Aloes uzbrojony – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposoby użycia

aloes uzbrojony

Aloes uzbrojony (Aloe ferox ) jest gatunkiem drzewa , które pochodzi z południowej Afryki. W Polsce istnieje pod postacią rośliny uprawianej głównie w doniczkach lub w szklarniach i służy jako ozdoba bądź jest wykorzystywana leczniczo. Posiada czerwono-pomarańczowe kwiaty oraz mięsiste liście, które pokrywają drobne kolce. Aloes uzbrojony należy  do rodziny liliowatych. Jest bogaty w szereg właściwości leczniczych.

Jest on rośliną, która magazynuje wodę w swoich tkankach, dzięki czemu jest bardzo odporny na suszę. Najlepszym miejscem jest dla niego miejsce, które jest dobrze oświetlone przez słońce, dlatego świetnie sprawdzi się na parapecie okna, gdzie będą docierały do niego bezpośrednio promienie słońca. Aby aloes miał dobre warunki, należy zadbać o to, aby ziemia była piaszczysto-gliniasta. Nie trzeba jej codziennie podlewać.

Gdy chcemy skorzystać z właściwości leczniczych aloesu musimy pamiętać o tym, że najlepszym czasem będzie na to, gdy roślina będzie miała 3 lata i liście około 20 cm. Aloes uzbrojony nie jest rośliną bardzo wymagającą. Najlepszym momentem na jej posadzenie jest koniec lipca bądź sierpień. Sadzonki włożyć do mieszanki ziemi kompostowej, torfu oraz gliny i piasku. W doniczce ważne jest, aby zruszać ziemię, gdyż w ten sposób zapewniamy korzeniom dostęp do powietrza. Aloes źle znosi nadmiar wody. Miesiąc przed zbiorem należy częściej go podlewać, tydzień przed należy przerwać podlewanie.

Aloes uzbrojony – właściwości lecznicze

O jego właściwościach leczniczych mówiono już w starożytnym Egipcie, Babilonie oraz w Chinach. Charakteryzuje się on właściwościami przeczyszczającymi. Aloes jest pomocny również w leczeniu oparzeń, gdyż przyspiesza znacznie proces gojenia. Składniki zawarte w aloesie powodują, że jest on świetnym środkiem na procesy zapalne oraz działa przeciwbólowo.

Aloes uzbrojony sprawdzi się dobrze przy takich dolegliwościach jak nerwobóle, reumatyzm. Sok z aloesu powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi u osób, które chorują na cukrzycę. Aloes powoduje poprawienie odporności poprzez stymulację układu immunologicznego.  Ta roślina jest świetna również na złagodzenie objawów łuszczycy, egzemy oraz alergii.

Liście aloesu uzbrojonego zawierają antrazwiązki, czyli między innymi aloinę, żelazo, mangan, cynk, miedź, molibden, a także magnez. Jest również źródłem substancji śluzowych i substancji gorzkich oraz biogennych stymulatorów. Alona, czyli sok, który jest uzyskiwany z liści aloesu jest środkiem bardzo przeczyszczającym, który należy stosować bardzo umiarkowanie, gdyż zbyt duża ilość może spowodować przekrwienie jelita grubego oraz narządów miednicy mniejszej. Wpływa również niekorzystnie na kobiety w ciąży, gdyż może spowodować poronienie.

Aloes uzbrojony – zastosowanie

Aloes charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi, nie dopuszcza do fermentacji w jelitach. Jest pomocny szczególnie dla osób borykających się z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego. Jest polecany do stosowania na oparzenia skóry, na przykład po prześwietleniach rentgenowskich.

Okłady z aloesu świetnie wpływają na skórę. Stosuje się je na bardzo trudne gojące się rany. Aloes uzbrojony może okazać się zbawieniem również w chorobach oczu, na przykład przy stanach zapalnych, przy zanikach nerwów wzrokowych. Jest środkiem, który znajduje również swoje zastosowanie przy leczeniu przyzębia oraz przy zapaleniach śluzówek jamy ustnej.

Może się okazać pomocny również w leczeniu odmrożeń czy też owrzodzeń. Ze świeżych liści aloesu jest produkowany „wyciąg wodny”, który poprawia siły obronne naszego organizmu. Aloes uzbrojony znajduje również zastosowanie do tworzenia kolczastych żywopłotów, która chronią teren przed drapieżnikami. Liście aloesu po usunięciu kolców są również dobra paszą dla zwierząt.

Aloes uzbrojony – sposoby użycia

Aloes jest stosowany głównie przy leczeniu trudno gojących się ran, a także przy otarciach naskórka. Taki opatrunek jest bardzo łatwo przygotować, wystarczy oderwać liść aloesu, następnie umyć i usunąć kolce z liści, potem tylko rozciąć na pół, a następnie przyłożyć na ranę i przykleić plaster.

W taki oto sposób mamy gotowy opatrunek na ranę. Należy zmieniać co około 8-10 godzin. Często okazuje się to już niepotrzebne, gdyż rana pod takim okładem szybko się goi. Wiele osób przygotowuje z aloesu uzbrojonego wino. Dzięki niemu zwiększa się wydzielanie żółci, poprawia się apetyt. Jest pomocny również przy leczeniu owrzodzeń i stanów zapalnych. Jak przygotować wino aloesowe?

Składniki:

Liście aloesu należy zmiksować, dodać miód, zalać czerwonym winem i spirytusem. Zmieszane składniki należy zlać do butelki z ciemnego szkła, zakorkować i pozostawić na około 5 dni w chłodnym i ciemnym miejscu. Tak przygotowane wino aloesowe można pić 3 razy dziennie po łyżeczce, należy robić przed jedzeniem. Stopniowo trzeba powiększać porcję do 3 łyżek dziennie. Taka kuracja trwa dwa miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...