Ciało obce w pochwie – objawy, leczenie, diagnoza, konsekwencje

ciało obce w pochwie

Ciało obce w pochwie może stać się przyczyną groźnych infekcji i zapaleń. Choć problem wydaje się wstydliwy, może spotkać się z nim każda kobieta – zagrożenie takie stwarza chociażby stosowanie tamponów podczas menstruacji. W innych przypadkach do sytuacji takiej dochodzi zwykle podczas zabaw seksualnych. Problem ciała obcego w pochwie często dotyczy dzieci, które, nie mając świadomości konsekwencji, często wtykają różne przedmioty w otwory ciała – usta, dziurki w nosie czy właśnie otwór pochwy

O ile dorosłym kobietom zwykle towarzyszy świadomość, że przedmiot musi zostać usunięty gdyż zagraża zdrowiu, o tyle w przypadku dzieci często potrzebna jest obserwacja, by zauważyć, co się stało. Niekiedy również dojrzałe panie nie zdają sobie sprawy z zaistniałej sytuacji. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy do umieszczenia ciała obcego w pochwie dochodzi pod wpływem alkoholu bądź innych substancji odurzających. Zwykle są to tampony lub zabawki erotyczne, jednak zdarzają się również przedmioty codziennego użytku.

Wtedy o problemie najczęściej informują symptomy. Problem dla wielu kobiet jest krępujący, co powoduje zwlekanie z udaniem się do gabinetu ginekologicznego. Ponieważ szybka reakcja jest w tym wypadku niezbędna, by uchronić się przed niebezpiecznymi powikłaniami. Warto uświadomić sobie, jaką wagę ma natychmiastowe usunięcie ciała obcego.

Ciało obce w pochwie – objawy

Jeśli kobieta jest świadoma problemu i zareaguje wystarczająco szybko, objawy mogą wcale się nie pojawić. Szybkie usunięcia ciała obcego jest niezwykle istotne, gdyż jego dłuższe przebywanie w drogach rodnych prowadzić może do różnego rodzaju infekcji i zapaleń. Pierwszym symptomem jest zwykle intensywny ból podbrzusza, zbliżony do tego towarzyszącego menstruacji, lecz silniejszy.

Wystąpić mogą typowe objawy towarzyszące zapaleniu dróg rodnych – świąd, pieczenie, upławy o nieprzyjemnym zapachu, ropna wydzielina. Może pojawić się obrzęk sromu, przekrwienie przedsionka pochwy, maceracja (uszkodzenie pod wpływem wilgoci) skóry krocza oraz ropne zapalenia skóry. Niepodjęcie działań leczniczych na tym etapie powoduje rozwój dalszych zapaleń.

Ciało obce w pochwie – diagnoza

W przypadku pewności lub podejrzenia obecności ciała obcego w pochwie podstawę stanowi wywiad lekarski. Pozwala ustalić rodzaj przedmiotu oraz to, od jak dawna znajduje się w drogach rodnych, zwłaszcza, jeśli kobieta ma świadomość, kiedy i w jaki sposób przedostał się do pochwy. Wykonywane są również badania ginekologiczne, by ustalić dokładne położenie przedmiotu.

W przypadku wątpliwości zlecane jest zwykle USG lub RTG jamy brzusznej. Oprócz ustalenia położenia ciała obcego, niezbędne są  także badania potwierdzające lub wykluczające infekcje i poważniejsze zapalenia. W tym celu przeprowadza się badania kolposkopowe szyjki macicy przy użyciu wziernika, niekiedy konieczne jest również pobranie wymazu z pochwy lub fragmentu tkanki.

Ciało obce w pochwie – leczenie

Podstawowym krokiem w podjęciu leczenia jest usunięcia ciała obcego z pochwy. Mimo, że problem może wydawać się bardzo wstydliwy, nie warto próbować tego o własnych siłach. Zabieg musi być przeprowadzony przez lekarza ginekologa, który oprócz profesjonalnego usunięcia przedmiotu zajmie się również rozpoznaniem ewentualnych stanów zapalnych i infekcji.

Szczególna ostrożność jest konieczna w przypadku dzieci i nastolatek, gdyż zarówno ciało obce, jaki i sam zabieg jego usunięcia niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia błony dziewiczej. Zabieg wykonywany jest za pomocą dłoni lub specjalnych narzędzi ginekologicznych. Nawet jeśli nie doszło do zakażenia, miejsca intymne zwykle są po nim podrażnione i bardziej narażone na infekcje. Zwykle zaleca się stosowanie płukanek i środków przyspieszających gojenie, przez pewien czas po  zabiegu nie należy też podejmować współżycia seksualnego ani korzystać z basenu.

W przypadku wystąpienia infekcji stosuje się różnego rodzaju leki bakteriobójcze i przeciwzapalne, również antybiotykoterapię. Środki lecznicze mogą być podawane doustnie, niekiedy jednak mają postać zastrzyków czy globulek. Skrajnym przypadkiem jest zabieg wycięcia fragmentu narządów rodnych – zwykle dochodzi do tego gdy w wyniku zaniedbania ciało obce zostało usunięte zbyt późno, przez co rozwinęła się bardzo zaawansowana infekcja.

Ciało obce w pochwie – konsekwencje

W przypadku szybkiej reakcji i natychmiastowego wykonania zabiegu konsekwencje powinny być niewielkie – przy stosowaniu środków przyspieszających gojenie otarcia i podrażnienia szybko znikną, a o całym incydencie będzie można zapomnieć. W przypadku młodych kobiet czy dzieci dojść może do uszkodzenia błony dziewiczej, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli jednak dojdzie do zaniedbań i pozwoli się na rozwój infekcji, konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dojść może do zapalenia szyjki macicy, zapalenia woreczka żółciowego, a nawet zapalenia całej macicy. Infekcja może rozprzestrzenić się także na inne organy. W skrajnych przypadkach skutkiem może być bezpłodność czy konieczność wycięcia organów rodnych lub jej części. Dlatego natychmiastowe udanie się na badania ginekologiczne jest podstawowym krokiem, jaki należy podjąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...