Aloes – koniecznie dowiedź się, kiedy nie możesz go stosować!

aloes

Aloes w niektórych warunkach może Ci zaszkodzić. Dowiedz się więcej o jego działania, aby mądrze z niego korzystać. Aloes jest obecny w medycynie naturalnej od wielu wieków. Korzystano z niego już w okresie starożytnego Egiptu. Wedle Egipcjan ta była symbolem nieśmiertelności. Pewnie dlatego wizerunek aloesu pojawia się często w malowidłach, które przedstawiają dary składane przy grobowcach faraonów.

Aloes – właściwości

Korzystamy z wartościowych składników tej rośliny przy kuracji wielu chorób skórnych. Nadaje się ona także do leczenie schorzeń jamy ustnej. Aloes można stosować także, jako środek przeczyszczający.

Spożywanie aloesu pomoże nam wyleczyć się z wielu różnych chorób. Zostało to już udowodnione na przykładnie naprawdę wielu przypadków. Wiele osób zachwala tę roślinę, która pomogła im uporać się z cukrzycą. Zaleca się stosować aloes w przypadku astmy, choroby zwyrodnieniowej stawów, czy padaczki. Nie są to wszystkie możliwości tej niesamowitej rośliny. Za pomocą żelu z aloesu leczy się zapalenie kości, problemy ze stawami oraz łuszczycę. Taki preparat łagodzi poparzenia słoneczne oraz zwyczajne oparzenia. Nie ma zatem dziwnego, że powszechnie wykorzystuje się aloes do pielęgnacji skóry oraz zabezpieczenia jej przed szkodliwym działaniem słońca.

Jak powinno się korzystać z aloesu?

Najwięcej właściwości leczniczych zawierają świeże liście aloesu. Znajduje się w nich klarowny żel, który można zastosować, jako maść. Z zielonych liści tej rośliny można także wycisnąć sok, który można stosować doustnie.

Okazuje się, że aloes zawiera silne składniki przeczyszczające. Nie ma jednak naukowych dowodów, że jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie. Dlatego wielu amerykańskich producentów środków przeczyszczających musiało wycofać podobne produkty ze sprzedaży. Było to spowodowane zaleceniami amerykańskiej agencji FDA.

Żel z aloesu można stosować, jako środek na różnego rodzaju uszkodzenia skóry. Nadaje się na przykład na oparzenia, czy otarcia. Nie sprawdza się jednak przy przyśpieszaniu gojenia się ran pooperacyjnych. Nie zaleca się stosować go również przy radioterapii.

Kiedy stosowanie aloesu może być szkodliwe?

Nie stwierdzono, aby aloes powodował jakieś skutki uboczne przy stosowaniu go bezpośrednio na skórę. Istnieją jednak alarmujące badania, które przeprowadzono póki co wyłącznie na zwierzętach. Wskazują one na to, że stosowanie aloesu może zwiększyć ryzyko pojawienia się nowotworów. Potrzebne są jednak dalsze studia nad tym zagadnieniem. Póki co nic nie wskazuje na to, że ludzki organizm będzie reagował na aloes w ten sam sposób.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że spożywanie aloesu może spowodować skurcze brzucha lub biegunkę. Podobny preparat roślinny może także negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie, jeżeli wykorzystujemy równocześnie niektóre lekarstwa.

Ostrożność przy korzystaniu z aloesu jest zalecana szczególnie osobą chorym na cukrzycę. Podobne preparaty przyczyniają się do gwałtownych spadków poziomu glukozy. Akurat nad tą właściwością aloesu w dalszym ciągu prowadzone są badania.

Odnotowanych zostało także kilka przypadków poważnego zapalenia wątroby, do którego doszło przez spożywanie aloesu. Niestety trudno zweryfikować wiarygodność tych informacji. Badania w tym kierunku są dalej prowadzone przez specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...