Przeziębienie czy alergia? Jak rozpoznać alergię od przeziębienia?

przeziębienie a alergia

Zarówno alergia, jak i przeziębienie zaczynają się od kataru. Pojawiają się również bóle głowy i łzawienie oczu. Jednak, te same objawy mogą dotyczyć dwóch różnych chorób. Warto dowiedzieć się, jak odróżnić przeziębienie od alergii. Jest to o tyle ważne, że postępowanie w przypadku tych dwóch chorób jest różne.

Przeziębienie a alergia

Przeziębienie może zostać wywołane przez jeden z dwustu wirusów, który atakuje górne drogi oddechowe. Dlatego też, przeziębienie nigdy nie jest leczone antybiotykami, a zalecany jest jedynie odpoczynek i łagodzenie objawów poprzez środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, krople do nosa, a także syropy na kaszel. Przy przeziębieniu należy również pić dużą ilość wody. Przeziębienie trwa od kilku dni do dwóch tygodni i nie pozostawia żadnych śladów, chyba, że jest związane z komplikacjami. Najczęściej jednak ma prosty przebieg i stosując odpowiednie leki można powrócić do pewni zdrowia.

Alergia jest wywoływana przez gwałtowną reakcje układu odpornościowego na kontakt z alergenem. Sam w sobie alergen nie jest groźny dla zdrowia. Objawy alergii trwają tak długo, jak chory wystawiany jest na działanie alergenu. Może dojść do pogarszania się stanu zdrowia pacjenta, jeżeli ekspozycja na alergen jest zbyt duża i częsta. Katar alergiczny może utrzymywać się przez wiele tygodni i w niektórych przypadkach może przerodzić się w astmę alergiczną. Ważne jest więc, aby jak najszybciej ograniczyć kontakt z alergenami. Jeżeli jesteśmy uczuleni na alergeny sezonowe, takie jak pyłki, najczęściej pacjentowi podawane są leki zmniejszające objawy kataru siennego i towarzyszące mu objawy. Pomocne są również leki przeciwhistaminowe i obkurczające śluzówkę nosa. W bardziej zaawansowanej formie, leczenie może odbywać się przy udziale sterydów.

Katar przeziębieniowy i katar alergiczny

Katar, który sygnalizuje przeziębienie najczęściej bardzo szybko gęstnieje i przybiera biały kolor. Bardzo często wraz z nim pojawia się również wysoka gorączka i zaczerwienione gardło. Bardzo często czujemy się również senni, nie mamy apetytu oraz jesteśmy rozbici.

Katar alergiczny jest natomiast bardziej rzadki, wodnisty i cieknący. Raczej kapnie z nosa, a nie wypływa z niego. Najczęściej towarzyszy mu również napadowe kichanie. Powieki zaczynają puchnąć, a oczy łzawią. Bardzo często są one również przekrwione. Jednak, jest tutaj jeden problem. Jeżeli ekspozycja na alergen nie jest zbyt dużą, może nie pojawić się więcej objawów, jak tylko cieknący katar.

Jeżeli jesteśmy uczuleni na pyłki, katar pojawia się w okresie poprzedzającym wiosnę lub lato, czyli czas, w którym jest największe pylenie. Jeżeli natomiast alergenem jest sierść zwierzęca lub kurz, wtedy męczący katar może pojawiać się o każdej porze roku i męczyć nas przez cały rok.

Nieleczony katar sienny lub związany z przeziębieniem może bardzo przejść w infekcję bakteryjną. Pojawia się wtedy żółtawe lub zielonkawe zabarwienie. Zaczyna on również nieprzyjemnie pachnieć. Mogą pojawić się również otwarte rany w śluzówce nosa. Czasem konieczne jest zastosowanie antybiotyku, aby uporać się z taką infekcją.

Gardło prawdę nam powie

Jeżeli jesteśmy narażeni na duże stężenie alergenu, wtedy dodatkowym objawem może być również obrzęk gardła, któremu towarzyszy wysoka temperatura, złe samopoczucie i łzawienie oczu. Bardzo często takie objawy mylone są z anginą. Jeżeli jednak, lekarz oglądając gardło nie zauważy powiększonych węzłów chłonnych ani charakterystycznego zaczerwienienia, wtedy przyczyną tych wszystkich dolegliwości jest alergia. Zalecane jest wtedy stosowanie leków antyhistaminowych, które pomagają zniwelować obrzęk i ułatwiają oddychanie.

Inne objawy

Alergii bardzo często towarzyszą również objawy związane z zapaleniem spojówek, czyli piekące i łzawiące oczy. Pojawiają się także zmiany skórne oraz duszności. Przeziębieniu zwykle tego typu objawy nie towarzyszą. Objawy ograniczają się jedynie do górnych dróg oddechowych, a gdy przeziębienie zmienia się w grypę pojawia się również poczucie rozbicia i bóle mięśniowe. Pojawiają się również powiększone węzły chłonne, które bardzo często w wyniku infekcji bardzo bolą. Przy przeziębieniu bardzo często pojawia się również ból i zaczerwienienie gardła, a także chrypka. Tego typu objawy nie pojawiają się w przypadku alergii.

Okazuje się więc, że można odróżnić alergię od przeziębienia. Wystarczy jedynie bardzo dokładnie obserwować objawy, jakie się u nas pojawiają. U niektórych osób różnice te jednak są na tyle subtelne, że mogą wystąpić pewne trudności. Jednak, doświadczony lekarz na pewno sobie z tym poradzi. Zlecając wykonanie odpowiednich badań, takich jak na przykład testy skórne, będzie w stanie określić, czy mamy w danym przypadku do czynienia ze zwykłym przeziębieniem, czy już z alergią. Warto więc zawsze zgłosić się do lekarza, jeżeli katar utrzymuje się przez dłuższy czas i nie jesteśmy w stanie się go pozbyć ani lekami, ani domowymi sposobami. Nie należy lekceważyć przedłużającego się kataru, ponieważ może być on objawem alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...