Len zwyczajny – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Len zwyczajny

Len zwyczajny (Linum usitatissimum) znany jest szczególnie dzięki swoim nasionom, a jest to tzw. siemię lniane. Len przeciwdziała powstawaniu zaparć, wspomaga odchudzanie, nawilża skórę, ale też łagodzi wrzody. W lecznictwie stosowane są całe nasiona, ale też olej z tych nasion i wytłoki, czyli tzw. mączka lniana. Stosowany może być zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

W siemieniu lnianym, czyli w nasionach tej rośliny, można znaleźć:

 • związki śluzowe;
 • białka;
 • sterole;
 • kwasy organiczne, np. kwas askorbinowy;
 • enzymy;
 • sole mineralne, np. żelazo, magnez, cynk;
 • olej, który zawiera glicerydy kwasów nienasyconych, np. linolenowy i linolowy oraz glicerydy kwasów nasyconych;
 • fitosterole;
 • witaminę E.

Len zwyczajny – właściwości i zastosowanie

Jeśli ktoś jeszcze nie próbował oleju lnianego, to warto go włączyć do swojej diety. Ale, aby obniżył poziom cholesterolu, to lepiej stosować go w postaci kapsułek. W różnych mieszankach ziołowych można znaleźć siemię lniane albo mączkę lnianą, które osłaniają śluzówkę przewodu pokarmowego, a głównie żołądka.

Len zwyczajny, a właściwie to olej lniany, ma nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie membran oraz przestrzeni międzykomórkowych, a dzięki temu nie traci się wody przez zewnętrzne warstwy skóry i jest ona cały czas nawilżona. Olej ten ma też witaminę E, dzięki której skóra nie traci tak szybko wilgoci, ale też dłużej zachowuje odporność.

Roślina ta wzmacnia również włosy, a jest to możliwe dzięki witaminom i minerałom, które znajdują się w nasionach lnu oraz w oleju lnianym. To powoduje, że skóra głowy jest dobrze odżywiona, a dzięki kwasom tłuszczowym również nawilżona. Jeśli włosy są suche i zniszczone, to warto zrobić im olejowanie, a staną się miękkie, sprężyste i nawilżone.

Len zwyczajny pomaga również schudnąć, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich odchudzających się. W oleju lnianym zawarte są lignany, które mają działanie podobne do estrogenów, czyli żeńskich hormonów, a wpływają one m.in. na tempo przemiany materii oraz gospodarkę węglowodanową organizmu. Taki olej wprowadzony do diety sprawi, że szybciej się schudnie, ponieważ przyspiesza on metabolizm, pobudza produkcję żółci, która rozkłada tłuszcze, a także dzięki niemu łatwiej przekształca się pożywienie w energię zamiast w tłuszcze.

Len zwyczajny na różne dolegliwości

Roślina ta pomaga również na zaparcia. Nasiona lnu, czyli siemię lniane zapobiega zaparciom oraz ułatwia utrzymanie prawidłowego rytmu wypróżnień. Wszystko to jest możliwe dzięki temu, że w siemieniu znajdują się lignany oraz błonnik, które wpływają na trawienie i prawidłową perystaltykę jelit, a zawarte w nich śluzy mają działanie zmiękczające oraz rozwalniające.

Osoby, które chorują na wrzody żołądka i dwunastnicy, mogą zacząć stosować napary z siemienia lnianego. Takie napary mogą być skuteczne, ponieważ w łupinie nasiennej lnu są duże ilości śluzu, który powleka błony śluzowe przełyku, żołądka i w pewnej części dwunastnicy. Dzięki temu osłania je przed szkodliwym działaniem kwasów trawiennych. Dlatego też pomaga przy leczeniu choroby wrzodowej, ale też łagodzi objawy z nią związane, czyli ból, zgagę i pieczenie.

Len zwyczajny pomocny jest również przy pielęgnacji cery. Na cerę korzystnie działa olej lniany i kosmetyki z jego dodatkiem, który pielęgnuje skórę suchą, ale też działa na cerę tłustą, gdyż pomaga regulować poziom wydzielanego sebum, zapobiega zatykaniu się porów oraz powstawaniu zaskórników. Poza tym kwasy tłuszczowe, które są w nim zawarte, w pewnym stopniu chronią skórę przed promieniowaniem UV, ale też zapobiegają oparzeniom słonecznym. Natomiast witamina E chroni przed przedwczesnym starzeniem się naskórka.

Olej lniany także pomocny jest przy regulowaniu cholesterolu, ponieważ zawarte są w nim fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe, które usuwają z organizmu nadmiar złego cholesterolu LDL, a podnoszą poziom tego dobrego HDL. Poza tym te kwasy mają również swój udział w rozszerzaniu naczyń wieńcowych, zmniejszaniu ryzyka nadciśnienia, miażdżycy i chorób serca. Len zwyczajny, a dokładnie napar z siemienia lnianego pomaga też przy zapaleniu oskrzeli, chrypce, kaszlu i przeziębieniu.

Len zwyczajny – sposoby użycia

Len zwyczajny można stosować jako:

 • odwar,
 • okład,
 • napar,
 • zawiesina,
 • prażony.

Do przygotowania naparu trzeba wziąć łyżeczkę siemienia lnianego i zalać go szklanką wrzątku. Odstawia się go pod przykryciem na 15 minut. Należy go pić rano i wieczorem w razie zaparć, ale można go stosować do oczyszczenia oskrzeli z zalegającej w niej wydzielinie. Poza tym takim naparem można też przemywać skórę, jeżeli pojawił się półpasiec, łuszczyca oraz czyraki.

Przygotowując odwar, należy wymieszać 2 łyżki całych nasion lnu z 1,5 szklanki letniej wody i to gotować przez 15 minut pod przykryciem. Taki odwar należy pić średnio dwa razy dziennie, a zamiast wody można wziąć jogurt, kefir, sok owocowy.

Do zrobienia zawiesiny bierze się dwie łyżki rozdrobnionego lnu, który miesza się z pół szklanki letniej wody i zostawia tak na 30 – 60 minut. Po tym czasie można pić pół szklanki dwa razy dziennie.

Do przygotowania okładu potrzebne jest 50 g rozdrobnionych nasion lnu, które zalewa się pół szklanki wrzącej wody. Następnie trzeba to zagotować i odstawić. Można taki okład zawinąć w płótno i przykładać na chore miejsca.

Natomiast prażone nasiona lnu – praży się na patelni i można go dodawać w takiej postaci do sałatek albo jeść z miodem lub dżemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...