Nostrzyk wyniosły – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Nostrzyk wyniosły

Nostrzyk wyniosły (Melilotus altissimus) występuje w Europie i Azji, również w Polsce jest powszechny na wielu obszarach. Roślina rośnie na wysokość od 60 do 120 centymetrów. Można ją spotkać na suchych polach i wzdłuż dróg, w miejscach ścieków i wzdłuż torów  kolejowych.

Roślina posiada  gładkie, wyprostowane łodygi które są znacznie rozgałęzione, liście są gładkie i posiadają owalny i stożkowaty kształt, ostro zębate. Kwiaty żółte o słodkim zapachu, jednostronne o długości 5 do 7 mm, w rasach wielorafirowych, skrzydła równe stępce. Suszone zioło ma intensywny zapach, ale nieco ostry i gorzki smak. Nostrzyk wyniosły kwitnie od czerwca do sierpnia.

Nostrzyk wyniosły – właściwości lecznicze

Nostrzyk wyniosły zawiera takie składniki jak: Kumaryny (Melilotozyd, Dikumarol, Herniaryna), Kwasy fenolowe (Kwas kawowy, Kwas salicylowy, Kwas cynamonowy, Kwas wanilinowy). Ponadto zawiera: Flawonoidy (Rutyna, Hesperydyna, Luteolina, Hyperozyd), Saponiny (Kwas oleanolowy, Kwas betulinowy, Karboksylan azukisaponiny). Inne składniki to: Garbniki, Sole mineralne, Kwas moczowy, Witamina C.

Właściwości lecznicze: antyseptyczne, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, uspokajające, przeciwreumatyczne. A także: przeczyszczające, zmiękczające skórę, ściągające, przeciwutleniające, przeciwdrobnoustrojowe, cytotoksyczne, przeciwanemiczne.

Nostrzyk wyniosły – zastosowanie

Nostrzyk wyniosły posiada zastosowanie przy stanach zapalnych skóry, leczeniu ran. A także obrzęku stawów, wrzodów żołądka, żylaków i hemoroidów. Roślina wykazuje właściwości lecznicze przy zapaleniu żył i zakrzepicy działa jako antykoagulant przeciwskurczowo i przeciwbakteryjnie. Nostrzyk wykazuje działanie zmiękczające skórę a także silnie przeczyszczająco.

Roślina jest odpowiednia do leczenia jelit i biegunki u niemowląt, ponadto poprawia krążenie krwi. Medycyna alternatywna podaje zastosowanie tego zioła przy skurczach nocnych, swędzeniu i obrzęku nóg. Jest również wykorzystywana do leczenia skrzepów krwi i przekrwienia układu chłonnego. Stosowana na zewnątrz skóry może również pomóc w gojeniu się siniaków.

Antyseptyczne działanie rośliny skupia się na łagodzeniu schorzeń układu pokarmowego i moczowego. Nostrzyk wyniosły jest używany, jako środek uspokajający wykorzystując go w przypadku bezsenności, napięcia nerwowego, nerwobóli. A także kołatania serca, bolesnej menstruacji zastoinowej, w profilaktyce zakrzepicy, wzdęć i zaburzeniach jelitowych. Ponadto właściwości rośliny wspierały wydzielanie śluzu z płuc przy stanach zapalnych.

Zewnętrzne zastosowania: zewnętrznie stosuje się do leczenia stanów zapalnych oczu, bólów reumatycznych, obrzęk stawów, silnego posiniaczenia, w takim przypadku dodaje się wywary do kąpieli leczniczych. Roślina kwiatowa jest zbierana latem i może być suszona do późniejszego użycia. Woda destylowana otrzymana z kwitnących wierzchołków jest skutecznym środkiem leczenia zapalenia spojówek.

Problemy z jelitami i biegunką u dzieci leczone jest przy pomocy nasion i stosowane także w leczeniu bólów brzucha u niemowląt. Ziele wpływa na poprawienie morfologii krwi i wydolności fizycznej. Wyciąg z rośliny zmniejsza obrzęk stawów, zmniejsza odczucia ciężkości nóg a także skurczów podczas snu.

Kumaryna obecna w nostrzyku wyniosłym wykazuje działanie lecznicze przy obrzękach anafilaktycznych powodując łatwiejszy odpływ limfy. Po takich zabiegach chirurgicznych jak mastektomia przyjmowanie wyciągów z nostrzyka zmniejszał obrzęk limfatyczny.

W chorobach nowotworowych takich jak: rak skóry, nerek i prostaty chorzy przyjmujący ekstrakty z ziela odczuwali zmniejszenie dolegliwości bólowych. Badania prowadzone nad zastosowaniem leczniczym rośliny wykazały jej pozytywny wpływ na kruchości naczyń włosowatych.

Zewnętrznie roślina stosowana jest, jako okłady w schorzeniach pochodzenia dermatologicznego. Stwierdzono działanie lecznicze przy: ropniach, wybroczynach, urazach. Chorzy stosujący ciepłe kompresy na powieki odczuli poprawę przy jęczmieniu. Kobiety w okresie menopauzalnym zażywające napary z nostrzyka zauważyły zmniejszone uderzenia gorąca i ustępowanie bólu głowy.

Nostrzyk wyniosły – sposoby użycia

Nostrzyk wyniosły można przygotowywać w formie maceratów, naparów, wywarów, nalewki i soku.

Nostrzyk wyniosły – macerat

Do naczynia wsypać około pół szklanki rozdrobnionych części rośliny (świeżych) i wlać około 150 ml wody. Macerat powinien odstać do 8 godzin, po czym należy przecedzić i spożywać trzy razy dziennie.

Nostrzyk wyniosły – napar

1 łyżkę suszonego ziela zalać 250 ml wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem. Po przestygnięciu przecedzić i przyjmować nawet cztery razy dziennie po pół szklanki.

Nostrzyk wyniosły – wywar

1 łyżkę suszonego nostrzyka wsypać do garnka i zalać szklanką wody, gotować pod przykryciem około pięć minut. Po czym odczekać około pół godziny i przecedzić.

Tak przygotowany wywar spełnia właściwości lecznicze także do przygotowania kąpieli leczniczych przy chorobach skórnych.

Nostrzyk wyniosły – nalewka

10 dag suszu roślinnego zalać 300 ml alkoholu i odstawić na dwa tygodnie. Po czym przecedzić i przyjmować do trzech razy dziennie po jednej łyżce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...