Krwawnik kichawiec – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Krwawnik kichawiec

Krwawnik kichawiec (łac. Achillea ptarmica L.) pochodzi z rodziny astrowatych. Dziko występuje w całej Europie za wyjątkiem jej południowych krańców. W Polsce rozprzestrzenił się w znaczny sposób na Pomorzu Zachodnim, natomiast w Ameryce Północnej uważany jest za gatunek zawleczony. Osiąga wysokość do 1,5 m. Liście są wąskolancetowate, mają szerokość do 6 mm, są nagie, a do połowy wysokości drobno piłkowane.

Kwiaty stanowią koszyczki, których średnica sięga 2 cm. Zebrane są w wąskie baldachgrona. Kwiaty są języczkowate i mają białe zabarwienie. Okrywa koszyczków jest półkulista i ma zielone listki z jasnobrunatną okrywą. Występuje w wilgotnych zaroślach, łąkach, w przydrożnych rowach. Kwitnie od lipca do września.

Krwawnik kichawiec – właściwości lecznicze

Surowiec lekarski stanowi kłącze i ziele rośliny. Zawierają witaminę A i C oraz cenny olejek eteryczny bogaty w garbniki, saponiny, flawony i śluzy. Wywar z krwawnika kichawca ma działanie moczopędne, wiatropędne oraz przeczyszczające. Działa również, jako środek przeciwbólowy. Z uwagi na działanie moczopędne, wywar stosowany jest w przewlekłych chorobach nerek i układu moczowo-płciowego.

Krwawnik kichawiec pomaga pozbyć się ciężkich, nawracających infekcji. Dzięki działaniu moczopędnemu możliwe staje się usunięcie chorobotwórczych drobnoustrojów, które często penetrują układ moczowo-płciowy i zasiedlają się w najdrobniejszych zakamarkach, do których standardowe leki nie docierają. Dobrze wiedzieć, że bakterie tworzą tzw. „biofilm”. Oznacza to, że mają swoją „rozwiniętą” społeczność, gdzie warstwa zewnętrzna stwarza swego rodzaju płaszcz ochronny, nieco głębiej umieszczone są bakterie odpowiedzialne za utrzymywanie wzajemnej komunikacji, za odżywianie głębiej umieszczonych bakterii, za rozmnażanie.

Tym samym, w samej głębi tkwią osobniki niemalże doskonałe, które zdążą już uodpornić się na działanie leków. Lekooporne szczepy np. Eschericha coli są ciężkie do usunięcia, tym bardziej, że posiadają wyspecjalizowane struktury, dzięki którym, mogą zahaczyć się np. do cewki moczowej. Warto wiedzieć, że słynne E. coli lubią współdziałać z innymi bakteriami. Wspólnymi siłami niszczą nasz organizm. Nawet jeśli organizm, upora się z jednym typem bakterii, te drugie pozostają. Właśnie dlatego, przy terapii antybiotykowej, powinno się dodatkowo stosować wywar z krwawnika kichawca. Tym bardziej, że ma działanie anty-zapalne! Można też stosować go jako środek na zaskórniki, ponieważ działa rewelacyjnie!

Krwawnik kichawiec – zastosowanie i sposób użycia

Krwawnik kichawiec – napar

Napar z ziela – 1 łyżkę ziela należy zalać wrzącą wodą. Po ok. 30 minutach należy przecedzić na sicie. Pić należy 2 szklanki każdego dnia. Napar działa profilaktycznie na choroby zapalne gardła i dróg oddechowych. Możne stosować je w niedoborach pierwiastkowych i deficytach soli mineralnych (cynk, magnez). Na pewno pomoże na włosy, skórę i paznokcie. Poza tym, doda witalności i sił do działania. Poleca się osobom narażonym na ciężką pracę fizyczną i z osłabioną odpornością.

Krwawnik kichawiec – sok

Sok – świeże ziele krwawnika, liście należy umyć dokładnie i zmielić bądź zblendować. Następnie przeciska się całość przez gazę. Otrzymany roztwór, przechowuje się w chłodnym i suchym miejscu, np. w lodówce. Spożyć należy w ciągu 3 dni. Pić należy w przypadku zapaleń, w kuracji odtruwającej, w chorobie wrzodowej żołądka, jelit krwawień wewnętrznych i w anemii ( z uwagi na obecność żelaza, witamin z grupy B). Najlepiej działa świeży sok, kiedy to światło nie zdąży jeszcze zniszczyć delikatnych wiązań pomiędzy dobroczynnie działającymi związkami.

Zawarte w soku substancje mają także, działanie antyoksydacyjne, a więc wyłapują spontanicznie powstające reaktywne formy tlenu (RFT), które mogą spowodować zniszczenie delikatnych struktur błoniastych w komórkach. Utlenianie lipidów, powoduje trwałe zmiany w budowie komórkowych błon, a także zmianę ich przepuszczalności, przez co te, tracą swój turgor. Takie komórki nie mają prawa funkcjonować sprawnie. Poza tym, ważne mechanizmy, takie jak wytwarzanie lub działanie enzymów, zostają zachwiane. Wolne rodniki mogą również atakować DNA, czyli materiał genetyczny. Jest to dość problematyczna sprawa, gdyż sprzyja starzeniu i powstawaniu zmian nowotworowych.

Antyoksydanty, zawarte w soku z krwawnika kichawca pomogą je zniwelować. Dzięki temu, że przyłączają się do RFT na trwałe, nie pozwalają na przyłączenie się do komórkowych organelli. Tym samym, wolne rodniki zostają unieczynnione i w postaci nieszkodliwej wydalone z organizmu. Sok z krwawnika kichawca z całą pewnością, może pić każdy. Poza tym antyoksydanty poprawiają ogólny stan organizmu, eliminują bezsenność, poprawiają ogólny stan psychiczny i leczą depresję.

Krwawnik kichawiec – maseczka

Maseczka na twarz – maseczkę przygotowuje się z 2 łyżeczek suszonych kwiatów krwawnika. Kwiaty zalewa się niewielką ilością gorącej, ale nie wrzącej wody. Powstałą papkę nakłada się na twarz. Po 15 min. należy zmyć ją z twarzy, delikatnie masując twarz. Ważne, by maseczka była stosowana w miarę regularnie. Tylko wtedy przyniesie pożądane rezultaty. Poza tym, trzeba się upewnić, że nie jest się alergikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...