Ostróżeczka ogrodowa – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Ostróżeczka ogrodowa

Ostróżeczka ogrodowa (łac. Consolida ajacis) pochodzi z obszarów Turcji i Cypru, rośnie także we wschodniej i południowej Europie i regionie Morza Śródziemnego. W Polsce jest to roślina uprawna. Liście naprzemianległe, kwiaty zebrane w grona dochodzą do 3 centymetrów średnicy. Kwiaty niebieskie, ale można spotkać także o barwie fioletowej, różowej lub białej. Owoce to wielonasienny mieszek. Kwitnienie tej rośliny odbywa się od czerwca do sierpnia.

Roślina preferuje stanowiska w pełnym słońcu, w średnio bogatych, ciągle wilgotnych, dobrze odwodnionych glebach. Toleruje także lekki, popołudniowy cień w upalnych letnich klimatach. Należy unikać mokrych gleb. Ostróżeczka ogrodowa jest to roślina jednoroczna, które rośnie do 100 centymetrów wysokości, na łodyżkach pokrytych głęboko wyciętymi liśćmi. Każdy kwiat ma charakterystyczne ostrogi. Ze względu na piękne kwiaty jest chętnie uprawiana w ogródkach.

Ostróżeczka ogrodowa – właściwości lecznicze

Ostróżeczka ogrodowa stosowana jest w celu zatrzymania krwawienia i leczenia ran. Zawiera w swoim składzie: alkaloidy, witamina C oraz liczne tłuszcze. Ponadto w skład rośliny wchodzą takie składniki jak: terpenoidowe,  delsolina, nudikaulina, delsolina, antocyjany flawonoidy, mannitol, delkozyna, likoktonina,

Ostróżeczka ogrodowa działa przeczyszczająco, przeciwpasożytniczo, słabo żółciopędnie i moczopędnie. A także przeciwbólowo i znieczulająco.

Zielarze wskazują na właściwości lecznicze w takich schorzeniach jak: nadciśnienie tętnicze, wszawica, stany zapalne skóry. Ponadto działanie moczopędne tej rośliny wykazuje właściwości lecznicze w chorobach układu moczowego. Można w kontrolowany sposób użyć naparu z tej rośliny do uzyskania efektu przeczyszczającego. Osoby cierpiące z powodu nadmiernego gęstnienia żółci i odczuwania przykrych dolegliwości, powinny spożywać także napar z ostróżeczki. W każdym wypadku trzeba zastosować się do zaleceń specjalistów z dziedziny zielarstwa, ponieważ nieodpowiednie dawki mogą wywołać skutki uboczne.

Ostróżeczka ogrodowa – zastosowanie

Ostróżeczka ogrodowa cieszy się renomą ze względu na zdolność do skutecznego leczenia ran, sok z liści uważany jest za lekarstwo na hemoroidy, a napary z kwiatów i liści były stosowane, jako lekarstwo na kolki u dzieci. Jednakże cała roślina jest bardzo trująca i nie powinna być stosowana wewnętrznie bez pomocy eksperta w dziedzinie ziołolecznictwa. Zewnętrznie można to zioło używać przeciw pasożytom gnieżdżącym się we włosach. Do tego celu służy nalewka wykonana z nasion.

Ostróżeczka obniża ciśnienie tętnicze krwi. Wykorzystywana jest także przy leczeniu chorób oczu takich jak: zapalenie spojówek. Do tego celu przygotowuje się napar z kwiatów tego zioła i przemywa się nim oczy. Istnieją doniesienia o zastosowaniu tej rośliny do leczenia zapalenia zatok przynosowych.

Zielarze przygotowują maści na bazie ekstraktów z ostróżeczki, które przeznaczone są leczenia chorób reumatycznych a także przy różnego rodzaju nerwobólach i paraliżach. Jednym z zastosowań leczniczych ostróżeczki jest uszczelnianie naczyń krwionośnych i wspomaganie prawidłowego krążenia krwi.

Innym działaniem leczniczym tej rośliny jest zastosowanie jej, jako środka wykrztuśnego. Jednak wewnętrznie można stosować to zioło bardzo ostrożnie najlepiej zastosować się do wskazań profesjonalistów zielarstwa lub lekarzy.

Ostróżeczka ogrodowa – sposób użycia

Ostróżeczka ogrodowa – Wyciąg octowo-alkoholowy

Zioła (10 dag owoców ostróżeczki) wsypać do naczynia szklanego, dodać po pół szklanki spirytusu mrówczanego, spirytusu kamforowego, oraz jedną szklankę octu 5 procentowego. Wszystkie składniki dobrze wymieszać. Mieszaninę odstawić w chłodne miejsce na dwa tygodnie, po czym przecedzić. Taki środek leczniczy posiada zastosowanie na skórę głowy do niwelowania gnid i wszy. Inne zastosowanie takie wyciągu ziołowo spirytusowego to usuwanie skutków nerwobólów objawiających się rwą kulszową, schorzeniami pochodzenia reumatycznego. Osoby borykające się z urazami takimi jak kontuzje mogą również wcierać w bolesne miejsca ten wyciąg z ostróżeczki.

Ostróżeczka ogrodowa – Napar

Suszone kwiaty ostrożeczki ogrodowej w ilości jednej łyżki zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić na 20 minut. Po czym przecedzić i spożywać do trzech razy dziennie po 100 ml. Taki napar posiada zastosowanie przy nadciśnieniu tętniczym krwi oraz wykorzystywany jest, jako środek moczopędny. Napar można spożywać również przy problemach z zaleganiem żółci. Można także wspomagać leczenie przeciwpasożytnicze do wcierania we włosy. Taki napar służy również do przemywania oczu podczas zapalenia spojówek.

Ostróżeczka ogrodowa – Wyciąg na bazie alkoholu

1 dag świeżych części rośliny takich jak kwiaty i owoce umieścić w naczyniu, dodać pół szklanki alkoholu i odstawić w chłodne i ciemne miejsce na tydzień. Po upływie tego czasu przecedzić. Taki wyciąg używany jest przy pojawieniu się pasożytów takich jak wszy i gnidy, wyciąg trzeba wcierać w skórę głowy. Osoby posiadające dolegliwości w chorobach reumatycznych a także przy bólach mięśni, powinny taki środek wcierać w miejsca powodujące dolegliwości bólowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...