Obrzezanie – wszystko co warto wiedzieć o obrzezaniu

obrzezanie

Obrzezanie jest chirurgicznym usunięciem napletka, tkanką obejmującą głowę penisa. Jest to starożytna praktyka, która ma swoje pochodzenie w obrzędach religijnych. Dzisiaj wielu rodziców ma swoich synów obrzezanych z powodów religijnych lub innych.

Kiedy jest obrzezanie?

Obrzezanie jest zwykle wykonywane pierwszego lub drugiego dnia po urodzeniu. (Wśród ludności żydowskiej obrzezanie odbywa się ósmego dnia). Procedura staje się bardziej skomplikowana i bardziej ryzykowna u starszych niemowląt, dzieci i mężczyzn.

Jak się robi obrzezanie?

Podczas obrzezania skóra jest zwolniona z głowy penisa, a nadmiar napletka jest odcięty. Jeśli wykona się w okresie noworodkowym, zabieg trwa około pięciu do dziesięciu minut. Obrzezanie dorosłych trwa około jednej godziny. Obrzezanie w większości przypadków goi się w ciągu pięciu do siedmiu dni.

Czy obrzezanie jest konieczne?

Użycie obrzezania z powodów medycznych lub zdrowotnych jest kwestią, która nadal jest przedmiotem debaty. Eksperci stwierdzają, że korzyści zdrowotne obrzezanych mężczyzn przeważają nad ryzykiem, ale korzyści nie są wystarczająco duże, aby zalecać obrzezanie wszechświatowe. Procedura może być zalecana u starszych chłopców i mężczyzn w celu leczenia stulejów (niemożność wycofania napletka) lub leczenia zakażenia penisa.

Rodzice powinni porozmawiać ze swoim lekarzem na temat korzyści i ryzyka związanego z postępowaniem przed podjęciem decyzji dotyczącej obrzezania dziecka płci męskiej. Inne czynniki, takie jak kultura, religia i preferencje osobiste będą także zaangażowane w podejmowanie decyzji.

Jakie są korzyści z obrzezania?

Istnieją pewne dowody, że obrzezanie ma korzystne skutki zdrowotne, w tym:

 • Zmniejszone ryzyko infekcji dróg moczowych.
 • Zmniejszone ryzyko zachorowania na niektóre choroby przenoszone drogą płciową u mężczyzn.
 • Zapobieganie HIV – istnieją dowody na to, że obrzezanie zmniejsza ryzyko heteroseksualnych mężczyzn nabywających HIV i zachęca się do tego w ramach programów profilaktyki HIV w niektórych krajach afrykańskich z wysokim poziomem HIV
 • Ochrona przed rakiem prącia i zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy u partnerek płci żeńskiej.
 • Zapobieganie zapaleniu błony śluzowej jelita grubego i zapalenie błony śluzowej jamy ustnej (zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i napletka).
 • Zapobieganie stulejkom (niemożność wycofania napletka) i parafimozy (niezdolność zwrócenia napletka do pierwotnej lokalizacji).
 • Obrzezanie ułatwia także utrzymanie końca penisa w czystości.

Uwaga: Niektóre badania wykazują, że dobra higiena może zapobiegać pewnym problemom z penisem, w tym infekcjom i obrzękom, nawet, jeśli penis nie jest obrzezany. Ponadto używanie prezerwatyw podczas seksu pomoże zapobiec chorobom przenoszonym drogą płciową i innymi zakażeniami.

W większości przypadków obrzezanie jest zalecane tylko w przypadku, gdy inne, mniej inwazyjne i mniej ryzykowne zabiegi zostały wypróbowane i nie działały. Łagodne przypadki stulejki mogą być leczone miejscowymi sterydami, aby zmiękczyć skórę i ułatwić wysuwanie napletka. W parafimozie (uwięźnięcie żołędzia w pierścieniu otworu napletka, skutkujące upośledzeniem krążenia i obrzęku tej części) lekarz może przetrzeć środkiem znieczulającym żołędzi, aby zmniejszyć ból i stan zapalny. Może następnie nacisnąć na głowę penisa, naciskając napletek do przodu.

W ciężkich przypadkach parafimozy środek znieczulający może być stosowany do penisa, a niewielka szczelina jest wykonana w napletku, aby zmniejszyć ciśnienie. Sklerotyczno-zanikowe zmiany na żołędzi mogą być czasami skutecznie leczone przy użyciu maści kortykosteroidów, żelu lub kremu, kremów antybiotycznych lub kremów przeciwgrzybiczych.

Jeśli mężczyzna rozważa obrzezanie z powodów medycznych, warto porozmawiać o alternatywnych sposobach leczenia ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą.

Jakie jest ryzyko obrzezania?

Jak każda procedura chirurgiczna, istnieje ryzyko związane z obrzezaniem. Jednak ryzyko to jest niewielkie. Problemy związane z obrzezaniem obejmują:

 • Ból.
 • Ryzyko krwawienia i zakażenia w miejscu obrzezania.
 • Podrażnienie żołędzi.
 • Ryzyko uszkodzenia penisa.

Dlaczego to jest zrobione

Obrzezanie jest religijnym lub kulturowym rytuałem dla wielu rodzin żydowskich i islamskich, a także niektórych plemion tubylczych w Afryce i Australii. Obrzezanie może być również kwestią tradycji rodzinnej, higieny osobistej lub profilaktycznej opieki zdrowotnej. Czasami potrzebna jest medycyna do obrzezania, np. Kiedy napletek jest zbyt ciasny, aby zostać wyciągnięty (wycofany) przez żołądź. W innych przypadkach, szczególnie w niektórych częściach Afryki, zaleca się obrzezanie starszych chłopców lub mężczyzn w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych zakażeń przenoszonych drogą płciową.

Obrzezanie może przynieść także takie korzyści , jak:

 • Łatwiejsza higiena. Obrzezanie ułatwia pranie penisa. Pranie pod napletkiem nieobrzezanego penisa jest na ogół łatwe.
 • Ciężkie infekcje wczesne w życiu mogą później prowadzić do problemów z nerkami.
 • Obrzezanie może nie być opcją, jeśli istnieją pewne zaburzenia krzepnięcia krwi.
 • Ponadto obrzezanie może nie być odpowiednie dla wcześniaków, które nadal wymagają opieki medycznej w oddziale szpitalnym.
 • Obrzezanie nie wpływa na płodność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...