Sasanka otwarta – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

sasanka otwarta

Sasanka otwarta, znana również jako Pulsatilla patens, należy do rodziny jaskrowatych. Roślina pochodzi z rejonów zachodniej Azji i środkowej i północnej Europy. Kwitnie podczas Wielkanocy. Istnieje wiele mitów, związanych z tym kwiatem, w tym tragiczna historia Afrodyty, greckiej bogini miłości. Indianie odkryli niesamowite umiejętności tej rośliny. W ziołolecznictwie, nadziemne części sasanki są suszone, a następnie wykorzystywane w celach leczniczych.

Sasanka otwarta – podstawowe korzyści zdrowotne

Świeża roślina jest bardzo drażniąca, dlatego wysuszona stosowana jest w ziołolecznictwie. Przede wszystkim warto pamiętać, że jest to zioło o działaniu uspokajającym system nerwowy i przynoszącym duże korzyści w przezwyciężeniu problemów emocjonalnych. Stosowane jest też często w leczeniu bólu jajników i problemach z miesiączką.

Sasanka otwarta – korzystne działanie dla mężczyzn

Sasanka jest szeroko stosowana w leczeniu wszelkich dolegliwości, związanymi z układem rozrodczym mężczyzn. Zioło przede wszystkim jest wykorzystywane, by zmniejszyć bóle, związane z obrzękiem jąder, zwanym również zapalaniem jąder.

Sasanka otwarta na przeziębienie i kaszel

Sasanka otwarta jest również skutecznym lekarstwem na kaszel i przeziębienie. Homeopaci stosują ją zwykle w leczeniu zatkanego nosa lub kataru, szczególnie tego żółtozielonego, gęstego i brzydko pachnącego. Zioło używane jest w przypadku osłabienia zapachu i smaku, w wyniku kataru i kaszlu. Tacy pacjenci mogą mieć również wilgotny kaszel, żółtawozielony śluz albo duszność i flegmę. Objawy te nasilają się zwłaszcza w nocy i wieczorem. Często taki spazmatyczny, dokuczliwy kaszel może zakłócać sen. Warto wtedy korzystać właśnie z sasanki otwartej, by ulżyć sobie w takich sytuacjach i objawach. Ponadto homeopaci zalecają stosowanie tego kwiatu w leczeniu grypy, w której gorączce towarzyszą naprzemiennie uderzenia zimna i gorąca. Przyda się również w leczeniu bólu uszu.

Sasanka otwarta na problemy skórne

Sasanka otwarta jest też szeroko stosowana w leczeniu różnych chorób skórnych, takich jak czyraki, zapalenie skóry, infekcjach bakteryjnych i ospie wietrznej.

Sasanka otwarta na zapalenie zatok

Poza tym, że to zioło jest niezwykle przydatnym lekarstwem w problemach zdrowotnych kobiet. Jednak można go z powodzeniem stosować również w leczeniu zapalenia zatok, któremu towarzyszą płaczliwość, bóle głowy i żółtawy katar. Zasadniczo, podczas zapalenie, dotykanie zatok staje się bardzo bolesne. Charakterystycznymi symptomami są ponadto przyszywające bóle twarzy, które są niezwykle nieznośne. Zatoki stają się wówczas bardzo czułe. Sasanka otwarta jest bardzo skuteczna w leczeniu wodnistej wydzieliny z oczu i problemów z oddychaniem. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać również w leczeniu ostrych bóli prawej strony twarzy i problemow z jej poruszaniem.

Sasanka otwarta na problemy z nerwami

Sasanka otwarta jest z powodzeniem stosowana w leczeniu różnych problemów nerwowych. Możemy do nich m.in. zaliczyć migreny, bóle głowy, nerwobóle, panika, zmęczenie nerwowe, nadpobudliwość i depresja. Zioło stosowane jest również stosowane w leczeniu problemów ze snem i zmęczeniu układu nadnerczy. Może być także wykorzystywane w takich problemach psychicznych, jak schizofrenia i otępienie starcze.

Sasanka otwarta na problemy zdrowotne kobiet

To powszechne lekarstwo homeopatyczne na problemy zdrowotne kobiet, w tym bolesne miesiączkowanie, brak miesiączki, opóźniona obecność miesiączki w okresie dojrzewania. Z powodzeniem może być również stosowane w przypadku PMS, czyli ciężkiego zespołu napięcia przedmiesiączkowemu. Towarzyszą mu takie objawy, jak wahania nastroju, płaczliwość i niestrawność. W czasie ciąży, może być stosowany w takich problemach jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, niestrawności, poranne mdłości i zmęczenie.

Sasanka otwarta na inne dolegliwości

Zioło może być z powodzeniem stosowane w innych dolegliwościach, takich jak infekcje ucha i oka. Wykorzystywane jest również w leczeniu problemów, związanych z układem oddechowym, pokarmowym i krwionośnym. Możemy go wykorzystywać w leczeniu astmy, kaszlu, zapaleniu błony śluzowej i oskrzelików, a także krztuśca. Zioło poprawia krążenie krwi, dlatego stosowane jest w leczeniu problemów z sercem. Pomaga też w leczeniu biegunek, niestrawności, wymiotów, nudności, swędzenia i bolesnych hemoroidów. Użycie

Świeża roślina jest najbardziej aktywna, jednocześnie jest bardzo drażniąca zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wysuszona, sproszkowana sasanka jest stosowana podczas gojeniu się ran. Drobne dawki zioła, rozcieńczone w wodzie, stosowane są powszechnie przez homeopatów w leczeniu bóli ucha, oczu, stresu, wykwitów skórnych, lęku, bolesnych miesiączek, reumatyzmu, zapaleniu oskrzeli, astmy i kaszlu.

Nie można stosować kwiatów tej rośliny, ponieważ zawierają silną truciznę. Może ona powodować podrażnienie skóry i gwałtowne drgawki. Dlatego trzeba być ostrożnym i trzymać je z daleka od dzieci. Kwiaty zawierają alkaloidy, które mogą powodować depresję, rozstrój żołądka i nerwowość. Mogą być też śmiertelne, jeżeli będą spożywane w dużych ilościach. Dlatego nie można ich stosować bez nadzoru doświadczonego zielarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...