Głóg jednoszyjkowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Głóg jednoszyjkowy

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) jest to małe drzewo, które ładnie wygląda, a szczególnie podczas kwitnienia i owocowania. Kwiaty mogą być białe albo delikatnie różowe. Natomiast owoce są jabłkowate i czerwone. Dlatego też warto poznać wszystkie jego właściwości lecznicze oraz zastosowanie.

Jest to roślina, która lubi gleby wapienne, głębokie i bogate w składniki odżywcze, ale można ją również znaleźć na glebach uboższych. Lubi stanowiska półcieniste i słoneczne. Może rosnąć nawet do 200 lat.

Głóg jednoszyjkowy znano już w czasach celtyckich, ponieważ uważane było za drzewo święte, które przyporządkowane było do szóstego miesiąca. Uważano, że drzewo to daje oczyszczenie, odrodzenie i odnowę. Bardzo ważne znaczenie miało w obrzędach majowych, a obrzędy te były związane z zaklinaniem urodzaju. Jego najważniejsza właściwość to leczenie, ponieważ jego kwiaty i owoce wykorzystywano do tego celu na całym świecie.

Głóg jednoszyjkowy – co zawiera głóg?

Głóg jednoszyjkowy to roślina, którą można wykorzystywać do przygotowywania naparów oraz nalewek. Jej nazwa łacińska pochodzi od słowa greckiego, co oznacza mocny. To właśnie kwiaty tej rośliny mają największe właściwości lecznicze, ale muszą to być kwiaty białe i na początku kwitnienia. Kwiaty te powinno zbierać się ręcznie i z kawałkiem szypułki. Potem można je wysuszyć, ale w zaciemnionym miejscu i w temperaturze która nie przekracza 35 stopni.

Najważniejszymi związkami czynnymi w kwiatach głogu są flawonoidy, a są one odpowiedzialne za działanie rozkurczające mięśni gładkich naczyń krwionośnych, a jest to m.in. rutozyd, hiperozyd oraz kemferol. Obecne są w nich również procyjanidyny oligomeryczne, ale także fenolokwasy, kwasy triterpenowe, związki azotowe, beta-sitosterol, a także eskulinę, garbniki oraz olejek eteryczny.

Natomiast owoc głogu znalazł zastosowanie jako dodatek do kwiatostanu głogu oraz do mieszanek ziołowych, w których głównym składnikiem jest kwiatostan tej rośliny. Ma on na celu poprawiać smak i zapach kwiatostany głogu. W nim również znajdują się flawonoidy oraz procyjanidyny, ale inny jest tutaj ich stosunek. Mniej jest flawonoidów, a więcej epikatechiny i oligomerycznych procyjanidyn. Poza tym w tym owocu można znaleźć witaminę C i A oraz sorbitol.

Kwiatostany głogu trzeba zrywać w maju na początku kwitnienia. Nie wolno ich ugniatać, ponieważ łatwo się osypują, ale też ciemnieją i tracą właściwości. Potem trzeba je przechowywać w szczelnych pudełkach. Owoce natomiast najlepiej zrywać, gdy są już czerwone, ale jeszcze nieprzejrzane, ponieważ wtedy owoce są najlepszym źródłem czynników leczących, a przeważnie witamin i cukrów. Zbiera się je we wrześniu i na początku października. Wysuszone owoce trzeba przechowywać w papierowych torbach albo workach.

Głóg jednoszyjkowy – właściwości i zastosowanie

Głóg jednoszyjkowy ma wiele właściwości leczniczych i korzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Ma właściwości:

 • obniżające ciśnienie krwi,
 • wspomagające w chorobach serca,
 • w zaburzeniach pracy serca spowodowanych nadczynnością tarczycy,
 • pomaga w miażdżycy,
 • pomaga w nadciśnieniu,
 • nasercowe,
 • rozkurczowe,
 • uspokajające,
 • zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego,
 • zmniejsza opór naczyniowy,
 • powoduje zwolnienie częstotliwości skurczów serca,
 • pomaga w dusznicy bolesnej,
 • rozkurczające na mięśnie gładkie,
 • ma działanie uspokajające,
 • eliminuje stany skurczowe jelit,
 • rozszerza naczynia wieńcowe.

Głóg jednoszyjkowy to roślina, która również pomaga w bólach stawowych i kostnych, ale też w nerwobólach. Jego działanie jest łagodne i powolne, a działanie utrzymuje się nawet przez dłuższy czas i nie zaobserwowano żadnych szkodliwych skutków ubocznych.

Wykazano jego właściwości w leczeniu chorób serca, a można go stosować przy nadciśnieniu, chorobie wieńcowej, ale też przy zapaleniu mięśnia sercowego, a także rytmu serca i zwyrodnieniu mięśnia sercowego. Jednak pomóc może także w osłabieniu, skurczach jelit, bólach głowy, zawrotach głowy. Do tego obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia krążenie mózgowe i zmniejsza nadpobudliwość.

Głóg jednoszyjkowy – sposób użycia

Jak już było wcześniej wspomniane z głogu można przygotować napar oraz nalewkę. Do zrobienia nalewki trzeba dokładnie przemrozić w zamrażalniku kilogram oczyszczonych z szypułek owoców głogu oraz litr alkoholu na nalewki 70%. Potem trzeba je wymieszać z 30 dag cukru, można też dodać 2-3 goździki albo kawałek kory cynamonowej, a do tego 3 szklanki wody. Następnie wsypuje się to do słoja i zalewa alkoholem. Tak przygotowaną nalewkę zostawia się na 4 tygodnie, a od czasu do czasu warto nią potrząsnąć. Potem zlewa się alkohol, a z wody, cukru i przypraw gotuje syrop. Ostudzony syrop miesza się i zostawia na tydzień. Następnie odcedza się go, przelewa do butelki i zostawia do dojrzewania na minimum 3 miesiące.

Warto też przygotować z głogu napar. Do jego zrobienia trzeba zalać kwiaty głogu wódką i odstawić do maceracji. Tak przygotowany napar można używać 30-40 kropli na wodę i cukier. Napar robi się biorąc łyżeczkę suszonych kwiatów, a następnie parzy się je pod przykryciem. Należy pić ¼ szklanki nawet 2-3 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...