Naturalne sposoby na ból głowy – najlepsze sposoby na ból głowy?

naturalne sposoby na ból głowy

Naturalne sposoby na ból głowy obejmują zarówno takie metody jak akupunktura, napary ziołowe czy po prostu zmiana trybu życia. Tego typu dolegliwość może być spowodowana między innymi przez długotrwały stres oraz nadciśnienie. W jaki sposób można walczyć z bólem głowy naturalnymi sposobami i dlaczego warto to robić?

Przyczyny bólu głowy

Bóle głowy mogą mieć rozmaite przyczyny. Zwykle bowiem jest to objaw pojawiający się przy takich schorzeniach jak: nadciśnienie, niedokrwistość, bezsenność, nieleczona wada wzroku, zapalenie naczyń krwionośnych w obrębie głowy, stan zapalny zatok czy choćby standardowe przeziębienie. Także nadużywanie używek takich jak alkohol i papierosy może spowodować tego typu nieprzyjemną dolegliwość. Ból głowy jest częsty także u meteoropatów, którzy w ten sposób reagują na zmiany ciśnienia atmosferycznego.

Ból głowy bywa również wywołany przez poważne schorzenia. Wtedy jednak oprócz samego bólu głowy mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak: problemy z prawidłowym widzeniem, brak czucia w którejkolwiek z kończyn czy nawet utrata przytomności. Takie dolegliwości wskazują na uszkodzenie układu nerwowego i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej oraz drobiazgowych badań.

Przebieg bólu głowy oraz objawy dodatkowe

Ból może być umiejscowiony w jednym miejscu, obejmować tylko połowę głowy lub jej całość. Ból głowy może być stały lub pulsujący, nasilony lub łagodny. Dodatkowo mogą pojawić się takie objawy jak nudności, niewielkie zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na dźwięki i światło. Takie objawy pojawiają się przede wszystkim przy migrenie, ale mogą się uaktywnić również w przypadku bóli napięciowych, wynikających ze stresu.

Jak przebiega standardowe leczenie bólu głowy?

Standardowe leczenie bólu głowy rozpoczyna się od diagnozy. Podstawowymi badaniami wykonywanymi w przypadku często pojawiających się bólów głowy jest sprawdzenie ostrości wzroku oraz analiza krwi i moczu. W przypadku podejrzenia poważniejszych schorzeń niezbędne jest wykonanie badania radiologicznego lub nawet tomografii komputerowej.

Jeśli bóle głowy nie są spowodowane konkretnym schorzeniem, zazwyczaj są leczone poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych. Choć jest to metoda skuteczna, to niesie ze sobą pewne ryzyko związane z możliwym przedawkowaniem. Często, zwłaszcza w przypadku migrenowych bólów głowy, chorzy decydują się na wzięcie większej dawki leku, niż jest zalecana, ponieważ z czasem skuteczność tego sposobu leczenia może słabnąć. Dlatego też obecnie propaguje się naturalne sposoby na ból głowy. Jeśli nawet nie są one w stanie całkowicie zlikwidować nawracających dolegliwości, to często można dzięki nim zmniejszyć dawki standardowych leków.

Naturalne sposoby na ból głowy

Napary i wyciągi ziołowe to najbardziej znane naturalne sposoby na ból głowy. Złocień maruna, nazywany również średniowieczną aspiryną jest obecnie stosowany coraz częściej przeciwko migrenie. Warto jednak pamiętać, że aby zwalczyć ból jednorazowa aplikacja może nie wystarczyć. Zazwyczaj zaleca się przynajmniej miesięczną kurację naparem. Można w tym celu zastosować również zastosować zmielony złocień maruna w kapsułkach. Jak działa złocień maruna? Ból głowy często jest spowodowany skurczem naczyń krwionośnych. Złocień maruna jest w stanie wyeliminować ten stan, dzięki czemu może on działać przeciwbólowo. Nauka jednak do końca jeszcze nie poznała dokładnie mechanizmu działania tej rośliny.

