Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby

Zaczerwienienia na penisie

Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się w jego obrębie stanów zapalnych lub innych schorzeń. Penis, jest czerwony, gdy jest wyprostowany i w pełni ukrwiony. Innym razem jednak zaczerwienienia na penisie zwłaszcza wtedy, gdy,  jest delikatny, zmęczony lub podrażniony mogą oznaczać, że jest coś nie w porządku.

 Niektóre wskazania leżące u podstaw problemu obejmują:

 • Zaczerwienienie skóry, gdy erekcja nie jest obecna.
 • Poczucie tkliwości / bolesność w dotyku.
 • Umiarkowany do silnego ból.
 • Świąd lub pieczenie penisa, napletka, lub otworu cewki moczowej.
 • Zapalenie, obrzęk.
 • Wysypka, uszkodzenie, plamy lub wrzody.

W większości przypadków objawy te nie wskazują na poważny problem i mogą być leczone w domu lub po prostu pozostawione do samodzielnego ustąpienia. Należy jednak pamiętać o typowych przyczynach zaczerwienienia penisa i rozpoznać, kiedy potrzeba bardziej zaawansowanej opieki.

Zaczerwienienia na penisie – przyczyny

Nadużywanie – najczęściej czerwony penis jest po prostu rezultatem długotrwałej lub agresywnej aktywności seksualnej, która może powodować nadwyrężenie, wrażliwość lub ból. W większości przypadków objawy zanikają w ciągu 2-24 godzin.

Zaczerwienienia na penisie – zalecane leczenie:

 • Powstrzymanie się od wszelkiej aktywności seksualnej, w tym masturbacji lub seksu z partnerem, dopóki objawy nie ustąpią. Dalsze angażowanie się w seks może powodować dalsze podrażnienie i wydłużyć bolesność.
 • Obniżyć dyskomfort, stosując chłodny kompres. Nie wolno nakładać lodu ani zamrożonych opakowań żelu bezpośrednio na skórę.
 • Używać osobistego środka smarującego do penetracji podczas seksu, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu.
 • Wspomaganie leczenia i utrzymania ogólnego stanu tkanki poprzez użycie środków służących do profilaktycznej pielęgnacji penisa na bazie składników odżywczych.

Zmiany skórne (krostki, plamki) – znane również, jako zapalenie skóry, ten stan może mieć wpływ na jakąkolwiek część ciała. Zmiany te są reakcją autoimmunologiczną, wywołaną na przykład chemikaliami znajdującymi się w detergencie czy alergenami w diecie. Nawet stres może powodować pojawienie się czerwonych zmian skórnych.

Objawy związane ze skórą obejmują nie tylko czerwoną skórę, ale pojawienie się swędzącej wysypki.

Zaczerwienienia na penisie – zalecane leczenie:

 • Unikanie kontaktu ze znanymi substancjami drażniącymi i podjęcie próby zidentyfikowania nieznanych czynników.
 • Używanie delikatnych dla skóry lub hipoalergicznych detergentów i produktów do pielęgnacji ciała.
 • Noszenie tylko bielizny bawełnianej – materiały syntetyczne mogą powodować objawy zaczerwienienia penisa u niektórych mężczyzn.
 • Konsultacja z lekarzem w celu uzyskania recepty, w tym kremu sterydowego. Ma to na celu leczenie świądu, ale nie może wyeliminować zaczerwienienia lub suchej, łuszczącej się skóry na penisie.
 • Używanie wysokiej klasy kremu nawilżającego penisa, najlepiej produkt zawierający masło (do kojenia i gojenia się), a witaminę E (do leczenia i blokowania wilgoci). Może być stosowany wraz z maścią i kremem na receptę.

Alergia lateksowa – mężczyźni uczuleni na lateks, mogą odczuwać uczucie pieczenia, swędzenia i zaczerwienienia penisa podczas stosowania prezerwatyw lateksowych. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić problemy z oddychaniem.

Zaczerwienienia na penisie – zalecane leczenie:

 • Natychmiast zaprzestać używania lateksów, ponieważ objawy mogą narastać w wyniku wielokrotnego narażenia.
 • Używać prezerwatyw nie zawierających lateksu – poliuretan jest na ogół bezpieczną opcją.
 • W przypadku jakichkolwiek objawów ze strony układu oddechowego należy udać się do lekarza.

