Homeopatyczne leczenie alergii – alternatywa w walce z uczuleniem

homeopatyczne leczenie alergii

Homeopatyczne leczenie alergii to alternatywna terapia stosowana przy walce z uczuleniem. Najczęściej jednak wykorzystuje się ją wraz z połączeniem medycyny konwencjonalnej, pomimo, iż homeopatia nie jest zbyt zalecana przez tradycyjnych lekarzy. Homeopaci jednak wierzą, że podanie mocno rozcieńczonego alergenu do organizmu, pobudzi go do walki z objawami uczulenia. Ważne jednak jest to, aby homeopatyczne leczenie alergii trwało cały rok, nie tylko w sezonie, w którym uczulenie występuje najczęściej, oraz aby wyeliminować wszystkie czynniki hamujące działanie tej terapii.

Kilka słów o alergii

Alergia, inaczej mówiąc uczulenie, jest odpowiedzią układu immunologicznego organizmu na kontakt z czynnikiem potencjalnie mu zagrażającym, czyli alergenem. W ten sposób organizm się broni, wytwarzając przeciwciała, które zwalczają grzyby, bakterie czy wirusy, jednym słowem wszystkie czynniki, które mogą wywołać stan zapalny. Medycyna wyróżnia różne rodzaje alergii, między innymi wziewną, skórną czyli kontaktową, krzyżową, pokarmową i uczulenie na jad. Wywołują je różne przyczyny oraz posiadają one zazwyczaj inne objawy. Choć jeśli chodzi o te ostatnie, są i takie, które mogą wystąpić we wszystkich typach uczuleń, na przykład świąd czy duszności.

Inne objawy mogące wystąpić w poszczególnych rodzajach alergii to między innymi wysypka, katar sienny czyli alergiczny nieżyt nosa, łzawienie z oczu, obrzęki, bóle brzucha, przewlekłe zmęczenie, pęcherzyki surowicze, biegunki czy nawet wstrząs anafilaktyczny. Uczulają najczęściej, trawy, drzewa, kurz, roztocza, pleśnie, grzyby, sierść zwierząt i jad owadów.

Najpowszechniejszym sposobem diagnozowania uczuleń są testy alergiczne. Najczęściej stosuje się testy skórne, a u małych dzieci testy z krwi. Dzięki nim można włączyć pacjentowi odpowiednie leczenie, na przykład farmakoterapię lekami antyhistaminowymi bądź odczulanie. O tym, którą metodę należy zastosować u pacjenta, decyduje lekarz alergolog, na podstawie wykonanej diagnostyki i szczegółowego wywiadu. Niektórzy chorzy, którzy nie widzą poprawy swego samopoczucia po tradycyjnych lekach, szukają również pomocy w homeopatycznym leczeniu alergii.

Czym charakteryzuje się homeopatia?

Homeopatia jest jedną z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej, którą większość lekarzy nie akceptuje bądź uważa za nieskuteczną. Odkryta została w Niemczech pod koniec XVIII wieku i bazuje na podawaniu bardzo mocno rozcieńczonych substancji, wywołujących różnego rodzaju symptomy w organizmie.Takie rozcieńczenie wodą może być słabe czyli dziesiętne, średnie setne i wysokie czyli tysięczne.

Homeopaci wierzą, że podawanie tak mocno rozcieńczonych substancji prowadzi do pobudzenia organizmu, do zwalczania choroby. Niestety, nie ma zbyt wielu badań naukowych, które wykazałyby lub zaprzeczyły o skuteczności tej alternatywnej terapii. Lekarze homeopaci wierzą jednak, że istnieją czynniki, które będą blokować tą formę leczenia, miedzy innymi będą to zbyt mała aktywność fizyczna, stres, złe odżywianie, nieprawidłowy styl życia, brak lub niedostateczna higiena ciała, wszelkiego rodzaju używki, a także niektóre leki stosowane podczas leczenia tradycyjnego, czyli konwencjonalnego.

Niektóre kierunki leczenia, w których dość często stosuje się homeopatię:

  • Homeopatyczne leczenie alergii
  • Homeopatyczne leczenie chorób układu oddechowego (np. przeziębienia, nawracające choroby górnych dróg oddechowych, astma)
  • Homeopatyczne leczenie chorób psychicznych
  • Homeopatyczne leczenie chorób układu pokarmowego
  • Homeopatyczne leczenie stresu
  • Homeopatyczne leczenie bóli głowy

Homeopatyczne leczenie alergii

Jak podają pacjenci, homeopatyczne leczenie alergii, przynosi u nich pożądane skutki i hamuje uporczywe objawy, które powoduje uczulenie. Rodzice chętnie korzystają również z tej metody leczenia, w stosunku do swoich dzieci. Ponieważ ogólnie przyjęto, iż jest to bardzo bezpieczna terapia, zapomina się o ty, że podawane są w niej substancje toksyczne, takie, które to właśnie wywołują alergię.

Najczęściej, podobno w pełni bezpieczne, substancje stosowane w homeopatycznym leczeniu alergii, to czerwona cebula, świetlik i arszenik. Mają one na celu hamowanie świądu w nosie, pieczenie i łzawienie oczu, kichanie oraz katar, jak również eliminowanie światłowstrętu. Inne homeopatyczne leki przeciwalergiczne to Nux Vomica, zwana także kulczybą lub wronim okiem, która pomaga miedzy innymi przy zaburzeniach układu pokarmowego, bezsenności oraz nieżytami błony śluzowej nosa, Galphimia glauca, która jest homeopatycznym lekiem stosowanym w alergicznym nieżycie nosa, Antimonium crudum oraz Graphites, które stosuje się w leczeniu pokrzywki.

Powyżej wymieniliśmy tylko niektóre medykamenty stosowane w homeopatycznym leczeniu alergii. Jest ich dużo więcej i można je zakupić w aptekach. Najczęściej mają postać granulek lub maści i kremów. Nie należy również zapominać, iż homeopatyczne leczenie alergii trwa cały rok, tylko tak długa terapia tego typu może przynieść efekty złagodzenia objawów uczulenia, a nawet podobno jego całkowitego wyeliminowania z organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...