Inną rośliną, którą można wykorzystać w terapii bólów głowy jest kora wierzby. Działa ona dokładnie w taki sam sposób jak aspiryna. Zawarty w korze wierzby kwas acetylosalicylowy działa przeciwbólowo, a także rozrzedza krew, usprawniając jej przepływ. W ten sposób jest to skuteczna metoda naturalna na ból głowy. Należy jednak pamiętać, że kora wierzby niesie z sobą dokładnie takie same skutki uboczne jak standardowa aspiryna. Nie mogą jej stosować między innymi osoby cierpiące na wrzody żołądka i dwunastnicy.

Akupunktura lub akupresura – znane metody na dolegliwości bólowe

Akupunktura i akupresura to również naturalne sposoby na ból głowy. Zabiegi akupunktury przynoszą dobre efekty, jednak, aby odczuć długotrwały efekt konieczne jest przeprowadzenie całej serii. Akupunktura polega na nakłuwaniu odpowiednich punktów ciała, które według chińskiej medycyny odpowiadają konkretnym organom. W ten sposób można leczyć nie tylko bóle głowy, ale także inne schorzenia. Oprócz serii zabiegów z zakresu akupunktury można zastosować także inny sposób, opierający się na tej metodzie.

W przypadku nawracających i silnych bóli migrenowych, zaleca się zastosowanie specjalnego kolczyka. Wbrew powszechnej opinii standardowe przekłucie uszu może nie być pomocne – leczniczy kolczyk musi znajdować się dokładnie w punkcie odpowiedzialnym za ból głowy. Choć ta metoda nie u każdego jest skuteczna, to jednak coraz częściej uważa się ją za dobrą alternatywę dla standardowych metod leczenia, a przynajmniej za dobry środek pomocniczy.

Akupresura zastępuje nakłuwanie naciskiem poszczególnych punktów. Skutecznym „zabiegiem” z zakresu akupresury w przypadku nagłego bólu głowy jest ucisk skóry znajdującej się między kciukiem, a palcem wskazującym. Punkty, których ucisk może zmniejszyć ból głowy, znajdują się również na końcach palców u rąk i nóg. By wyleczyć tą metodą nawracające migreny, najlepiej zdecydować się na masaż stóp, podczas którego będą uciskane odpowiednie punktu znajdujące się na stopach.

Napięciowy i migrenowy ból głowy a tryb życia

Migrena oraz napięciowy ból głowy bardzo często spowodowane są niewłaściwym trybem życia. Niezdrowa dieta oraz brak ruchu może nasilać skłonności do migreny. Dlatego lekarze często zalecają zmianę codziennego jadłospisu oraz aktywność fizyczną jako naturalne sposoby na ból głowy. Z diety najlepiej jest wyeliminować substancje takie jak sztuczne słodziki oraz glutaminiany, a zwłaszcza często dodawany do żywności glutaminian sodu. Uważa się również, że także naturalne pokarmy mogą powodować bóle głowy u niektórych osób, dlatego zalecają pacjentom sprawdzanie, w przypadku których produktów można odnaleźć taką zależność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Neuralgia nerwu trójdzielnego – sposoby postępowania, nerwoból
Neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana również rwą twarzową, należy do najczęstszych...
Akupresura – czym jest akupresura, czy jest skuteczna, dla kogo jest?
Akupresura skuteczną formą leczenia bólu? Jest wiele metod łagodzenia bólu...
Polekowy ból głowy – objawy i leczenie, przyczyny, diagnoza
Polekowy ból głowy stanowi objaw uboczny przyjmowania różnych leków. Leczenie...
Ból piersi – wszystko o bólu piersi, leczenie, przyczyny, objawy
Ból piersi przeważnie posiada podłoże fizjologiczne. Często takie bóle wcale...