Grzybica pachwiny – często wpływa na sportowców i innych mężczyzn, którzy angażują się w aktywność fizyczną, jest również znana, jako grzybica podudzi. Bliski krewny grzyba, który powoduje tzw. „stopę sportowca”, grzybica powodująca swędzenie rozwija się w ciepłych, wilgotnych obszarach. Zwykle pojawia się w okolicy pachwiny, jako czerwona, rozprzestrzeniająca się wysypka z charakterystycznym konturem. Wysypka może być bardzo swędząca, a także może rozprzestrzeniać się na górne uda i penisa powodując jego zaczerwienienie.

Zaczerwienienia na penisie – zalecane leczenie:

 • Używanie bez recepty przeciwgrzybiczego kremu przeznaczonego do stóp sportowca.
 • Unikanie dzielenia się odzieżą, ręcznikami, maszynką do golenia lub innymi rzeczami osobistymi. Tkaniny wilgotne, w szczególności, mogą być główną przyczyną swędzenia.
 • Noszenie oddychającej bielizny bawełnianej lub bokserek, aby powietrze mogło swobodniej krążyć.
 • Używanie specjalnego środka nawilżającego przeznaczonego do pielęgnacji penisa, aby zniwelować swędzenie i suchą skórę.

Zapalenie żołędzi – termin ten odnosi się do zapalenia główki penisa i/lub napletka. Ma to głównie wpływ na nieobrzezanych mężczyzn. Od czasu do czasu występuje u mężczyzn, którzy zostali obrzezani, może również rozwijać się zaczerwienienie penisa. U nieobrzezanych mężczyzn jest to najczęściej spowodowane nieodpowiednią higieną. Brak mycia pod napletkiem może powodować gromadzenie się martwych komórek skóry, olejów ciała i innych substancji, które stanowią raj dla bakterii.

Obrzęk żołędzi/napletka może być również spowodowany grzybicą (zakażenie przez drożdże), a nawet alergie skórne. Zapalenie żołędzi charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem, bólem, skórą, która jest ciepła lub gorąca w dotyku, łuszcząca się i / lub odbarwiona.

Zaczerwienienia na penisie – zalecane leczenie:

W przypadku wystąpienia tych objawów, mężczyzna powinien skonsultować się z lekarzem, szczególnie, jeśli jest to pierwszy raz. Szybkie badanie może wykluczyć inne warunki, takie jak zakażenie drożdżami. Lekarz może przepisywać antybiotyki w celu usunięcia wszelkich zakażeń bakteryjnych, a krążek sterydowy może być używany do obrzęku.

 • Należy używać delikatnego środka czyszczącego i dokładnie wymyć zainfekowany obszar przynajmniej raz dziennie.
 • Stosowanie chłodnych kompresów w celu złagodzenia bólu i obrzęku.
 • Powstrzymanie się od jakiejkolwiek aktywności seksualnej, dopóki stan nie ustąpi, aby uniknąć przedłużenia problemu lub spowodowania dalszego bólu.

Zakażenie przenoszone drogą płciową – wiele chorób przenoszonych drogą płciową może powodować objawy, które obejmują wysypkę, pęcherze i zaczerwienione penisa. Może to być chlamydia, opryszczka narządów płciowych, rzeżączka, brodawki narządów płciowych i kiła. Mężczyźni, którzy są aktywni seksualnie, powinni być regularnie badani na choroby weneryczne – zaleca się, co 6 miesięcy  i upewnić się, że ich partnerzy również są badani.

Zaczerwienienia na penisie – zalecane leczenie:

Każdy, kto podejrzewa, że może mieć chorobę weneryczną, powinien powstrzymać się od kontaktów seksualnych i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową można wyleczyć, jeśli zostaną rozpoznane wcześnie, używając antybiotyków lub innych leków. Inne stany, takie jak opryszczka narządów płciowych, również wymaga odpowiedniego leczenia.

Krem ochronny penisa, może być stosowany w celu złagodzenia suchej, swędzącej, łuszczącej się skóry spowodowanej przez niektóre choroby.

Rak – rak piersi jest bardzo rzadki, ale warto wiedzieć o objawach i przeprowadzać samodzielne badania w celu sprawdzenia, czy nie występują nieprawidłowości. Może występować, jako czerwone lub niebiesko brązowe grudki lub wzrosty na penisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...