Arcydzięgiel litwor – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Arcydzięgiel litwor

Arcydzięgiel litwor (łać. Angelica archangelica L., Archangelica officinalis Hoffm) podobno objawił się arcybiskupowi Mattheusowi Sylvaticiemu, jako roślina lecznicza. Stąd nazwa zwyczajowa archanioł, a następnie szczególny epitet archangiella podany przez szwedzkiego botanika Carl Linnaeus.

Arcydzięgiel litwor ma długą historię uprawiania, jako lekarstwo, środek aromatyzujący i warzywo. Uważa się, że korzeń chroni przed dżumą i innymi chorobami zakaźnymi, a także łagodzi objawy wielu schorzeń. Roślina ta pochodzi z północnej i północno-wschodniej Europy, Rosji, Islandii, Grenlandii i Himalajów. Jest również powszechnie uprawiana i często naturalizowana w północnych regionach umiarkowanych, w tym w Wielkiej Brytanii.

Aromatyczne, wieloletnie ziele, które rośnie do 2 m wysokości ma gruby korzeń i jasnozielone, wydrążone łodygi, które czasem są zabarwione na purpurowo. Liście: do 70 cm długości z szerokimi osłonami u podstawy. Czasami uznawane są dwa podgatunki tego zioła. Angelica archangelica podgatunki archangelicahas przyjemny, bardziej aromatyczny zapach i łagodniejsze łodygi, które są łatwo prasowane, a Angelica archangelica subsp. litoralishas ostrzejszy, bardziej ostry zapach i twardsze łodygi.

Arcydzięgiel litwor – zastosowanie

Arcydzięgiel litwor jest stosowany w przypadku:

Arcydzięgiel litwor, jako zioło lecznicze, jest rośliną zawierają furokumaryny, które są stosowane w leczeniu różnych chorób skóry, na przykład łuszczycy, bielactwa i chłoniaka.

Badania medyczne wykazujące wartość fitopatologiczną (nauka zajmująca się chorobami roślin), i potwierdzają, że, liście posiadają działanie przeciwnowotworowe. U myszy, którym podawano wyciąg z rośliny zaobserwowano zmniejszenie wzrostu mysich komórek raka sutka. Arcydzięgiel litwor ma właściwości wpływające na ludzkie keratynocyty (żywe komórki naskórka), ludzkie komórki wątroby i Helicobacter pylori w ludzkim żołądku.

Arcydzięgiel litwor – korzyści terapeutyczne

W każdej części rośliny znajduje się lotny olej. Korzeń zawiera pochodne związków organicznych phellandrenu, terpenów, kumaryny i takich jak osthol, angelicin i arginina. Korzeń zawiera również gorzkie substancje, glukozę, sacharozę, sacharynę i niektóre kwasy organiczne, takie jak kwas aconitowy, kwas fumarowy i kwas szczawiowy. Nasiona są bogate w oleje tłuste, a liście zawierają taninę i substancje gorzkie.

Arcydzięgiel litwor od wieków był ważną rośliną leczniczą i źródłem żywności, zwłaszcza dla ludności w północnej Finlandii, Norwegii i Szwecji oraz na Grenlandii. W XIV wieku roślina stała się dobrze znana, jako ziele lecznicze w całej Europie. W średniowieczu uważano, że korzeń rośliny był skuteczny, jako leczenie zarazy, a w XVII i XVIII w. była szeroko stosowana w leczeniu infekcji jelitowych, takich jak dyzenteria i cholera.

Arcydzięgiel litwor w ziołolecznictwie

Współcześnie w ziołolecznictwie roślina uważana za gorzkie, rozgrzewające i orzeźwiające zioło, które może być wykorzystane, jako lekarstwo na szeroką gamę chorób i zaburzeń. Ponieważ zioło jest gorzkie, jest głównie stosowane w dolegliwościach związanych z układem trawiennym.

Zioło zostało wykorzystane do stymulowania apetytu, poprawy trawienia i łagodzenia kolki oraz zmniejszenia produkcji gazów jelitowych. Ziele ma bakteriobójczy wpływ na przewód pokarmowy i zwiększa produkcję kwasu żołądkowego. Oba te czynniki mogą przyczynić się do osłabienia lub pozbycia się bakterii, które często powodują różne dolegliwości żołądkowe i dyskomforty.

Arcydzięgiel litwor może być również użyteczny w przypadku złego ukrwienia i jest stosowany, jako leczenie choroby Buerger’a, która powoduje zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic. Roślina znana jest ze swoich właściwości wykrztuśnych i była używana tradycyjnie, jako ziołowy środek wspomagający zapalenie oskrzeli, astmy i innych schorzeń układu oddechowego. Korzenie, są powszechnie stosowane do tego celu, ale mogą też być użyte również łodygi i nasiona.

Arcydzięgiel litwor – badania

Na podstawie ostatnich badań wykazano działanie przeciwrakowe poprzez przeciwdziałanie zmianom komórek, które mogą rozwinąć się w raku. Ale potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia potencjału zioła, jako wspomaganie leczenia raka. Ponadto roślina ma właściwości przeciwutleniające, które mogłyby być użyteczne w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy tętnic i dróg moczowych.

Łodygi rośliny są jadalne. Bardzo bogate w składniki odżywcze i mogą być spożywane w ten sam sposób jak seler. Zewnętrzna warstwa łodyg jest zwykle usuwana, a tylko zjadana jest zielona i soczysta część wewnętrzna. Mają silny smak, ale jeśli gotowane smak staje się łagodniejszy. Od wieków roślina była stosowana, jako środek smakowo-zapachowy w likierach i nadal jest głównym składnikiem smakowym w likierach francuskich.

Arcydzięgiel litwor – dawkowanie i sposób podawania

Jako herbata: 1 łyżeczkę suszonego i drobno posiekanego korzenia w jednej filiżance wrzącej wody, a następnie pozostawić ją na parę minut przed podaniem.

Jako nalewka: Zalecane dawkowanie zazwyczaj wynosi 20-40 kropli podawanych trzy razy na dobę.

Arcydzięgiel litwor – efekty uboczne i możliwe interakcje

Działania niepożądane związane ze stosowaniem preparatu z Arcydzięgla litwor w zalecanych dawkach nie powinny wystąpić. Duże dawki korzenia lub olejki eteryczne mogą być jednak bardzo toksyczne. Korzeń jest uważany za nieco trujący, gdy jest świeży, i powinien być dokładnie wysuszony przed użyciem.

Arcydzięgiel litwor nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży ani matki karmiące piersią i nie powinien być podawany dzieciom w wieku poniżej dwóch lat. Zioło nie powinno być stosowane wewnętrznie przez osoby z chorobą wrzodową żołądka i jelit oraz cukrzycą. Kontakt ze skórą w świeżej roślinie może powodować nadwrażliwość (uczulenie) u niektórych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...