Chaber kolący – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Chaber kolący

Chaber kolący (łac. Centaurea calcitrapa L) występuje w Nowej Południowej Walii, Tasmanii, Australii Zachodniej i Południowej. Gatunek ten pochodzi z Europy, Azji Zachodniej i północnej Afryki. Gatunek ten pochodzi z rodziny astrowatych i uważany jest za chwast środowiskowy, jest to przede wszystkim chwast pastwisk, zbocza, pustkowia, terenów zniekształconych i terenów uprawnych. Ale także można go znaleźć na murawach i otwartych lasach.

Chaber kolący to coroczna lub dwuletnia roślina rośnie do wysokości maksymalnej od jednego do 1,3 metrów. Łodygi są nieowłosione i rowkowane. Liście kropkowane są gruczołami żywicznymi. Kwiatostan zawiera kilka głów kwiatowych. Każdy ma 1,5 do 2 centymetrów długości i jest owalny w ogólnym kształcie. Głowa zawiera wiele jasnofioletowych kwiatów. Kwiaty kwitną od lipca do września, a nasiona dojrzewają od sierpnia do października. Roślina preferuje glebę żyzną i słoneczną pozycję. Toleruje suche, nisko nawodnione tereny i gleby alkaliczne.

Chaber kolący – właściwości lecznicze

Chaber kolący posiada w swoim składzie: białko, cholinę, inulinę, kwas arachidowy, kwas behenowy, kwas lignocerynowy, kwas linolowy, kwas mirystynowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy. A także kwas stearynowy, kwercetynę, naringenina, pektyny, rutynę, tłuszcze, Β-amirynę.

Aktywne składniki zawarte w roślinie mają działanie moczopędne, przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne (zwłaszcza w okulistyce) i uspokajające. A także antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, żółciopędne oraz przeciwkrwotoczne.

Sproszkowane nasiona są używane do leczenia kamieni nerkowych. Natomiast sproszkowany korzeń jest uważany, jako lekarstwo na przetokę i piasek nerkowy. Do stosowania wewnętrznego zaleca się zioło w zaburzeniach żołądkowych takich jak biegunka, oraz dyspepsja, choroby nerek i pęcherza moczowego oraz do stosowania zewnętrznego – podrażnienie oczu. Liście lub nasiona spożywane przez ludzi, są skuteczne w walce z zakażeniem, wszystkimi chorobami zakaźnymi i jest bardzo przydatne w chorobach zaraźliwych.

Chaber kolący – zastosowanie

Wewnętrzny użytek

 1. Leczenie chorób nerek i wątroby, jako lek moczopędny.
 2. Regulacja biegunki, i pęcherza moczowego.

Ludzie piją napar z chabru w leczeniu:

 • Gorączki
 • Zaparć
 • Zatrzymywania wody.

Ponadto chaber kolący może być wykorzystywany w leczeniu:

 • Schorzeń wątroby
 • Pęcherzyka żółciowego
 • Zaburzeń miesiączkowania
 • Zakażenia drożdżycowego pochwy.

Do zastosowań zewnętrznych można robić kompresy na oczy, niwelując odczuwany stan zmęczenia i podrażnienia. W przypadku zastosowania naparu z chabru bezpośrednio na skórę można uzyskać efekt rozjaśnienia i gładkości skóry.

Chaber kolący największe zastosowanie lecznicze osiąga w przypadku kamicy nerkowej i stanu zapalnego pęcherza moczowego. Spożywanie naparu pozwala na oczyszczenie dróg moczowych z groźnych bakterii oraz gromadzących się złogów. A także niweluje zatrzymywanie się nadmiaru wody i soli, co jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Okres jesienno – zimowy sprzyja zachorowaniu na przeziębienia, napary z chabru kolącego są doskonałym środkiem przy stanach zapalnych jamy ustnej. Błony śluzowe można chronić przy użyciu tej rośliny w takich dolegliwościach jak stan zapalny gardła. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne ziela pozwala usunąć przykre objawy związane z takimi schorzeniami. Skuteczne płukanki powodują, że infekcje trwają krócej i nie powodują uciążliwych dolegliwości. Natomiast napary z dodatkiem cytryny i miodu obniżają podwyższoną temperaturę ciała.

Jeden z najdelikatniejszych organów, jakim są oczy, również ulega zakażeniu bakteriami. Przygotowując napar z chabru i przykładając kompresy na oczy, osoba chora odczuwa znaczne ustąpienie dolegliwości bólowych.

Schorzenia skórne w postaci trądziku, można niwelować przy użyciu kosmetyków z chabrem kolącym, lub jako napar do przemywania miejsc zmienionych chorobowo. Właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne pozwalają skutecznie walczyć z tłustą skórą i trądzikiem.

Takie niepokojące dolegliwości jak grzybica skóry może zostać leczona poprzez kąpiele z użyciem naparu z chabru. Producenci kosmetyków używają tej rośliny do produkcji wielu produktów niwelujących wiele zmian skórnych oraz wzmacniających naczynia krwionośne.

Medycyna turecka znalazła zastosowanie chabru kolącego przy naturalnym leczeniu takich chorób jak:

 • Stan zapalny w reumatoidalnym zapaleniu stawów
 • Bóle głowy
 • Gojenie się ran.

Chaber kolący – sposoby użycia

Chaber kolący – napar

 • 1 łyżeczka suszu kwiatów chabru
 • Niepełna szklanka wrzącej wody.

Zalać zioła wrzątkiem i pozostawić do zaparzenia na około 20 minut. Następnie przecedzić i spożywać ciepły napój przed posiłkami. Najlepiej przyrządzony napar wypić w kilku porcjach. W celu wzmocnienia odporności organizmu takie ciepłe herbatki należy spożywać około miesiąca. Napar można również wykorzystać do przemywania oczu i robienia kompresów na oczy i zainfekowaną skórę. Istnieją doniesienia o wygładzaniu zmarszczek po zastosowaniu kompresów z chabru.

Chaber kolący – macerat

1 łyżeczkę suszu z chabru kolącego zalać 100 ml wina, następnie pozostawić taką mieszankę na dobę. Po czym spożywać pół godziny przed kolejnymi posiłkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...