Krostki na penisie – przyczyny, leczenie, objawy – nie można lekceważyć

krostki na penisie

Krostki na penisie mogą być objawem jednej z wielu infekcji – podobnie zresztą jak różnego rodzaju plamki czy zaczerwienienia. Mogą być bardzo groźne i prowadzić do bezpłodności czy nowotworów. Zdarza się jednak, że takie krostki są stosunkowo nieszkodliwe i mogą być po prostu reakcją alergiczną na stosowanie jakiegoś modelu prezerwatywy. W żadnym jednak przypadku takich krostek nie można ignorować.

Krostki na penisie – przyczyny

Przyczyn występowania takich zmian może być bardzo dużo. Dość często jest to reakcja na różne środki chemiczne – na przykład środek plemnikobójczy z prezerwatywy. Ale krostki mogą być też następstwem stosowania jakiegoś kosmetyku do higieny intymnej. Nierzadko jednak krostki na penisie są objawem czegoś znacznie poważniejszego – na przykład grzybicy. Wtedy jednak poza krostkami (lub plamkami) powinniśmy zaobserwować też inne objawy – na przykład nieprzyjemny zapach, pieczenie, swędzenie oraz specyficzny, biały nalot na penisie.

Dość często takie zmiany są też spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Jest on wyjątkowo niebezpieczny, bo nietrudno się nim zarazić, a może mieć bardzo groźne skutki (na przykład prowadzić do nowotworów). Trzeba też pamiętać, że w takim przypadku krostki na członku są bardzo zakaźne. Jeżeli krostki są spowodowane wirusem HPV, to zmiany mogą wystąpić właściwie w całej okolicy penisa – nawet wewnątrz cewki.

Krostki na penisie – kiła lub rzeżączka

Krostki na penisie mogą być też spowodowane kiłą albo rzeżączką. W pierwszym przypadku takie objawy mogą się pojawić po ok. trzech tygodniach od zakażenia. Zmiany są z reguły bezbolesne, ale towarzyszy jej zwykle charakterystyczna wydzielina. Chorobie towarzyszy między innymi gorączka oraz bóle głowy i gardła. Warto pamiętać, że nieleczona kiła może doprowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, w tym psychicznych. W przypadku rzeżączki na penisie pojawia się ropny wyciek, któremu towarzyszą bóle oraz pieczenie.

Przyczyn krostek może być jednak więcej. Mogą to być też na przykład prosaki. Są generalnie niegroźne i nie powinny powodować bólu. Trzeba jednak pamiętać, by nie próbować ich usuwać samemu – grozi to niebezpiecznymi zakażeniami. Zdarza się też, że zmiany na prąciu są po prostu wynikiem niewłaściwej higieny okolic intymnych. Do innych przyczyn może należeć też łuszczyca (to przewlekła i dość ciężka choroba skórna) oraz liszaj płaski (przewlekła choroba skóry i błon śluzowych).

Krostki na penisie – objawy

Objawy takich zmian na członku oczywiście zależą od choroby, którą sygnalizują. Jeśli są to zwykłe prosaki to są to zazwyczaj niedużych rozmiarów torbiele na skórze. Mogą występować nie tylko w okolicach penisa, ale też na przykład na twarzy. Zdarza się, że występują również u kobiet na wargach sromowych. Krostkom mogą towarzyszyć zaczerwienienia, podrażnienia oraz pieczenia intymnych okolic.

Krostki na penisie – leczenie

Przede wszystkim trzeba pamiętać, by żadnych krostek ani innych zmian na penisie absolutnie nie lekceważyć. Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że krostki są spowodowane stosunkowo niegroźnymi prosakami, i tak niezbędna jest wizyta u lekarza. Jeśli jednak ten uzna, że rzeczywiście mamy do czynienia z prosakami, to w takim przypadku leczenie nie będzie konieczne, a zmiany powinny z czasem same ustać. Zresztą nie ma skutecznego leku (na przykład maści czy kremu), który byłby w stanie z takimi prosakami walczyć.

Istnieją natomiast takie preparaty, jeśli lekarz uzna, że krostki na penisie mają podłoże typowo zakaźne. Wtedy można stosować szereg żeli, maści czy leków przeciwbakteryjnych oraz łagodzących. Oczywiście i wszystkie takie preparaty należy stosować tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem, gdy ten postawi już ostateczną diagnozę co do przyczyn pojawienia się krostek na penisie. Natomiast do czasu takiej pełnej diagnozy lekarskiej, trzeba się wstrzymać z kontaktami seksualnymi, mając na uwadze chociażby to, że krostki na członku sygnalizować poważne choroby zakaźne.

Krostki na penisie – zachowaj ostrożność

Planując leczenie, trzeba zawsze zachować wyjątkową ostrożność, pamiętając jak bardzo wrażliwy jest to narząd. Zatem samodzielne rozdrapywanie próby wyleczenia krostek alternatywnymi metodami mogą się nie najlepiej skończyć. Pojawianiu się krostek na członku sprzyja ciągle nieprzykładanie odpowiedniej wagi do higieny okolic intymnych przez mężczyzn oraz stosowanie nieprzetestowanych lub kiepskiej jakości kosmetyków czy też prezerwatyw.

Ale rozwojowi takich chorób sprzyja też coś innego. Wbrew pozorom, mężczyźni opierają się wizytom u lekarzy, zwłaszcza gdy chodzi o sfery intymne, i odwiedzają gabinety tego typu znacznie rzadziej niż kobiety. Często też boją się lub zwyczajnie wstydzą o takich problemach głośno mówić. Oczywiście nie jest to właściwe podejście.  W końcu im szybciej zareaguje się na takie krostki, tym większa jest szansa na ich sprawne i bezbolesne wyleczenie. A jeśli sygnalizują one jakąś poważną chorobę – na przykład raka prącia – to niemal każdy dzień ma znaczenie i może decydować o zdrowiu czy nawet życiu mężczyzny, u którego pojawiły się krostki w okolicach intymnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...