Konopie siewne – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Konopie siewne

Konopie siewne (Cannabis Sativa) pochodzą z Azji Środkowej. W Polsce konopie siewne były znane już w czasach prasłowiańskich. Okrzyknięte zostały wtedy magicznym zielem. Wykorzystywano je w mistycznych obrzędach religijnych oraz kulturowych. Już wtedy z jej włókien tkano niezwykle wytrzymałe liny, zaś z jej nasion wytwarzano oleje. Jakie zastosowanie ma w dzisiejszych czasach? Czy nadal używamy jej w naszych domach, zauważając oraz doceniając jej niezwykłe właściwości? Omówimy kilka aspektów, które przybliżą nam historię oraz zastosowanie tej od wieków znanej rośliny.

Konopie siewne – budowa oraz morfologia

W budowie konopi siewnych możemy rozróżnić kilka elementów, takich jak łodygę, liście, kwiaty oraz owoce. Łodyga jest zazwyczaj rozgałęziona oraz sięga do 250 cm wysokości. W ekstremalnych przypadkach może osiągnąć jednak nawet 100 cm więcej! Jej zielone części pokryte są  gruczołowatymi włosami, które wydzielają bardzo intensywny zapach. Liście konopi siewnej z obu stron są gęsto owłosione. Więcej liści posiadają rośliny odmiany żeńskiej. Listki posiadają rozmiary do 10 cm długości oraz 2 cm szerokości, zakończone są  piłowanym brzegiem oraz ostrym wierzchołkiem liścia. Konopie siewne posiadają również kwiaty. Są one odmienne dla roślin płci żeńskiej oraz męskiej:

Konopie siewne – odmiana żeńska:

Kwiaty odmiany żeńskiej nie posiadają okwiatu.

Konopie siewne – odmiana męska:

Odmiana męska szybciej ulega uschnięciu, jest również niższa. Kwiaty o pięciodzielnym okwiecie, posiadają zielonkawy kolor oraz wykończone są białym brzegiem.

Owoce konopi siewnej to kuliste lub jajowate orzechy.

Konopie siewne – zastosowanie

Roślina ta posiada cały szereg zastosowań, który możemy wykorzystać w medycynie, kosmetyce, ziołolecznictwie czy nawet w przemyśle włókniarskim. W dzisiejszych czasach na nowo przeżywa okres swojej popularności oraz jest uprawiana coraz częściej. Duży wpływ mogą mieć na to dopłaty dla rolników od Państwa, którzy zdecydują się na uprawę konopi.

Jakie są więc niezwykłe właściwości zdrowotne konopi siewnej?

 • Konopie są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka. W ich 100 gramach jest aż 25 gram pełnowartościowego białka. Odznacza się ono bardzo dużą przyswajalnością oraz nie powoduje wzdęć czy gazów. Ważnym aspektem jest to, że część białka pochodzącego z konopi to białko kompletne, czyli globulina wchodząca w skład osocza naszej krwi.
 • Jako jedna z nielicznych roślin, roślina ta zawiera aminokwasy egzogenne.
 • To bogate źródło błonnika pokarmowego (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego), który jest niezbędny do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Usuwa on wszelkie toksyny z naszego organizmu oraz skutecznie oczyszcza. Najwięcej błonnika zawierają niełuskane nasiona konopi.
 • Konopie posiadają również dużą zawartość witaminy E, czyli jednego z najsilniejszych antyoksydantów. Chroni ona organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, czyli opóźnia starzenie się naszego organizmu.
 • To bogate źródło magnezu, fosforu oraz cynku.
 • Zmniejszają prawdopodobieństwa zachorowania na różne typy nowotworów.
 • Przyczyniają się do zmniejszenia poziomu cholesterolu.
 • Redukują ryzyko zawału serca oraz miażdżycy.
 • Zwiększają ogólną odporność organizmu.
 • Polepszają trawienie, a co za tym idzie poprawiają wydolność układu pokarmowego.
 • Mają działanie uspokajające, polepszają jakość naszego snu.
 • Konopie posiadają działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

Jakie istnieją praktyczne zastosowania konopi w dzisiejszych czasach?

 • Wytwarzane są różne kosmetyki, które doskonale wpływają na naszą skórę. Mają bardzo dobre działanie nawilżające, a dzięki dużej ilości antyoksydantów i przeciwutleniaczy przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Z nasion konopi wytwarzane są również oleje, stosowane zarówno w kuchni jak i kosmetyce.
 • W kuchni można wykorzystywać same nasionka. Dodawane do sałatek, podprażone na patelni nadadzą potrawom niepowtarzalnego smaku oraz aromatu, a ich korzyści zdrowotne przyniosą wiele dobrego dla naszego organizmu.
 • Z konopi wytwarza się również włókna. Ubrania zrobione z konopi są nadzwyczaj wytrzymałe.
 • Herbata konopna ma działanie uspokajające oraz usypiające.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zażywania konopi siewnej?

Nie istnieją żadne udowodnione naukowo przeciwwskazania, które zabraniałyby używania nasion konopi siewnej.

Czy konopie siewne to to samo co marihuana?

Choć nazwa bywa myląca, konopie siewne to nie ta sama roślina co konopie indyjskie, powszechnie nazywane marihuaną. Są to dwie zupełnie odmienne rośliny, które posiadają inny kod genetyczny. Nasiona konopi siewnej nie posiadają Tetrahydrokannabinolu, a to właśnie przez ich zawartość konopie indyjskie powodują stany psychotyczne. Można również się od nich uzależnić.

Nasiona konopi siewnej nie posiadają żadnych substancji psychoaktywnych, są więc całkowicie bezpieczne oraz legalne. Nie powodują również uzależnień.

Konopie siewne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Wzrasta świadomość ludzi w obrębie medycyny naturalnej, która sprawia, że wcześniej mało popularne rośliny stają się bardzo rozpowszechniane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...