Stulejka – jak powstaje stulejka, leczenie, zabieg, jak zapobiec stulejce?

stulejka

Stulejka jest problemem znanym od wielu wieków, cierpiał na nią sam Piotr III Romanow. Stulejka to po prostu zwężenie otworu napletka i w ten sposób uniemożliwia odkrycie żołędzia członka. Zgromadzona pomiędzy napletkiem a żołędzią wydzielina może nawet utrudniać oddawanie moczu.

Jak powstaje stulejka?

Stulejka może być wrodzona, ale istnieje także możliwość jej powstania w wyniku stanu zapalnego. Stan zapalny może spowodować obrzęk i bolesność, co tym bardziej utrudnia oddawanie moczu. Brak leczenia w takim przypadku może powodować problemy w życiu seksualnym. Stulejka u dorosłych już mężczyzn jest wiązana z z nie przestrzeganiem zasad higieny osobistej, która z kolei może powodować stany zapalne napletka, a te następnie gojąc się do bliznowacenia, co sprawi problemy z napletkiem.

W efekcie nastąpią kłopoty ze stosunkami płciowymi, wytryskiem nasienia czy nawet do zmian nowotworowych w obrębie prącia. Stulejce u dorosłych można zapobiec stosując odpowiednią higienę osobistą(np.zsuwanie napletka przy oddawaniu moczu i myciu).

zsuwanie napletka przy oddawaniu moczu i myciu)

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-meskie/stulejka-zabieg-co-jest-stulejka-zabieg-likwidacji-stulejki_40302.html

zsuwanie napletka przy oddawaniu moczu i myciu)

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-meskie/stulejka-zabieg-co-jest-stulejka-zabieg-likwidacji-stulejki_40302.html

Leczenie stulejki?

U najmłodszych stulejka zazwyczaj nie wymaga leczenia. Jest to spowodowane faktem, że u chłopców w wieku dwóch lub trzech lat  mocne sklejenie żołędzi z wewnętrzną stroną napletka jest uznawane za normę. Dopiero później, gdy napletek nie stał się elastyczny na tyle, aby odsłonić główkę penisa lekarz może zaoferować dalsze czekanie lub delikatne usiłowanie odprowadzania napletka do oporu.

Takie próby mogą przyśpieszyć zanikanie stulejki u dziecka, a nawet zapobiega  miejscowym stanom zapalnym. Jeśli działania te nie przyniosą efektu, lekarz może zaproponować leczenie maściami sterydowymi i taki etap może trwać do 6 tygodni. W sytuacji, gdy leczenie nie przynosi odpowiedniego skutku lekarz może podjąć decyzję o konieczności zabiegu. Obecnie istnieją dwie metody leczenia stulejki. Pierwsza metoda to obrzezanie, co wymaga usunięcia zwężonego napletka i zszyciu prącia.

Zabieg zajmuje niecałą godzinę, a powikłania są niezmiernie rzadkie. Natomiast druga metoda to plastyka napletka. To także forma zabiegu operacyjnego. Jednakże pozwala na zachowanie napletka. W przypadku plastyki następuje tylko nacięcie i poszerzenie ujścia otworu napletka. Jednakże trzeba podkreślić, że w przypadku plastyki napletka stulejka może wrócić. Wybór co do rodzaju zabiegu podejmuje  chirurg. Warto wspomnieć, że w przypadku dzieci w obu metodach stosuje się raczej znieczulenie ogólne.

Stulejka – po po zabiegu?

Po wykonanym zabiegu należy przez pierwsze tygodnie dbać o opatrunek i prącie. Wskazane jest, aby opatrunek został przyklejony do brzucha, co pozwoli zachować prącie w pozycji do góry, a to wspomoże gojenie się i szybszy zanik obrzęku. W trakcie powrotu do zdrowia warto stosować maści, które złagodzą ból jak np. alantan oraz przepisane antybiotyki.

Oczywiście po zabiegu może wystąpić nadwrażliwość żołędzi, gdyż nigdy nie była dotykana. Z tego powodu przez początkowe kilka dni warto delikatnie dotykać penisa, co ma zapobiec powstaniu załupka(poprzez zupełne odprowadzenie napletka w rowku zażołędnym). Mężczyzna po zabiegu usunięcia stulejki powinien co najmniej przez miesiąc unikać uprawiania seksu.

Gdy brak leczenia stulejki?

W przypadku, gdy stulejka jest nieleczona w dorosłym życiu sprawia, że niemożliwe jest odbycie stosunku seksualnego, a każda próba będzie bardzo bolesna. Stulejka niestety nie pozwala także na zachowanie prawidłowej higieny intymnej. Niestety stulejka może powodować także dużo poważniejsze kłopoty ze zdrowiem. Efektem jej nieleczenia może być rak prącia, zaburzenia erekcji, może powstać tzw. załupek, w niektórych przypadkach może nastąpić niedokrwienie żołędzi, a w efekcie do jej martwicy.

Kto jest narażony na wystąpienie stulejki?

Medycyna stwierdziła, iż możliwa jest  patologiczna przetrwała stulejka fizjologiczna lub stulejka nabyta. Ogólnie rzecz biorąc stulejka przytrafia się około 1 % mężczyzn. Stulejka patologiczna może być wywołana poprzez siłowe odprowadzanie napletka u dzieci ze stulejką fizjologiczną. Stulejka może być także spowodowana innymi czynnikami jak liszaj twardzinowy i zanikowy, nieprawidłowa higiena i pielęgnacja okolic intymnych niemowlaka, cukrzyca czy stany zapalne napletka lub cewki moczowej, a nawet nieodpowiedni rodzaj masturbacji (na brzuchu i pocieraniu penisa o materac).

Jak zapobiec stulejce?

Na szczęście dla wielu rodziców stulejce można zapobiec. Profilaktyka w tym przypadku polega przede wszystkim na właściwej higienie narządów płciowych przede wszystkim w dzieciństwie. Chcąc zapobiec pojawieniu się stulejki u dziecka należy nie odciągać napletka dziecka przez pierwszy rok życia, pierwsza próba może nastąpić w drugim roku życia dziecka, o ile nie sprawia bólu dziecka(jeśli boli należy odczekać kilka miesięcy), do lekarza zgłosić się, jeśli po trzecim roku życia napletek wciąż nie jest elastyczny i nie schodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...