Parietaria lekarska – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Parietaria lekarska

Parietaria lekarska, (łac, Parietaria officinalis) pochodzi z Europy Zachodniej i rozprzestrzenia się aż do Azji Zachodniej i Kaukazu. Roślina wzrasta do 1 metra wysokości, kwiaty kwitną od czerwca do października.

Posiadają nieprzyjemny a nawet odrażający zapach. Indywidualne kwiaty są męskie lub żeńskie, tylko jedna płeć może być na jakiejkolwiek roślinie. Kwiaty zebrane są w kuliste, gęste kwiatostany, włókna ich pręcików są tak elastyczne, że jeśli dotkną przed rozkwitem kwiatu, nagle wyrastają z ich wzniesienia i rozrzucają pyłki. Jest to bardzo rozkwitła, krzaczasta, zielna roślina wieloletnia z czerwonawymi, kruchymi łodygami i wąskimi, porastającymi liśćmi do 10 cm długości kształtu jajowatolancetowatego.

Łodygi i żyły pod spodem liści są wyposażone w krótkie, miękkie włosy, górna powierzchnia liści jest prawie gładka, z zapadniętymi żyłami. Parietaria lekarska nadaje się do: lekkich (piaszczystych), średnich (gliniastych) i ciężkich (gliniastych) gleb. Odpowiednie pH: kwasowe, neutralne i zasadowe (alkaliczne) gleby. Roślina może rosnąć w półcieniu (lekkie lasy) lub bez cienia. Preferuje suchą lub wilgotną glebę. Spotykana jest na przydrożach i przypłociach.

Parietaria lekarska – właściwości lecznicze

Parietaria lekarska wykazuje działanie łagodzące, moczopędne, przeczyszczające, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe.

To zioło jest doskonałym lekarstwem na zwiększenie oddawania moczu (micturium). Uważa się, że flawonoidy obecne w ziele, a także bogata zawartość potasu odpowiadają za ten szczególny atrybut rośliny. W efekcie, przy dwóch lub trzech wlewach przygotowanych z kilku suszonych liści ziół w litrze wody można wyleczyć wiele schorzeń. Jest to szczególnie ważne, gdy konieczne jest pozbycie się nadmiaru płynów z organizmu.

Skutecznie można leczyć dolegliwości reumatyczne, najczęściej parietaria lekarska stosowana jest przy zapaleniu stawów. Można zauważyć, że pozbywając się nadmiernej ilości wody usuwane są również niepotrzebne substancje, które gromadziły się w stawach, często zmniejszając je i łagodząc bolesne objawy. Dlatego mówi się, że roślina ma właściwości oczyszczające.

Parietaria lekarska jest również skuteczna w leczeniu schorzeń metabolicznych, na przykład otyłości lub cukrzycy. Ponadto, wykazano, że posiada ona skuteczne działanie lecznicze w przypadku cellulitu.

Parietaria lekarska – zastosowanie

Roślina jest doskonałym lekiem w leczeniu przewlekłego kaszlu oraz jako balsam na rany i oparzenia. W europejskiej medycynie ziołowej uważa się ją za działającą na nerki, wspierającą i wzmacniającą ich funkcję. Parietaria lekarska jest skutecznym lekarstwem na kamienie nerkowe i pęcherz moczowy oraz inne objawy układu moczowego, takie jak zapalenie pęcherza moczowego i zapalenie nerek. Ekstrakty z tej rośliny są zalecane osobom z katarem siennym lub przy innych chorobach alergicznych.

Liście mogą być użytecznie wykorzystywane, jako okład na rany itp, ma ona także łagodzący wpływ na lekkie oparzenia. Zielarze wykazują, że wywar z rośliny posiada właściwości lecznicze przy stanach zapalnych gardła, gdy połączony zostanie z miodem. Istnieją także doniesienia o działaniu przeciwbólowym tej rośliny w przypadku bólu zęba, wystarczy taki wywar potrzymać kilka chwil w ustach, aby odczuć zauważalną ulgę.

Zioło używane jest do leczenia chorób reumatycznych a także przy artretyzmie. Parietaria lekarska pomaga także walczyć z chorobami skóry takimi jak: odbarwienia w postaci plam, piegi, wypryski, oparzenia słoneczne. Zewnętrznie używano ekstraktów z tego zioła przy leczeniu hemoroidów, różnego rodzaju przetok oraz dny moczanowej. Do tego celu przygotowywano pasty i maści z liści. Natomiast sok ze świeżych ziół pobudzał nerki do lepszej pracy. Roślina jest zbierana podczas kwitnienia i może być stosowana zarówno świeża lub suszona.

Osobom cierpiącym na takie schorzenia jak astma i zapalenie oskrzeli należy podawać codziennie napar z łyżki suszonych liści parietarii lekarskiej, jako środek zaradczy.

Parietaria lekarska – sposoby użycia

Parietaria lekarska jest podawany w postaci naparu lub wywaru.

Parietaria lekarska połączona w mieszankę ziołową z takimi ziołami jak: liść brzozy, pokrzywy, mącznicy i wrzosu osiąga działanie moczopędne i wspomagające przy usuwaniu chlorku sodu z organizmu, zmniejsza także stężenie kwasu moczowego. Takie działanie rośliny wspiera leczenie nadciśnienia tętniczego krwi. Napar przygotowany z tej mieszanki pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Przygotowanie naparu: jedną łyżkę ziół zalać 200 ml gorącej wody i zaparzać pod przykrycie, około 20 minut. Po czym przecedzić i spożywać, można wzbogacić smak miodem.

Można także przygotowywać napar tylko z  parietarii lekarskie a osiągnie się właściwości opisywane wyżej. Napar przygotowuje się w taki sam sposób jak przy mieszance ziołowej.

Natomiast wywar powstaje poprzez gotowanie ziół. Do naczynia wsypać łyżkę stołową ziół zalać 2 szklankami zimnej wody i gotować pod przykryciem około 15 minut. Po czym przecedzić i spożywać przestudzony wywar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...