Majeranek ogrodowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Majeranek ogrodowy

Majeranek ogrodowy (Origanum Majorana) to zioło, które ma bardzo wiele właściwości leczniczych. Dzięki temu znalazł zastosowanie nie tylko w  kuchni, ale również w medycynie naturalnej. Zioło to może pomóc na zatoki, trawienie, odchudzanie, kaszel i inne schorzenia. Sprawdza się również stosowanie olejku majerankowego.

Dawniej wierzono, że majeranek wzmacnia serce, poprawia trzeźwość umysłu, pomaga na dolegliwości żołądkowe, ale też wzmaga popęd płciowy. Niektórzy wierzyli również, że pomaga na jad skorpionów. Obecnie fitoterapia poleca majeranek nie tylko na kaszel i katar, ale także na trawienie, odchudzanie i zatoki.

Majeranek ogrodowy jest rośliną jednoroczną, która pochodzi z klimatu śródziemnomorskiego, a do Polski przywędrował w średniowieczu. Od tamtej pory stał się znaną i cenioną przyprawą, która idealnie komponuje się z różnymi przyprawami, jak i również wykazuje właściwości lecznicze.

Zioło to ma silny, korzenny smak oraz aromat i zawiera olejki eteryczne, które mają cudowny zapach. Majeranek ten zakwita w czerwcu i kwitnie cały czas do pierwszych przymrozków. Jego kwiaty są drobne, białe lub różowawe. Najlepiej rośnie na terenach słonecznych i umiarkowanie wilgotnych. Wymaga gleby lżejszej, ale żyznej, przepuszczalnej, ciepłej i dobrze spulchnionej, które bogate są w wapń, ponieważ ta roślina jest bardzo wrażliwa na niedobór tego pierwiastka.

Majeranek ogrodowy – skład

W majeranku ogrodowym można znaleźć białko, tłuszcz, węglowodany oraz błonnik. Zioło to bogate jest również w witaminę C, A, E, K i B6 oraz w tiaminę, ryboflawinę, niacynę i kwas foliowy. Z minerałów ma w swoim składzie wapń, żelazo, magnez, sód, fosfor, potas oraz cynk. Ma też nasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy jednonienasycone  i wielonienasycone. W majeranku jest od 0,3% do 1% olejku eterycznego, głównie monoterpenów.

Majeranek ogrodowy – właściwości i zastosowanie

Jeśli komuś dokucza katar, to sprawdzonym sposobem będzie majeranek, a tak dokładnie to maść majerankowa. Dawniej przygotowywano ją z majeranku na bazie tłuszczu wołowego, a dzisiaj można ją kupić w aptece. Możliwe jest również samodzielne przygotowanie takiej maści, a potrzebny będzie suszony majeranek i maść ochronna z witaminą A, w proporcji 1:1. Maścią można posmarować płatki nosa już po minimum 2 godzinach.

Majeranek ogrodowy ma również działanie wykrztuśne i dzięki temu sprawdzi się w kaszlu mokrym. Polecany jest także do stosowania w postaci naparu przy zapaleniu oskrzeli. Na gardło można zastosować płukankę z majeranku.

Jeśli w ciąży ma się mdłości, to pomóc może napar z majeranku. Taki napar można pić profilaktycznie 2-3 razy dziennie. Do jego przygotowania potrzebna jest 1-2 łyżeczki suszonych ziół na 1 szklankę wody, ale też można zamiast ich picia, zjeść płaską łyżeczkę majeranku.

Majeranek ogrodowy można także znaleźć w maściach reumatycznych, a także w kroplach do płukania jamy ustnej, ale też pomaga na trudno gojące się rany. Sprawdza się też na trawienie i inne dolegliwości żołądkowe, ponieważ pobudza wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Można go stosować na różne problemy z trawieniem, jak i na bóle brzucha, gdyż ma łagodne działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie oraz działanie przeciwzapalne. Ponad to majeranek poprawia metabolizm i zapobiega wzdęciom, a dziki temu można mieć płaski brzuch.

Oczywiście majeranek ogrodowy ma szerokie zastosowanie w kuchni, ale warto wiedzieć, że suszony majeranek jest mocniejszy niż jego świeże liście. Zioło to jest podawane przeważnie do dań ciężkostrawnych, np. grochówka, zupa fasolowa oraz do potraw z wieprzowiny i baraniny.

Majeranek ogrodowy – sposób użycia

Majeranek ogrodowy można używać jako:

  • odwar,
  • nalewkę,
  • napar,
  • płukankę.

Do przygotowania płukanki z majeranku ogrodowego potrzebna jest łyżka ziela, którą zalewa się szklanką wrzątku i tak zostawia pod przykryciem na 10 minut. Potem trzeba to przecedzić i wymieszać z łyżeczką oliwy. Aby wypłukać gardło, należy wziąć łyk ciepłego naparu do ust, potrzymać trochę i przepłukać nim gardło, a potem wypluć.

Do zrobienia odwaru z majeranku łączy się 1 łyżeczkę ziela z 1 filiżanką przegotowanej wody. Potem trzeba to odstawić do wystygnięcia na około 10 minut. Zalecane jest picie takiego odwaru w postaci dwóch szklanek dziennie.

Aby zrobić nalewkę potrzebne jest 2 dag świeżych ulistnionych łodyżek majeranku, które wkłada się do słoiczka i zalewa 300 ml etanolu z apteki. Słoik trzeba dobrze zamknąć i zostawić na 7 – 10 minut w ciemnym miejscu i o temperaturze pokojowej. Od czasu do czasu można nim wstrząsnąć. Potem trzeba wziąć sito, nałożyć na nie czystą gazę i przecedzić nalewkę, a pozostałości wycisnąć ręką. Tak przygotowaną nalewkę trzeba przechowywać w ciemnym pojemniku. Stosuje się 30 – 40 kropli po 3 – 4 razy dziennie i to na 30 minut przed posiłkiem.

Do przygotowania naparu na poprawę trawienia z majeranku potrzebne są 3 łyżeczki świeżych ulistnionych łodyżek majeranku, które zalewa się 0,5 l wrzącej wody. potem trzeba go przykryć i zaparzać przez 15 minut. Po tym czasie napar trzeba przecedzić i można go pić 3 razy dziennie po 150 ml.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...