczyszczający dla dzieci. Gorzkie substancje występujące w cykorii są nieszkodliwe, tak, że mogą być również stosowane w leczeniu wrzodów na dwunastnicy i drobnych krwawień wewnętrznych. Substancje gorzkie są w stanie zatrzymać stan zapalny w rozwoju, a także powstrzymać już rozwinięte zapalenie.

Substancję laktucynę i laktukoprynę badano przeciw malarii. Stwierdzono, że obie substancje były śmiertelne wobec pasożyta malarii, ale laktucyna była skuteczniejsza, ponieważ potrzebna była w niższym stężeniu niż laktukopryna. Cykoria podróżnik ma łagodne właściwości moczopędne, a ponieważ wspomaga również wydalanie kwasu moczowego, może być stosowana w leczeniu zaburzeń reumatycznych, takich jak zapalenie stawów i dna moczanowa.

Wykazano, że wyciąg z korzenia rozszerza ściany naczyń krwionośnych i może mieć pewne właściwości przeciwnadciśnieniowe.

Cykoria również obniża poziom cukru we krwi. Zioło może być dobrym wyborem dla osób cierpiących na cukrzycę ze względu na substancję inulinę (naturalny prebiotyk), polisacharyd obecny w dużej ilości w korzeniu. W organizmie inulina jest przekształcana przez hydrolizę do fruktozy.

Obecnie inulina jest stosowana w wielu preparatach ziołowych i uważa się, że jest korzystna dla ważnych bakterii w jelitach, zapewniając odżywianie. Inulina również spowalnia wchłanianie szybko działających węglowodanów, a także zmniejsza ich potrzebę, ale obecnie nie ma dowodów klinicznych, które popierają to. Zewnętrznie świeże liście są stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu, a sok roślinny jest używany do usuwania brodawek.

Cykoria podróżnik – inne zastosowania

Cykoria podróżnik jest doskonałym ziołem stosowanym w gotowaniu. Soczyste liście i kwiaty mogą być dodawane do sałatek. Młode korzenie można gotować jak pasternak i podawać z sosem lub zupami.  Roślina przeciwdziała efektom stymulującym kofeinę w kawie. Przez wieki była używana, jako zamiennik kawy lub jako dodatek do niej.

Cykoria podróżnik – dawkowanie i sposób podawania

Na razie nie ma opublikowanych klinicznych dowodów na temat właściwej dawki cykorii podróżnik, gdy jest ona przeznaczona, jako lek ziołowy. Tradycyjnie wspólne dawki ziół od 3 do 5 g na dobę.

Cykoria Kawa: Po wykopaniu korzeni należy je dokładnie wyczyścić i pokroić w małe kostki. Następnie są one umieszczane na stojaku i umieszczane w piecu, powoli palone, aż do momentu, gdy są twarde i ciemnobrązowe. Pieczone korzenie są następnie mielone tak jak ziarna kawy.

Cykoria podróżnik – możliwe skutki uboczne i interakcje

Cykoria podróżnik uważana jest za bezpieczne zioło, ale jest kilka ostrzeżeń i możliwych skutków ubocznych związanych z jego używaniem.

  • Osoby cierpiące na kamienie żółciowe powinny używać ziół tylko w porozumieniu z lekarzem.
  • Nadmierne dawki mogą powodować problemy z trawieniem i wzrokiem.
  • Stosowanie cykorii jest przeciwwskazane u osób z alergiami na rośliny należące do rodziny astrowatych.
  • Alergiczne reakcje skórne mogą wystąpić u osób wrażliwych. Uważa się, że substancjami odpowiedzialnymi za te reakcje alergiczne są laktona seskterpenowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...