Zapalenie szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

zapalenie szyjki macicy

Zapalenie szyjki macicy to dość powszechnie występująca choroba kobieca. Nie wolno jej jednak ignorować, ponieważ może być bardzo groźna. Często zdarza się, że przebiega niemal całkowicie bezobjawowo, przez co kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest chora – a powikłania zapalenia szyjki macicy mogą być poważne. Jak wygląda leczenie tej choroby?

Zapalenie szyjki macicy – przyczyny

Zapalenie szyjki macicy to stan zapalny rozwijający się w części macicy, która łączy jej jamę z pochwą. Wbrew pozorom, szyjka odgrywa wiele ważnych funkcji. To do niej należy m.in. ochrona górnych dróg rodnych przed różnego rodzaju zakażeniami.

Szyjka macicy pozwala na przedostanie się plemników do macicy, a w czasie porodu to właśnie przez nią dziecko dostaje się na świat. Dlatego też zapalenie szyjki macicy o charakterze przewlekłym jest częstym problemem kobiet po ciąży. Wtedy choroba trwa kilka miesięcy, a stan zapalny jest najczęściej spowodowany mechanicznymi uszkodzeniami, do których dochodzi właśnie podczas porodu.

Ostre zapalenie szyjki macicy zazwyczaj jest związane z chorobami, które są przenoszone drogą płciową. Do nich zaliczyć można rzeżączkę, chlamydiozę, opryszczkę narządów płciowych, zakażenie HPV oraz rzęsistkowicę. Należy jednak pamiętać, że tę chorobę mogą także wywołać inne patogeny:

Do pozostałych przyczyn zapalenia należy zachwianie naturalnej równowagi flory bakteryjnej i urazy spowodowane przez globulki dopochwowe lub tampony. Odnotowano również przypadki, gdy choroba rozwinęła się u pacjentek stosujących radioterapię w celu zwalczenia nowotworu.

Zapalenie szyjki macicy – objawy

Stan zapalny szyjki macicy bardzo często przebiega bezobjawowo, więc kobieta nie wie, że jest chora i powinna podjąć się odpowiedniej terapii. Niektóre pacjentki odczuwają jednak pewne symptomy, a są to przede wszystkim:

  • bolesne stosunki,
  • krwawienia lub plamienia, po stosunku bądź między miesiączkami,
  • upławy ropne lub śluzowo-ropne,
  • świąd sromu i pochwy,
  • częstsze oddawanie moczu lub odczuwanie bólu przy jego oddawaniu,
  • ból brzucha, gorączka (objawy te pojawiają się jednak rzadko).

Wydzielina pochodząca z szyjki macicy przy stanie zapalnym zazwyczaj ma barwę żółtą lub zieloną, znajduje się w niej domieszka ropy – już ten objaw powinien być sygnałem ostrzegawczym.

Zapalenie szyjki macicy – diagnostyka

Diagnozę może postawić tylko lekarz ginekolog – niezbędne do tego jest wykonanie podstawowego badania ginekologicznego. Przy zapaleniu szyjka macicy jest tkliwa, obrzęknięta i może łatwo dojść do jej krwawienia. Lekarz zazwyczaj pobiera sączącą się z niej wydzielinę i kieruje na posiew. W ten sposób może sprawdzić, które patogeny wywołały chorobę.

Zapalenie szyjki macicy – leczenie

Leczenie zapalenia szyjki macicy polega przede wszystkim na zniwelowaniu zakażenia oraz zapobiegnięciu rozprzestrzenienia się choroby dalej, do macicy i jajowodów, a w przypadku kobiet w ciąży – do płodu. Terapia uzależniona jest od tego, jaki patogen wywołał stan zapalny.

Przy tej chorobie pacjentki muszą najczęściej stosować dopochwowe leki przeciwzapalne, antybiotyki lub preparaty przeciwgrzybicze. Po skończeniu terapii trzeba się jednak liczyć z tym, że choroba może powrócić – taka sytuacja dotyczy nawet 8-25% kobiet. Ważne jest, by w czasie leczenia powstrzymać się od współżycia. Jeśli stwierdzono zapalenie szyjki macicy u pacjentki, leczeniu powinien poddać się również jej partner.

Zapalenie szyjki macicy – grupa ryzyka

Głównym czynnikiem ryzyka jest zdecydowanie częsta zmiana partnerów seksualnych oraz posiadanie partnera, który jest nosicielem jednej z chorób wenerycznych. Nie bez znaczenia są również ryzykowne zachowania seksualne.

Często choroba dotyka również kobiety, które nie dbają wystarczająco o swoją higienę intymną, korzystają z cudzych ręczników czy publicznych toalet, a także tych, które wyjątkowo wcześnie rozpoczęły seksualną inicjację. Jednak na zapalenie szyjki macicy chorują nie tylko młode kobiety. W grupie ryzyka są też panie po menopauzie, ponieważ w ich organizmie spada stężenie pewnych hormonów, co powoduje zmiany zanikowe w obrębie pochwy.

Na rozwój stanu zapalnego mogą być też narażone kobiety, które poddały się przezpochwowemu zabiegowi ginekologicznemu, takiemu jak np. konizacja szyjki macicy, histerektomia przezpochwowa czy łyżeczkowanie jamy macicy.

Zapalenie szyjki macicy – powikłania

Jeśli zapalenie szyjki macicy nie zostanie wyleczone, choroba może przybrać postać przewlekłego stanu zapalnego – a wtedy znacznie trudniej jest ją wyleczyć. Stan zapalny jest szczególnie niebezpieczny w przypadku kobiet w ciąży. W ich przypadku istnieje duże ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon owodniowych, wewnątrzmacicznej infekcji oraz poronienia.

Jako, że to szyjka macicy pozwala plemnikom na dostanie się do macicy, jej poważny stan zapalny może być nawet przyczyną niepłodności. Przewlekła postać choroby może doprowadzić nie tylko do zwłóknienia szyjki, ale również do rozwoju zmian o charakterze nowotworowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...