Czosnek askaloński – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Czosnek askaloński

Czosnek askaloński (Allium ascalonicum) pochodzi z rodziny czosnkowatych, pochodzi z Bliskiego wschodu, jest rozpropagowany w krajach europejskich takich jak: Francja, Belgia, Włoch i Holandia. W Polsce również roślina ta jest chętnie uprawiana ze względu na swój delikatny smak i wartości odżywcze.

Czosnek askaloński jest byliną, cebulą posiadającą fioletowe łuski, liście są obłe, natomiast kwiatostan przybiera kształt kulisty. Poza kwiatami roślina posiada niewielkie cebulki. Roślina może być jednoroczna lub dwuletnia, wzrasta do 100 cm wysokości. Czosnek askaloński preferuje glebę lekką, przepuszczalną z niską zawartością azotu.

Czosnek askaloński – właściwości lecznicze

Czosnek askaloński jest bogaty w flawonony i związki polifenolowe, ponadto zawiera błonnik, białko, witaminę C, potas, folinian, witaminę A, witaminę B6, kwas foliowy i mangan.

Niektóre z imponujących korzyści zdrowotnych szalotki obejmują ich zdolność do obniżania poziomu cholesterolu, zapobiegania niektórym typom raka. A także zapewnienia ochrony przeciwgrzybiczej, przeciwbakteryjnej i przeciwwirusowej, obniżenia ciśnienia krwi. Ponadto czosnek szalotka znany jest z wspomagania cukrzycy, łagodzenia problemów w obrębie układu nerwowego, zwiększenia krążenia. Inne właściwości lecznicze to przyspieszenia trawienia, a także pomoc w odchudzaniu. Zawarte w czosnku szalotce naturalne antybiotyki pomagają leczyć przeziębienie i grypę.

Czosnek askaloński – zastosowanie

Działanie przeciwutleniające: wysoka i zróżnicowana zawartość związków przeciwutleniających, w tym kwercetyna, kemferol i różne przeciwutleniacze siarkowe. Te antyutleniacze są uwalniane, gdy powierzchnia komórki zostaje zakłócona, co następuje podczas krojenia lub kruszenia czosnku szalotki. Kiedy te antyoksydanty są uwalniane, tworzą kolejny cenny związek zwany allicyną.Ten potężny związek pomaga zmniejszyć mutacje komórek i różne nowotwory. Badania wykazały, że czosnek szalotka jest w stanie zmniejszyć raka płuca i jamy ustnej, a także raka żołądka, raka jelita grubego i raka piersi. Działanie antynowotworowe jest cenną właściwością i dlatego roślina ta cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Cyrkulacja i metabolizm: zawartość minerałów w roślinie jest zazwyczaj wyższa niż w cebuli, w tym żelaza, miedzi i potasu. Żelazo i miedź mogą przyczynić się do zwiększenia krążenia w organizmie przez stymulację produkcji krwinek czerwonych. Wraz z większą liczbą krwinek czerwonych we krwi, krążenie krwi wzrasta. Przynosi więcej tlenu do ważnych obszarów ciała i zwiększa energię, witalność, regenerację komórek, gojenie się i metabolizm.

Cholesterol i zdrowe serce: Allikon, związek powtający, gdy czosnek askaloński jest krojony, był bezpośrednio związany z regulowaniem poziomu cholesterolu w organizmie. Alliksynę faktycznie hamuje enzym reduktazy, który jest wytwarzany w wątrobie, będący enzymem, który kontroluje produkcję cholesterolu. Poprzez obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu w organizmie, roślina może pomóc zapobiec miażdżycy tętnic, chorobie wieńcowej, zawałowi serca i udarowi mózgu.

Czosnek askaloński

Ciśnienie krwi: połączenie potasu, dobrze znanego z rozszerzania naczyń oraz działania allicyny, uwalniającej tlenek azotu w organizmie, ciśnienie krwi jest znacznie mniejsze. Lek rozszerzający naczynia rozluźnia ściany naczyń krwionośnych i umożliwia swobodniejsze przepływanie krwi. Zapobiega to krzepnięciu i stresowi w układzie sercowo-naczyniowym, co dodatkowo zwiększa poprawną pracę serca. Ciśnienie tętnicze na prawidłowym poziomie to zabezpieczenie przed udarami mózgu, wylewami i zawałem serca.

Kontrola cukrzycy: dwa związki fitochemiczne znalezione w czosnku szalotce, allium i disiarczku allilu mają właściwości przeciwcukrzycowe, co pomaga regulować poziom cukru we krwi w organizmie. Może to być bardzo pomocne dla diabetyków, którzy muszą utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą.

Łagodzi nerwy: różne minerały i witaminy znalezione w roślinie, w tym pirydoksyny, mogą przyczyniać się do stymulowania uwalniania GABA w mózgu, co jest bardzo ważne dla utrzymania niskiego poziomu stresu i utrzymania hormonów w organizmie na właściwych poziomach. Jeśli należy zmniejszyć stres lub zrelaksować się, czosnek askaloński może przyspieszyć GABA. Kwas foliowy występuje również w znacznych ilościach, który jest istotną częścią witaminy B, która może pomóc w psychiczno-emocjonalnym wsparciu poprzez regulowanie reakcji hormonalnych i enzymatycznych w mózgu.

Czosnek askaloński – sposoby użycia

Czosnek askaloński oferuje interesujący smak kulinarny dla produktów spożywczych i może być stosowany zarówno, jako świeży lub jak warzywa marynowane. Smakuje trochę jak cebula, ale lekko łagodzą smak. Jednak podobny do czosnku i cebuli, powoduje podrażnienie oczu.

Czosnek jest przygotowywany na wiele sposobów, w tym smażone w przyprawach w pewnych kulturach azjatyckich. Są cenione nie tylko ze względu na swój niepowtarzalny smak i dostępność, ale także ze względu na dużą wartość odżywczą, która w rzeczywistości jest lepsza niż zwykłe cebulki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...