Dąbrówka piramidalna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Dąbrówka piramidalna

Dąbrówka piramidalna (Ajuga pyramidalis) rośnie w Europie zwłaszcza w Skandynawii, a także Islandii, Szkocji i Irlandii. Może zdarzyć się tylko bardzo rzadko w południowo i północno-zachodnich Czechach. Tylko Republiki Słowackiej w Tatrach Zachodnich. W Polsce występuje na północy. Jest to wieloletnie drzewo, które kwitnie od końca kwietnia do początku lipca. Roślina posiada samotnicze, zwężające się kwiatostany, wysokie od 15 do 30 centymetrów. Liście przybierają kształt jajowaty, karbowany. Łodygi są owłosione i opatrzone parami przeciwległych, owłosionych liści, które tworzą kwadratową piramidę, dolne liście zielone i górne liście coraz bardziej purpurowe ku górze rośliny. Zwykle 15 mm długości, niebieskie kwiaty wyłaniają się z dużych liści.

Roślina występuje najczęściej na murawach pokrytych wapiennymi skałami. Występuje również w obrębie lasów i zarośli. Dąbrówka piramidalna to hermafrodyta, czyli posiada narządy płciowe zarówno męskie jak i żeńskie. Preferuje miejsca cieniste i półcieniste, nie ma dużych wymagań glebowych, jednak dobrze czuje się w glebach próchniczo-gliniastych, obojętnych. Całe zioło, zbierane jest w maju i na początku czerwca, kiedy liście są w najlepszym stanie i wtedy poddawane jest wysuszeniu.

Dąbrówka piramidalna – właściwości lecznicze

Dąbrówka piramidalna to gorzkie zioło o właściwościach ściągających. Roślina wykorzystywana leczniczo do zatrzymywania krwotoków, w tym również w przypadku krwioplucia. Potwierdzono właściwości przeciwzapalnie, antyseptycznie, żółciopędne, pobudzające lepszą przemianę materii. Również doskonale sprawdza się w nieżytach przewodu pokarmowego związanego z biegunką.

Dzięki takim właściwościom pełni funkcje chroniące narządy wewnętrzne takie jak: żołądek, wątroba, drogi oddechowe. Stany zapalne skóry są z powodzeniem leczone przy użyciu naparów z dąbrówki, nie tylko do przemywania le także do leczniczych kąpieli. Choroby reumatologiczne mogą być leczone zewnętrznie a także wewnętrznie.

Roślina zawiera w swoim składzie chemicznym garbniki (kwasy taninowe), kwas kawowy, chlorogenowy, fitosterole, flawonoidy, katechiny.

Dąbrówka piramidalna – zastosowanie

Dąbrówka piramidalna posiada zastosowanie przy schorzeniach związanych z infekcjami wirusowymi, wspomagając organizm w walce z dokuczliwym kaszlem. Bierze czynny udział w zaburzeniach żółciowych, regulując ilość wytwarzanej żółci. Potwierdzono, że zioło ma lekkie działanie przeczyszczające. Ponadto wpływa na odtruwanie organizmy przy zatruciach alkoholowych. Zielarze zalecają używanie wywarów z tej rośliny do przemywania ran, a także wrzodów i przetok. Powodują to antyseptyczne i przeciwzapalne właściwości rośliny.

Można również przygotowywać lecznicze kąpiele i w przypadku problemów skórnych odczuć dużą ulgę. Dąbrówka piramidalna wpływa leczniczo na choroby reumatoidalne, leczy bóle stawów i wspomaga rekonwalescencję po wszelkich złamaniach. Właściwości przeciwzapalne pozwalają na zastosowanie wyciągów do takich niedomagań zdrowotnych.

Zioło posiada działanie uspokajające, dzięki czemu normuje pracę serca. Dzięki temu wspomagając pracę całego organizmu. Właściwości przeciwbólowe mogą być wykorzystywane do usuwania takich dolegliwości w wielu chorobach. Składniki, jakie posiada dąbrówka wspomagają odtruwanie organizmu, usuwając szkodliwe toksyny. Takie zastosowanie chroni wątrobę i wspomaga prawidłowe działanie dróg żółciowych.

Badania nad właściwościami leczniczymi rośliny wykazały jej wpływ na normowanie pracy gruczołów tarczycy. Takie specyficzne cechy mogą zniwelować objawy takie jak drżenie i problemy ze swobodnym oddychaniem. Stany nerwicowe mogą być stabilizowane przy użyciu ekstraktów z tej rośliny. Inne badania potwierdzają zastosowanie zioła do usuwania nadmiernie zgromadzonej wody w organizmie. Osoby borykające się z bolesnymi guzkami krwawniczymi, mogą stosować nasiadówki oraz przemywanie nabrzmiałych hemoroidów.

Istnieją doniesienia medycyny ludowej, że dąbrówka piramidalna stosowana była przy leczeniu wspomagającym nowotworu płuc. Ze względu na jej właściwości ściągające chorzy pili świeżo przygotowywane wywary. Warto wiedzieć, że napary z dąbrówki wykorzystywane są również do przemywania atopowej skóry, ze skłonnościami do łojotoku i z rozszerzonymi porami.

Zielarze często piszą o zastosowaniu tej rośliny przy chorobach alergicznych, dzięki przemywaniu zmienionych chorobowo miejsc. Dąbrówka jest także jednym ze składników mieszanek ziołowych, dobrze komponuje się z marzanką wonną, zielem jasnoty gajowca i trędownikiem.

Dąbrówka piramidalna – sposoby użycia

Napar: 1 łyżkę suszonych ziół zalać 250 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem do 15 minut. Następnie przecedzić i spożywać trzy razy na dzień.

Nalewka: garść suszonej dąbrówki piramidalnej zalać 0,5 litra alkoholu. Pozostawić na 2 tygodnie, od czasu do czasu potrząsając naczyniem. Następnie przecedzić i spożywać do trzech razy dziennie po około 2 ml.

Napar można także przygotować z dąbrówki, tymianku, cząbru i stosować do 4 razy dziennie po 100 ml.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...