Głowienka wielkokwiatowa – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Głowienka wielkokwiatowa

Głowienka wielkokwiatowa (Prunella grandiflora (L.) Scholler.) to roślina wieloletnia o długości 8-35 cm, owłosiona. Posiada pionowe łodygi, gęste liście o szerokości 2 cm, eliptyczne, podłużne, lancetowate. Kwiaty purpurowe niebieskie, duże kielichowate, górna część z bardzo wyraźnymi zębami, mediana nieco szersza, wszystkie trójkątne, ostre, dolne szczeliny w 2 płatkach prostych.

Głowienka wielkokwiatowa preferuje miejsca suche i skaliste, w szczególności góry wapiennicze. Najczęściej występuje we Francji. Europie Środkowej i Południowej, Kaukazie, rośnie także w Polsce na terenach nizinnych. Gleba: kamienista, próchnicza. Okres kwitnienia od czerwca do września. Głowienka wielkokwiatowa to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jasnotowatych. Siedlisko: suche murawy i ubogie murawy nawapienne, słoneczne, widne lasy.

Głowienka wielkokwiatowa – właściwości lecznicze

Głowienka wielkokwiatowa posiada podobny skład i działanie jak głowienka pospolita. Została wykorzystana na pozornie nieskończoną listę chorób, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Właściwości lecznicze określane są, jako: antybakteryjne, silne działanie przeciwwirusowe, przeciwgorączkowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające, przeciwskurczowe.

Głowienka wielkokwiatowa posiada w swoim składzie takie związki jak: kwas betulinowy, d-kamfory, delfinidyna, kwas oleanolowy, hiperozyd, mangant, taniny. Ponadto odnotowano zawartość garbników, żywicy, olejków eterycznych, flawonoidów, saponin.

Badania naukowe nad właściwościami leczniczymi rośliny wskazują jej działanie w kierunku wspomagania układu pokarmowego. Ponadto posiada ona wpływ na regulowanie ciśnienia tętniczego krwi, wpływając na jego obniżenie. Działanie moczopędne i przeciwzapalne pozwala niwelować schorzenia układu moczowego. Ponadto istnieją doniesienia o wpływie tego ziela na usuwanie pasożytów z organizmu ludzkiego.

Głowienka wielkokwiatowa – zastosowanie

Działanie przeciwgorączkowe głowienki wielokwiatowej powoduje jej zastosowanie przy chorobach, których jednym z objawów jest podwyższona temperatura ciała. Ponadto badania medyczne nad właściwościami tej rośliny wskazują na pozytywny wpływ zioła na stężenie glukozy we krwi (ochrona przed cukrzycą), które może uwzględniać tradycyjną reputację poprawy poczucia dobrego samopoczucia.

Roślinę stosowano na takie dolegliwości jak: stan zapalny stawów, bóle gardła, wspomaganie leczenia alergii różnego pochodzenia. Zewnętrznie stosowano głowienkę do leczenia ran, owrzodzeń jamy ustnej i grzybicy. Wewnętrznie jest stosowana w leczeniu biegunki i wewnętrznego krwawienia.

Głowienka wielkokwiatowa od wieków jest panaceum na wiele chorób, przygotowuje się z niej napar, herbatę z suszonych kwiatów w leczeniu gorączki. Roślina została z powodzeniem wykorzystana do zwalczania zapalenia dziąseł i do leczenia objawów zakażeń opryszczkami, a badania laboratoryjne wskazują na jej potencjalną skuteczność przeciwko wirusom HIV.

Głowienka wielkokwiatowa wpływa leczniczo na takie choroby jak:

 • Biegunka
 • Wrzody żołądka i dwunastnicy
 • Nadciśnienie tętnicze krwi
 • Podwyższona temperatura ciała
 • Choroby kardiologiczne
 • Schorzenia wątroby
 • Krwawienia wewnętrzne o różnym podłożu.
 • Krwawienie z dróg rodnych kobiety
 • Hamowanie wzrostu bakterii takich jak: E. Coli, pałeczka duru brzusznego.

Inne zastosowanie lecznicze głowienki wielokwiatowej odnosi się do takich schorzeń jak:

 • Hemoroidy (maść)
 • Stany zapalne narządów rodnych (pochwa)
 • Notoryczne zmęczenie
 • Opuchnięte powieki, zapalenie spojówek
 • Ból gardła
 • Stan zapalny jamy ustnej
 • Niepokojące stany emocjonalne: depresja, lęki.
 • Stan zapalny pęcherzyka żółciowego (zastoje w układzie żółciowym)
 • Niedomaganie nerek
 • Tłuszczaki.

Choroby skórne mogą być również leczone przy użyciu maści i wywarów z tej rośliny. Osoby zmagające się z łuszczycą i krostami, mogą przemywać zmiany wywarem z rośliny. Znane jest także wykorzystanie właściwości głowienki do wspomagania leczenia urazów. Robienie kompresów i przykładanie na chore miejsce powoduje zmniejszenie obrzęku i szybsze gojenie się uszkodzonej skóry bez obawy przed ropieniem.

Głowienka wielkokwiatowa – sposoby użycia

Głowienka wielkokwiatowa służy do przygotowania wywaru, naparu, nalewki.

Głowienka wielkokwiatowa – napar

Jedną łyżkę suszonej głowienki zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić na 15 minut do zaparzenia. Następnie przecedzić i spożywać. Doskonale sprawdza się przy wstrzymywaniu krwawień, obniżaniu ciśnienia krwi, łagodzenia silnych stanów niepokoju i lęku. Można także skutecznie obniżyć temperaturę ciała.

Głowienka wielkokwiatowa – wywar

Jedną łyżkę suszonych ziół głowienki zalać szklanką wody, przykryć naczynie i krótko gotować, najwyżej 2 minuty. Po upływie tego czasu, pozostawić wywar do przestudzenia, następnie przecedzić i spożywać dwa razy dziennie po pół szklanki. Wywar można wykorzystać do płukania jamy ustnej, gardła, a także przemywania oczu. Do użytku zewnętrznego można wykorzystać wywar do przemywania ran, zmian skórnych oraz robienia okładów i kompresów.

Nalewka z ziela głowienki wielokwiatowej

Suszone zioła lub świeże odmierza się w odpowiednich proporcjach, a mianowicie:

1 porcja ziela, 5 porcji alkoholu, po zalaniu ziół, należy mieszaninę odstawić na siedem dni. Następnie przecedzić i spożywać po 5 ml trzy razy dziennie. Nalewka jest wykorzystywana między innymi do leczenia takich schorzeń jak: choroby płuc, oskrzeli, kaszel i długo utrzymująca się chrypka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...