Siemię lniane – cudowne siemię lniane zalecane dla zdrowia!

siemię lniane

Siemię lniane – tak zwykło nazywać się nasiona lnu. Jest to jedna z najstarszych roślin, jakie człowiek zaczął uprawiać. Bardzo dobrze się zatem złożyło, ponieważ len ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Taka zależność została dostrzeżona już przed wieloma wiekami, przez średniowiecznych uczonych. Len charakteryzuje się tym, że w okresie kwitnienia obradza niebieskimi kwiatami. Dodaje to niesamowitego uroku tej roślinie. Len wykorzystuje się po dziś dzień także do produkcji odzieży.

Skupmy się jednak na właściwościach leczniczych tej rośliny. Jak się okazuje, jest ich bardzo dużo. Siemię lniane to skarbnica witamin i innych niezbędnych substancji odżywczych. Poza tym posiada ono wiele ukrytych zalet, dzięki którym poprawisz swoje zdrowie.

Siemię lniane i jego walory zdrowotne

Najpopularniejszym produktem spożywczym, jaki pozyskujemy z siemienia lnianego, jest olej lniany. Z roku na rok pojawia się on w coraz szerszym użyciu w naszych kuchniach. Wszystko to za sprawą jego atrakcyjnego składu oraz wartości zdrowotnych, jakimi się wyróżnia na tle innych olei. Co takiego dokładnie kryje się w nasionach lnu, że są one źródłem dobrego zdrowia?

Głównym składnikiem, jaki w nich znajdziemy, są wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Wszyscy, którzy na bieżąco poznają zalety zdrowego odżywiania, dobrze wiedzą, jak bardzo istotny dla naszego organizmu jest ten składnik. To właśnie wielonienasycone kwasy tłuszczowe odpowiadają za właściwą budowę naszej tkanki mózgowej, a także regulują właściwe działanie hormonów w naszym ciele. To właśnie za sprawą odpowiednio pobudzonych hormonów jesteśmy w stanie poprawić nasz metabolizm oraz obniżyć poziom cholesterolu.

W siemieniu lnianym znajdują się sporę zasoby witamin z grupy B. Łączy je między innymi to, że współuczestniczą w procesie przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów. Dzięki odpowiedniemu zaspokojeniu zapotrzebowania na witaminy z grupy B poprawimy proces powstawania nowych czerwonych krwinek oraz szpiku kostnego.

Siemię lniane każdego dnia …

Regularne spożywanie siemienia lnianego lub produktów pochodzących z niego dostarczamy do naszego ciała sporą ilość błonnika. Ma to niebywale duże znaczenie na poprawę naszego układu pokarmowego. Dlatego zalecane jest spożywanie siemienia lnianego w przypadku występowania problemów żołądkowych, wzdęć, zaparć, czy refluksu. To jednak nie wszystko. Odpowiednio zastosowane siemię lniane pozwoli Ci oczyścić ciało z zalegających w nim toksyn, dzięki naturalnej mocy drzemiącej w tym produkcie. Jednocześnie dzięki nim będziemy czuć się syci. To szczególnie dobra informacja dla wszystkich osób, którym ciężko wytrwać na restrykcyjnej diecie.

W siemieniu lnianym znajduje się sporo cynku, wapnia, żelaza, magnezu oraz witaminy E. Ta ostatnia jest ważnym składnikiem odżywczym. Witamina E chroni nasze serce oraz zapobiega miażdżycy. Siemię lniane wyróżnia się na tle innych zbóż także tym, że ma właściwości antygrzybiczne, poprawia naszą koncentrację i pamięć, jest pomocny w przypadku infekcji oskrzelowej (może zwiększyć wilgotność śluzówki). W dodatku ta roślina zapobiega przedwczesnym objawom demencji oraz nawilża włosy.

Intrygująca wydaje się ta ostatnia cecha. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ powszechnie wykorzystuje się siemię lniane w kosmetyce. Dzięki temu składnikowi powstają świetne szampony. Natomiast preparaty na bazie tej rośliny skutecznie sprawdzają się przy regeneracji paznokci. Wielu kosmetologów zaleca stosowanie maseczek z siemienia lnianego. Taka kuracja nadaje skórze młodzieńczy wygląd oraz zwiększa jej gładkość.

Kuracja na bazie siemienia lnianego

Okazuje się, że przygotowanie preparatów z siemienia lnianego wcale nie jest trudne. Ponadto sposób, w jaki przygotowuje się napar lub maseczki jest bardzo zbliżony. Jeżeli poznasz jeden przepis, to bez trudności przygotujesz pozostałe. To, co powstaje z siemienia lnianego, można stosować zarazem zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Jak zrobić napar z siemienia lnianego?

Skład:

Sposób przygotowania:

Pierwsze, co należy zrobić to zmielić nasiona siemienia lnianego. Innym rozwiązaniem może być także kupienie już zmielonych nasion. Następnie przygotowany proszek zalewamy gorącą wodą i przykrywamy. Po około 10-15 minutach uniwersalny preparat jest już gotowy.

Dawkowanie:

Taki napar z siemienia lnianego należy pić codziennie rano, jeszcze przed śniadaniem.

Jak zrobić maseczkę na włosy z siemienia lnianego?

W tym przypadku przepis jest niemal identyczny z tym zamieszczonym powyżej. Jedyną różnicą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest dodanie trochę mniejszej ilości wody do siemienia. Jest to o tyle ważne, że gęstsza konsystencja ułatwi nam nałożenie przygotowanego preparatu. Maseczkę nakładamy na włosy na przynajmniej piętnaście minut. Po upływie tego czas siemię lniane należy spłukać. Podobną kurację stosujemy przy każdym myciu włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...