Kokoryczka wielokwiatowa – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Kokoryczka wielokwiatowa

Kokoryczka wielokwiatowa (łac. Polygonatum multiflorum) pochodzi z północnej Europy i Syberii, rozciąga się dalej do Szwajcarii. W Anglii stwierdza się, choć rzadko, rosnącą w lasach, ale w Szkocji i Irlandii uznawane są za naturalizowane.

Kokoryczka wielokwiatowa posiada grubą i białą łodygę, skręconą i pełną pędów, z odcinkami okrągłymi, pozostawionymi z ostatnich lat. Roślina dorasta do 70 centymetrów i posiada, jajowate bladozielone liście ustawione dwustronnie. Wszystkie liście mają charakter obracania się w jedną stronę, wygięte lekko do góry, a także z jednej strony. Mają bardzo wyraźne podłużne żyłki na swoich powierzchniach.

Kwiaty są w małych opadających klastrach, wyrastających z liści, ale wiszących w przeciwnym kierunku do liści. Mają kształt rurowy, kremowy lub woskowy biały, zwieńczony żółtawo-zieloną i słodko zapachową. Roślina posiada także małe jagody o wielkości grochu, o barwie czarno-niebieskiej, do fioletowej i czerwonej. I zawiera od około trzech do czterech nasion. Kokoryczka wielokwiatowa jest bardzo wytrzymałą rośliną. Preferuje lekką ziemię i zacienione miejsca.

Kokoryczka wielokwiatowa – właściwości lecznicze

Kłącza zioła zawierają glikozydy, asparagin, gumę, cukier, skrobię i pektynę, sitosterol. Odnotowano właściwości lecznicze tej rośliny takie jak: przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbólowe. A także obniżające poziom cukru, uspakajające, przeciwnowotworowe, moczopędne, przeciwreumatyczne.

Kokoryczka wielokwiatowa oddziałuje leczniczo na układ trawienia, wspomagając organizm w pozbywaniu się stanów zapalnych o różnym podłożu. Ponadto wspiera układ moczowy i chroni nerki. Jej wewnętrzne działanie sprawdza się nawet w tak ciężkich chorobach jak czerwonka. Obniżanie poziomu cukru i ciśnienia tętniczego krwi jest jedną z jej największych zalet.  Zioło służy także do użytku zewnętrznego w przypadku zmian skórnych o zapalnym podłożu.

Kokoryczka wielokwiatowa – zastosowanie

Kokoryczka wielokwiatowa posiada działanie uspokajające i wyciszające, dzięki czemu pomaga w stanach stresowych. Ponadto ma zastosowanie przy wpieraniu chorób płuc łącznie z krwiopluciem (gruźlica). Zioła niwelując stany zapalne wspierają pracę układu trawiennego i jelit. W przypadku nieżytów i niestrawności można spożyć napar przygotowany z suszonych części tej rośliny. Zielarze donoszą, że wyciąg z tego zioła działa leczniczo przy ostrej chorobie zakaźnej jelit – czerwonce.

Spożywanie tej rośliny zarówno na surowo jak też suszonej i następnie parzonej działa wspierająco na układ krwionośny i serce. Osoby posiadające schorzenia wynikające ze zbyt małej siły skurczowej serca mogą leczniczo używać nalewek lub macerat z kokoryczki. Ciśnienie krwi zostanie ustabilizowane, ponieważ zioło obniża jego wysokość. Również powstałe obrzęki ustąpią.

Kobiety borykające się z bolesnym miesiączkowaniem mogą zażywać ekstrakty z kokoryczki, dzięki czemu poczują ulgę. Właściwości antyseptyczne rośliny dają możliwość zastosowania jej liści do okładów zewnętrznych przy stanach zapalanych skóry lub przeciwbólowo przy reumatyzmie.

Dużą popularnością cieszą się sproszkowane korzenie, które mają silne właściwości lecznicze. Medycyna alternatywna potwierdza ich działanie przeciwzapalne i ściągające. Podczas leczenia hemoroidów, stłuczeń, a także nowotworów można z powodzeniem zastosować napar z tej rośliny do przemywania i robienia okładów na zmienione chorobowo miejsca. Dawniej uważano, że przykładanie okładów z wywaru tego dobrze wpływa na gojenie się złamanych kości.

Kokoryczka wielokwiatowa swoimi leczniczymi właściwościami pomaga zwalczyć choroby skórne twarzy. Takie jak wypryski, plamy, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry oraz inne niepokojące zmiany. Prawdopodobnie do tej pory roślina jest używana, jako składnik kosmetyków wpływających na piękny wygląd skóry.

Roślina pomaga zniwelować dokuczliwy ból głowy. Istnieją doniesienia, że kokoryczka była afrodyzjakiem chętnie używanym do wszelakich eliksirów. Kokoryczka jest pożyteczną rośliną dla diabetyków, którzy borykają się z cukrzycą. Regularne spożywanie wyciągów z tego zioła pomaga ustabilizować poziom cukru na bezpiecznym dla zdrowia poziomie.

Kokoryczka wielokwiatowa zapewnia poprawienie odporności, zwiększa produkcję czerwonych krwinek, libido, obniża poziom cholesterolu, wpływa leczniczo na bezsenność. Ponadto zmniejsza osłabienie i zmęczenie chroniąc organizm przed ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych

Kokoryczka wielokwiatowa – sposoby użycia

Napar: przygotowując napar z kłączy rośliny, należy jedną łyżkę ziela, zalać 250 mi wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na pół godziny. Sporządzając natomiast napar z suszonych liści, wystarczy odczekać 20 minut, przecedzić i spożywać. Zielarze zalecają stosować napar do trzech razy dziennie po trzy łyżki.

Nalewka: przygotować jedną część kłączy kokoryczki wielokwiatowej i pięć części alkoholu. Składniki połączyć, zamknąć naczynie i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na dwa tygodnie. Po czym przecedzić i spożywać jedną łyżkę nalewki jeden raz dziennie. Tak przygotowana nalewka doskonale sprawdza się, przy wielu chorobach skórnych do użytku zewnętrznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...