Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie

Plamki na penisie

Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają się nagle i wpędzają mężczyzn we frustrację. Mogą towarzyszyć im krostki, świąd czy nawet opuchlizna. Każdorazowe pojawianie się zmian powinno być jak najszybciej konsultowane z lekarzem, gdyż przyczyny ich występowania mogą mieć różne podłoże. Warto jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty i wdrożyć niezbędne leczenie.

Przyczyny pojawiania się plamek na penisie

Wyodrębnia się kilka jednostek chorobowych, których pierwszymi objawami mogą być plamki występujące na penisie lub w okolicy narządów płciowych. Są to najczęściej:

  • zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe,
  • reakcje alergiczne,
  • szereg chorób przenoszonych drogą płciową.

Plamki na penisie jako odczyny alergiczne

Bardzo często po zastosowaniu nowego kosmetyku mężczyźni skarżą się na świąd, pieczenie czy odczyny alergiczne. Niektóre z nich mogą przybrać postać pokrzywki lub małych, czerwonych plamek łączących się niekiedy w większe powierzchnie. Świadczy to o nietolerancji jednego lub kilku składników preparatu. Warto mieć na uwadze fakt, że reakcje alergiczne mogą wywołać nie tylko płyny do kąpieli czy żele do higieny intymnej, ale także lubrykanty, środki plemnikobójcze, prezerwatywy czy nawet gadżety erotyczne.

Plamki na penisie i zakażenia

Najczęściej- po alergiach- spotykanymi przyczynami występowania zmian na penisie są zakażenia, zarówno wirusowe, bakteryjne jak i grzybicze.

Zakażenia wirusowe

Najczęściej atakują wirusy opryszczki genitalnej  i brodawczaka ludzkiego. Pierwszym z nich, wirusem Herpes simplex typu 2 (HSV2) można zarazić się zarówno  podczas kontaktów seksualnych, drogą kropelkową, jak i przez dotyk. Jego objawami prodromalnymi (pojawiają się przed wystąpieniem widocznych zmian) są min. przeczulica, świąd i pieczenie. W kolejnej fazie na powierzchni penisa pojawiają się drobne, bolesne pęcherzyki o podłożu rumieniowym.

Po ich uszkodzeniu może dochodzić do pojawienia się strupków, w szybkim czasie przeradzają się także w nadżerki. Zmiany znikają samoistnie po okresie kilku tygodni. Nie oznacza to jednak wyleczenia, a jedynie wejście w fazę utajonej choroby, która w zależności od ogólnego stanu zdrowia pacjenta może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, po których następuje nawrót choroby. Czynnikami, które powodują jego przyspieszenie są:

  • wystepowania w organiżmie innych infekcji,
  • stres i pzremeczenie,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Należy pamiętać, że nawet w fazie utajonej pacjent jest nosicielem opryszczki i aktywnie nią zaraża.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) także odpowiada za powstawanie plam, pęcherzyków i krostek na penisie. Zarazić się można nim głownie podczas kontaktów seksualnych, a czynnikiem zwiększającym ryzyko jest częsta zmiana partnerów. U pacjentów z osłabionym systemem immunologicznym dochodzi do powstawania tzw. kłykcin kończystych. Mają one postać białych, różowych lub jasnoczerwonych wykwitów o chropowatej powierzchni. Zazwyczaj koncertują się w obrębie żołędzia, wędzidełka i wewnętrznej strony napletka. Nigdy nie należy lekceważyć leczenia, gdyż długotrwałe zmiany mogą doprowadzić do stanów przedrakowych a poważne zaniedbania do powstania nowotworów prącia i odbytu.

Zakażenia bakteryjne

Objawy takie jak plamki na penisie, wykwity skórne czy obrzęk możne powodować także kiła- czyli choroba przenoszona głównie drogą płciową ,a powodowana przez krętka bladego.To bardzo poważna i wymagająca natychmiastowego leczenia choroba. W jej pierwszej fazie pojawia się  po ok. 3-4 tygodniach od faktycznego zakażenia, niebolesna zmiana pierwotna, której możne towarzyszyć nieznaczne powiększenie się węzłów chłonnych.

Występuje w formie owalnej narośli i ma twarda spoistość. Zazwyczaj goi się samoistnie po kilku tygodniach. Czasami jednak już na tym etapie mogą wystąpić powikłania związane z stulejką lub zasłupkiem (czyli niemożnością naprowadzenia napletka). Po około 9 tygodniach od wystąpienia pierwszego objawu choroba atakuje ze zdwojoną siłą i w okolicach narządów płciowych i odbytu pojawiają się pęcherze z silnie zakaźną wydzieliną zawierającą kłykciny płaskie.

Należy pamiętać, że kiła jest niezwykle niebezpieczna chorobą, a jej nieleczenie prowadzi do bardzo poważnych powikłań takich jak: tętniak aorty, osłabienie mięśni czy choroby psychiczne. Bakterie atakują głównie układy: nerwowy oraz krążenia.

Zakażenia grzybicze

Zazwyczaj powodują je grzyby z rodzaju Candidia. Do zakażenia może dojść podczas stosunku płciowego. Stanami, które ułatwiają zarażenie są : osłabienie organizmu, niedawno przebyta antybiotykoterapia czy inna infekcja występująca w organizmie pacjenta. Zmianami towarzyszącymi grzybicy są: czerwone plamki, biały nalot i nieprzyjemny zapach wydzielin- preejakulatu i ejakulatu.

Inne stany powodujące występowanie plamek na penisie

Wśród innych zmian, które mogą dawać tego typu objawy wyróżnić należy:

  • liszaj płaski,
  • łuszczycę ,
  • rumień polekowy.

Niestety zmiany na penisie mogą być także świadectwem  zmian przednowotworowych. Mowa tu o wykwicie białym, który w razie braku prawidłowo wdrożonego leczenia może stać się zarzewiem nowotworu. Jako przykład można podać leukoplakię – czyli rogowacenie białe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...