Choroba posurowicza jako reakcja alergiczna na leki

choroba posurowicza

Choroba posurowicza jako reakcja alergiczna na leki. Organizm ludzki to bardzo ciekawy mechanizm. Wszelkie zachodzące w nim procesy współgrają ze sobą tak, aby całość funkcjonowała niczym w szwajcarskim zegarku. Niestety nie zawsze mechanizm pracuje właściwie. Czynnikami zaburzającymi to funkcjonowanie są między innymi reakcje alergiczne. Co wiemy na temat alergii zwanej chorobą posurowiczą? Czym objawia się ta choroba i jak przebiega jej leczenie? O tym w poniższym artykule.

Nasz organizm wytwarza swego rodzaju barierę obronną, chroniącą przed infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi itd. Odpowiada za to układ immunologiczny. Choroba posurowicza jest właśnie ostrą reakcją immunologiczną organizmu. W przypadku wystąpienia takowej choroby bierze się w szczególności pod uwagę przyjmowane przez chorego leki, bądź to czy pacjent przyjmował surowicę.

Bardzo często choroba posurowicza występuje u małych dzieci, w u których do leczenia była włączona antybiotykoterapia. Towarzyszące chorobie zmiany skórne nie są zbyt obciążające dla organizmu ( w przeciwieństwie do pozostałych objawów opisanych poniżej),  jednak ponowne przyjęcie substancji, która uczula może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Inną przyczyną wystąpienie choroby posurowiczej jest wstrzyknięcie obcego białka, które nasz organizm uzna za szkodliwe.

Objawy towarzyszące chorobie posurowiczej

Najbardziej dostrzegalnymi objawami zarówno u dzieci jak i u dorosłych jest pokrzywka – swędzące bądź piekące zmiany skóry objawiające się poprzez bąble (takie jak po kontakcie z pokrzywą). Warto zwrócić uwagę na fakt, iż bąble nie muszą pojawiać się od razu. Niekiedy zauważymy je dopiero po upływie 7 a nawet 21 dni od momentu podania leku, który wywołuje reakcje alergiczną.

Co więcej opisywane zmiany często pojawiają się także w obrębie błon śluzowych w efekcie prowadząc do astmy oskrzelowej, nieżytu nosa bądź krtanie. Innymi objawami są między innymi nudności, wymioty oraz pojawiający się stan podgorączkowy, Pacjenci często skarżą się także na bóle stawów. Niekiedy u  chorych zauważa się duszności a w sporadycznych przypadkach bo wykonaniu badań występuje również białkomocz. Objawy są co prawda uciążliwe i obciążające dla organizmu jednak mogą ustąpić samoistnie.

Diagnozowanie – jak przebiega?

U pacjentów z podejrzeniem choroby posurowiczej w pierwszej kolejności przeprowadza się badanie węzłów chłonnych, które w czasie takiej reakcji alergicznej są powiększone i bardzo wrażliwe na dotyk. Kolejnym krokiem jest zlecenie badania moczu, jak już wspomniano niekiedy wykazuje ono, że we krwi znajduje się białko.

Ponad to zleca się także wykonanie morfologii, która wskazuje czy w organizmie doszło do zapalenia naczyń. Dodatkowo zleca się wykonanie kompleksu immunologicznego (powstaje kiedy dochodzi do połączenia antygenu oraz przeciwciała, które ma go zwalczyć). Do postawienia pełnej diagnozy jest konieczny także wywiad z pacjentem – pamiętajmy, że lekarz ma święte prawo zapytać o wszelkie choroby i dolegliwości przebyte w ostatnim czasie, oraz o wszystkie leki które były przez nas przyjmowane, a naszym obowiązkiem jest udzielić specjaliście koniecznych informacji.

Choroba posurowicza – sposoby leczenia

Jako iż chorobie posurowiczej towarzyszą zmiany skórne w pierwszej kolejności do leczenia wprowadza się środki farmakologiczne mające na celu złagodzenie świądu, pieczenia i zaczerwienienia skóry. Kolejnym krokiem jest wdrożenie leków przeciwhistaminowych, a także przeciwzapalnych jeżeli u pacjenta zaobserwuje się dolegliwości związane z bólem stawów.

W cięższych przypadkach podawane są także hormony kory nadnerczy – tak zwane kortykosteroidy. Przy odpowiednim sposobie leczenia chorobę można wyleczyć całkowicie. Należy mieć świadomość iż ponowne przyjmowanie leku, który jest odpowiedzialny za powstanie reakcji alergicznej może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Dodatkowo zapalenia naczyń krwionośnych i równie dokuczliwego obrzęku twarzy jak również rąk bądź nóg.

Choroba posurowicza – o czym pamiętać?

Jeżeli przebyliśmy chorobą posurowiczą musimy być zaznajomieni z czynnikiem odpowiedzialnym za wywołanie alergii. Zdarza się, że nie pamiętamy konkretnych nazw środków farmakologicznych, które były odpowiedzialne za chorobę posurowiczą dlatego też dobrze jest poprosić lekarza o wypisanie swego rodzaju dokumentu, który informuje o tym jak przebiegała choroba, substancjach na które jesteśmy uczuleni oraz jakie leki zostały wdrożone do leczenia.

Kolejna kwestią o której należy pamiętać, jest przede wszystkim nie bagatelizowanie objawów choroby. Czasem wydaje nam się, że występująca na ciele pokrzywka może być efektem zmiany kosmetyków, uszkodzeń mechanicznych ciała bądź chociażby reakcją na wysiłek fizyczny. Takie zmiany na skórze powinny być dla nas sygnałem, aby skonsultować się z lekarzem. W żadnym wypadku nie należy diagnozować się na własną rękę tym bardziej jeśli mamy podejrzenie że wystąpiła u nas reakcja alergiczna po przyjmowaniu antybiotyków bądź przeprowadzanej terapii w której podawano nam surowicę. Nasze zdrowie jest najważniejsze a więc pamiętajmy aby o nie dbać i nie wstydzić się wizyty u lekarza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...