Dziurawiec rozesłany – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Dziurawiec rozesłany

Dziurawiec rozesłany (łac. Hypericum humifusum) rośnie w Afryce a także w krajach europejskich w tym w Polsce. Łodyga wzrasta do wysokości od 5 do 25 centymetrów, wydrążona z czarnymi, gruczołkami. Liście przybierają kształt owalny do elipsowatego. Kwiaty jasnożółte, płatki do 1 centymetra, krótkie ostre i ząbkowane na wierzchołku.

Okres kwitnienia dziurawca rozesłanego wynosi od czerwca do października. Nasiona ciemnobrązowe, gładkie, do 6 mm, pomarszczone i okrągłe. Dziurawiec jest byliną zajmujące takie tereny jak: pola, łąki, rowy. Roślina preferuje gleby o lekko kwaśnym odczynie,

Dziurawiec rozesłany – właściwości lecznicze

Dziurawiec rozesłany posiada w swoim składzie flawonoidy i przeciwutleniacze, hiperycynę, ksantony i floroglucyny. W roślinie znajduje się również rutyna, kwercetyna, garbniki, kwas nikotynowy, witaminę C, oraz cholinę, fitosterole. Jego właściwości lecznicze to: żółciopędne, przeciwbiegunkowe, tonizujące, uspokajające. A także antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i ściągające.

Dzięki takim oddziaływaniem na organizm, osiąga się uregulowanie poziomu hormonów, i poprawienie wielu funkcji organów wewnętrznych. Wykazano, że ziele to posiada działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie.

Dziurawiec rozesłany osiąga skuteczny wpływ na niwelowanie objawów depresyjnych oraz innych stanów chorobowych o podłożu psychicznym. Ponadto dziurawiec wykazuje pozytywne działanie przy regulacji hormonów pomagając kobietom w okresie miesiączki i menopauzy.

Badania nad właściwościami tej rośliny potwierdziły jej udział w leczeniu chorób nowotworowych oraz infekcyjnych. Dziurawiec bierze czynny udział w usuwaniu stanów zapalnych w układzie wewnętrzny i zewnętrznym. Jest wysoce skuteczny przy usuwaniu zastojów żółci oraz w profilaktyce kamicy żółciowej.

Dziurawiec rozesłany – zastosowanie

Niwelowanie objawów depresyjnych jest dużym osiągnięciem tej rośliny. Choroba ta jest trudna w leczeniu a czas uzdrawiania trwa zazwyczaj długo. Dzięki wsparciu tego zioła, układ nerwowy i psychiczny szybciej wraca do normy. Substancje czynne zawarte w roślinie wpływają na ograniczenie rejestrowania określonych neuroprzekaźników.

Potwierdzono także właściwości lecznicze tej rośliny w innych chorobach o podłożu psychicznym. Ludzie zmagający się z lękami i przeżywaniem silnych napięć emocjonalnych odczuwają ulgę przy regularnym stosowaniu ziół. Ustabilizowane hormony wpływają również na prawidłową przemianę materii.

Osoby mające kłopoty z zaśnięciem mogą sięgnąć po napary lub nalewkę z dziurawca, aby spokojnie przespać całą noc. Roślina wspomaga organizm w pozbyciu się chronicznego zmęczenia i odbierania niepokojących objawów wiążących się z odczuwaniem stresu i niepokoju.

Kobiety w okresie przekwitania a także w okresie rozrodczym odczuwają silne zmiany nastroju. Kolejne badania naukowe potwierdziły, że ziele dziurawca rozesłanego wpływa na ograniczenie częstotliwości skurczów macicy.

Dziurawiec rozesłany

Dziurawiec pozwala na uporanie się z efektem odstawiennym podczas walki z uzależnieniem od palenia tytoniu, alkoholu oraz innych substancji, które wywołują uzależnienie.

Choroby infekcyjne związane z zakażeniem wirusowym mogą być leczone przy pomocy ekstraktów z ziela dziurawca. Jego właściwości przeciwwirusowe zostały potwierdzone i mogą być wykorzystywane w medycynie alternatywnej. Tak poważne schorzenia jak HIV, zapalenie wątroby można próbować niwelować przy użyciu tego zioła. Ponadto dziurawiec pomaga zwalczyć wirus paragrypy i pęcherzykowy jamy ustnej.

Zaburzenia hormonalne takie jak niedoczynność tarczycy można ustabilizować za pomocą leków roślinnych na bazie dziurawca. Wspomaganie normowania hormonów jest istotne dla funkcjonowania całego organizmu człowieka.

Dziurawiec rozesłany wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego jest polecany przy takich schorzeniach jak: dna moczanowa, choroby w obrębie stawów i mięśni. Niwelowanie stanów zapalnych jelit oraz zmian skórnych jest kolejnym działaniem leczniczym tej rośliny. Niektóre osoby stosujące regularnie ziele dziurawca odnotowały obniżenie ciśnienia krwi i ustępowanie tachykardii.

Takie dolegliwości jak: oparzenia, urazy skóry mogą być skutecznie leczone przy pomocy wyciągów z tego ziela. Jego właściwości przeciwzapalne pobudzają komórki do regeneracji.

Kobiety ciężarne nie mogą stosować ziół wewnętrznie, jednak mogą użyć wywarów z dziurawca do płukania jamy ustnej, przemywania bolesnych guzków krwawniczych, które w tym okresie mają tendencję do ujawniania się.

Ciężkie choroby nowotworowe jak białaczka można wspierać za pomocą ziół. Dziurawiec rozesłany wzmocni organizm i pobudzi go do walki.

Dziurawiec rozesłany wykazuje zastosowanie przy leczeniu chorób o podłożu bakteryjnym, eliminuje z organizmu takie bakterie jak: pałeczki okrężnicy, różne typy gronkowca a także bakterie odmieńca pospolitego.

Ziele dziurawca łączone w naparach z krwawnikiem wykazuje działanie lecznicze w chorobach układu trawiennego takich jak nieżyty żołądka. Natomiast w niedomaganiach narządów rodnych pozwala zniwelować upławy objawiające się białą wydzieliną.

Dziurawiec rozesłany – sposoby użycia

Olej z dziurawca do celów leczniczych

5 gram dziurawca, zalewa się 5 ml alkoholu i 25 ml oliwy. Pozostawić aż ciecz wyparuje. Następnie wziąć gaże i wycisnąć przez nią utworzony olej. Taka substancja nadaje się do robienia kompresów.

Napar

Lepsze właściwości lecznicze osiąga się przy połączeniu ziela dziurawca rozesłanego z miętą. Po łyżce obydwu ziół wsypać do naczynia zalać 250 ml wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem w celu zaparzenia. Gdy napar naciągnie i przestygnie, przecedzić i spożywać do 3 razy dziennie.

Nalewka

10 dag ziela dziurawca w tym można użyć różne jego części zalać alkoholem w ilości 0, 5 litra. Odczekać 7 dni, po czym przecedzić. Spożywać 2 razy dziennie po jednej łyżeczce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...