Zapalenie prostaty – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka, powikłania

zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty, czy inaczej gruczołu krokowego, jest chorobą spotykającą mężczyzn w młodym wieku, najczęściej między osiemnastym a pięćdziesiątym rokiem życia, ale tak naprawdę można zapaść na nią w każdym wieku. Powodem zapalenia są bakterie lub drobnoustroje, które zdołają przedostać się do gruczołu mimo obecności torebki ochronnej.

Bakterie docierają tam z krwią lub namnażają się w moczu. Oprócz tego, do zapalenia może dojść przy kontakcie seksualnym, gdy do prostaty dotrą drobnoustroje takie jak drożdżaki czy dwoinka rzeżączki. Wystąpienie zapalenia stercza, jak inaczej nazywa się prostatę, może również powodować gromadzenie się wydzieliny, którą owy gruczoł produkuje aby umożliwić plemnikom poruszanie się. Zapalenie może wystąpić w formie ostrej lub przewlekłej, jest jedną z najczęstszych chorób męskiego układu moczowo-płciowego.

Charakterystyka ostrego zapalenia gruczołu krokowego

Ostre zapalenie stercza najczęściej powodowanie jest niekontrolowanym namnażaniem bakterii E. coli, a wystąpieniu tego rodzaju schorzenia mogą sprzyjać inne choroby, takie jak zapalenie pęcherza moczowego lub obecność kamieni sterczowych. Jeśli dochodziło do długotrwałego cewnikowania, bądź zabiegów przez-cewkowych szansa na pojawienie się zapalenia rośnie. Problemy, które powodują zastój moczu, takie jak stulejka, także przyczyniają się do powstania ostrego, bakteryjnego zapalenia prostaty.

Po czym rozpoznać objawy zapalenia ostrego?

Ten rodzaj zapalenia przebiega gwałtownie i towarzyszące mu objawy występują intensywniej niż w przypadku formy przewlekłej. Wysoka gorączka i dreszcze w połączeniu z bólami krocza i podbrzusza, pachwin, odbytu, prącia lub części krzyżowej kręgosłupa są pierwszymi i najbardziej pospolitymi cechami pozwalającymi rozpoznać chorobę.

Pacjent zazwyczaj odczuwa również dyskomfort przy oddawaniu moczu w postaci pieczenia, bólu lub parcia na pęcherz. Niekiedy do wymienionych objawów mogą dołączyć nudności, wymioty, bóle kości i stawów oraz krew lub ropa w moczu.

Zapalenie prostaty – diagnostyka i leczenie

Przy zaobserwowaniu tego typu dolegliwości należy niezwłocznie zgłosić się do urologa, ponieważ jej przebieg często jest poważny i niebezpieczny, a im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większa szansa na skuteczne leczenie. Lekarz zbada prostatę, która w przypadku zapalenia jest powiększona, oraz przepisze odpowiednie leki. Niestety lekarstwom nie jest łatwo dotrzeć do tkanki gruczołu, przez co proces leczenia nie należy do najprostszych.

Zazwyczaj na początku podaje się antybiotyk o szerszym spektrum działania drogą dożylną, a następnie przechodzi do podawania leków doustnie. Jeśli dojdzie do zatrzymania moczu zastosowanie cewnika może okazać się niezbędne. Dodatkowo, lekarze radzą aby nie przemęczać się podczas trwania choroby, dbać o nawodnienie organizmu i dużo odpoczywać. Tego typu kuracja trwa zazwyczaj do kilku tygodni.

Charakterystyka przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

Podstawową cechą odróżniającą przewlekłą formę zapalenia od ostrej jest łagodniejsze występowanie objawów, które są typowe dla zespołu bólowego miednicy mniejszej. Ten rodzaj zapalenia można rozróżnić na bakteryjne i niebakteryjne.

  • Zapalenie bakteryjne – powodowanie jest najczęściej nieskutecznym leczeniem ostrego zapalenia stercza i dochodzi do niego poprzez infekcję drobnoustrojami. Niekiedy, dużo rzadziej, taki typ zapalenia jest powikłaniem innych chorób, np. gruźlicy.
  • Zapalenie niebakteryjne – na ten moment medycyna nie jest jednoznaczna co do określenia powodu występowania tej formy zapalenia, mimo, że występuje ona najczęściej. Najprawdopodobniej powstaje w wyniku połączenia kilku innych czynników, takich jak zaburzenia w regulacji nerwowej, napięcia mięśni prostaty lub cewki moczowej.

Objawy wystąpienia zapalenia przewlekłego

Do typowych cech rozpoznawczych dla tego rodzaju choroby jest doświadczanie bólu w dolnej części pleców i podbrzuszu, oraz w kroczu i mosznie. Wytrysk staje się bolesny, tak jak oddawanie moczu. Chory czuje częste parcie na pęcherz co powodowanie jest rozpulchnieniem gruczołu. Dodatkowo może pojawić się zaburzenie erekcji.

Zapalenie prostaty – diagnostyka i leczenie

Czas i przebieg leczenia tego rodzaju zapalenia w dużym stopniu zależy od przyczyn. Często stosuje się antybiotyki, leki rozkurczowe dla mięśni gładkich, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, oraz blokujące przepływ testosteronu przez prostatę.

Dla uzyskania bardziej dokładnego wyniku badania przyczyn powstania zapalenia stercza wykonuje się test czterech szklanek. Badanie polega na pobraniu czterech próbek na posiew: pierwszego i środkowego strumienia moczu, próbkę wydzieliny stercza, która wydziela się podczas masażu stercza, oraz mocz po pobraniu wydzieliny. Czasem badanie ogranicza się do dwóch szklanek – przed i po masażu.

Zapalenie prostaty – powikłania

Nieodpowiednie leczenie ostrego zapalenia prostaty może skutkować przewlekłą formą choroby, która jest dużo trudniejsza do wyleczenia. W okolicy gruczołu krokowego pojawiają się ropienie spowalniające leczenie zapalenia. Zapalenie sterczy może też powodować powstanie zapaleń innych narządów takich jak jądra, najądrza czy nerki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...