Cytoliza pochwowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

cytoliza pochwowa

Cytoliza pochwowa (zespół zwyrodnieniowy Lactobacillus lub cytoliza Doderleina) jest słabo znanym stanem, który może powodować objawy w okolicach pochwy, często błędnie rozpoznane, powodujące przewlekłe podrażnienie oraz nieudane próby leczenia. Cytoliza pochwowa spowodowana jest przerostem bakterii kwasu mlekowego, powodując kwasowość i podrażnienie. Ta nierównowaga w środowisku pochwy może powodować umiarkowane upławy, które zazwyczaj są białe, gęste i bezwonne.

To typowe objawy świądu, palenia, bólu i podrażnienia. Miejscem, w którym gromadzą się liczne bakterie kwasu mlekowego, jest pochwa. Normalne ilości bakterii Lactobacillus utrzymują prawidłowe, pH pochwy.  Powinno ono wynosić około 4. Taka liczba Lactobacillus chroni pochwę kobiety przed niedobrymi bakteriami i grzybami, które stanowią przyczynę stanów zapalnych w narządach rodnych.

Zazwyczaj symptomy są gorsze przed okresem menstruacyjnym, a następnie złagodzone od miesiączkowego przepływu, ponieważ przepływ miesiączkowy pomaga zneutralizować zbyt kwaśne środowisko pochwy. Częstość zwłóknienia cytokiniozy jest zwykle traktowana, jako przerost z drożdży (Candida) ze względu na objawy przedmiotowe i podobne. Jednak jedną z cech tego stanu jest to, że nie reaguje na leczenie przeciwgrzybicze i w rzeczywistości stan może być pogarszany przy użyciu dopochwowych probiotycznych czopków.

Cytoliza pochwowa – przyczyny

Choroba ta występuje wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia prawidłowej liczby bakterii Lactobacillus w pochwie. Mimo, że normalnie są to bakterie pożyteczne to jednak ich zbyt duża ilość powoduje przykre objawy. Przyjmowanie przez kobietę farmaceutyków z grupy antybiotyków prowadzi do zakłócenia równowagi tych bakterii. Wraz z pojawieniem się bakterii mlekowych, ujawniają się kwasy wywołujące stan zapalny i świąd.

Nieprawidłowa higiena okolic intymnych sprzyja rozwojowi nadmiernej ilości bakterii. Kobiety, które stosują irygacje i kosmetyki źle wpływające na florę bateryjną również mogą odczuwać nieprzyjemne objawy. Środki antykoncepcyjne i wkładki domaciczne sprzyjają nadmiernemu namnażaniu się bakterii kwasu mlekowego.

Cytoliza pochwowa – objawy

W pochwie kobieta jest naturalnie wilgotna, a bakterie są tu w pewnej ilości. Obecność bakterii nazywana jest również florą naturalną. Komórki pośrednie w pochwie mają glikogen, który służy, jako pokarm dla bakterii. Kiedy bakterie trawią ten glikogen, powstaje ubytek w postaci kwasu mlekowego w pochwie.

Z tego powodu komórki lub matryce i cytoplazma komórki są rozerwane. Prowadzi to do resztek nagich jąder i resztek martwej cytoplazmy Nie ma dostępu do widoku tego węzła. Powoduje to problem zwany cytolizą pochwową. Ten stan występuje z powodu nadmiernego wzrostu bakterii lactobacillus, ale nie jest uważany za zakażenie.

Objawy

  • Pieczenie pochwy, świąd
  • Jasne lub białe upławy
  • Obrzęki i zaczerwienienie sromu
  • Ból brzucha po lewej stronie, ostry, przebijający
  • Zwiększone oddawanie moczu z bólem miednicy
  • Ból grzbietu jest gorszy w nocy.

Symptomy występujące w cytoliozie pochwowej są bardzo zbliżone do chorób ginekologicznych natury grzybiczej. Często się zdarza, że podczas wizyty u ginekologa stawiane jest błędne rozpoznanie. Wdrożenie leczenia w kierunku innego schorzenia przedłuża czas namnażania się bakterii kwasu mlekowego.

Cytoliza pochwowa – diagnoza i leczenie

Wymaz z pochwy pobierany przez lekarza nie będzie wskazywać na zakażenie drożdży, ale pokaże zbyt dużo Lactobacilli i nabłonkowych komórek pochwy. PH pochwy będzie niskie 3,5-4,5. Leczenie polega na podniesieniu pH pochwy, co czyni ją nieco mniej pożądanym miejscem dla wszystkich tych Lactobacilli. Test cytologiczny przeprowadza cytolog, aby obserwować intensywność cytolizy w pochwie. Lekarze obserwują także próbkę w celu zbadania potencjalnych nieprawidłowości.

Cytoliza pochwowa jest podstawowym powodem przeprowadzenia tego testu. Jednak, wykrywanie komórek przedrakowych, tak aby zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy w tym ostatnim stadium, jest również powodem. Podczas badania cytologicznego może dojść do błędnego odczytania wyniku, ponieważ rozpadające się komórki utrudniają prawidłowy odczyt.

Badanie przesiewowe w kierunku rozmazu było wysoce ocenione w badaniach nad nowotworami w okresie od 1955 do 1992, zmniejszało rozpoznanie raka szyjki macicy do około 75%. Według American Cancer Society w ciągu ostatnich pięciu lat 80% przypadków raka szyjnego macicy nie zostało przetestowane w tym teście, ponieważ stwierdzono, że mają one pewne działania niepożądane.

Najbardziej skutecznym opisywanym leczeniem cytoliozy pochwowej jest 500 mg Amloksykilina-klawulanian podawana doustnie co 8 h przez 7 dni.

Zakażenie pochwy jest nieprawidłowo rozpoznane

Zgodnie z kilkoma badaniami Lactobacilli budują barierę przeciwko przerostowi Candida (zakażenie drożdży), blokując adhezję drożdży do komórek nabłonkowych poprzez rywalizację z substancjami odżywczymi. Niestety, u niektórych kobiety w wieku rozrodczym mogą przerastać szczepy Lactobacillus i rozwinąć cytolizę pochwową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...