Alergia krzyżowa – czym jest? Jak rozpoznać i leczyć alergię krzyżową?

alergia krzyżowa

Alergia krzyżowa jest problem dla dużej liczby osób. Jest ona połączeniem na przykład alergii kontaktowej i wyziewnej, lub wyziewnej oraz pokarmowej. Polega na tym, że organizm wytwarza przeciwciała IgE reagując nie tylko na sam alergen, ale także na inne alergeny, które mają białka zbliżone budową chemiczną. Tak więc osoba cierpiąca na tego typu alergię musi znać nie tylko alergen, na który jest uczulona, ale także uważać na podobne do niego alergeny. W przeciwnym razie naraża się na nagłą reakcję alergiczną.

Alergia krzyżowa – objawy

Objawy alergii krzyżowej można odczuć w obrębie jamy ustnej. U osoby uczulonej może pojawić się wtedy pieczenie i świąd policzków, języka, warg, które mogą od razu spierzchnąć. Ponadto mogą wystąpić zajady, pęcherzykowate wykwity; obrzęk Quinckego czyli nagły obrzęk skóry i błon śluzowych w obrębie twarzy. Często także łzawią oczy, a spojówki są przekrwione. Alergia krzyżowa może objawić się także w przewodzie pokarmowym. Alergia krzyżowa może wywoływać bóle brzucha, wymioty albo biegunki. W układzie oddechowym mogą wystąpić skurcze oskrzeli lub wodnisty katar. U osób z alergią krzyżową może dojść też do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bardzo niebezpieczny i może doprowadzić także do śmierci, a także może wystąpić pokrzywka.

Rozpoznanie alergii krzyżowej

Każda osoba, która podejrzewa u siebie jakąkolwiek alergię powinien udać się do lekarza specjalisty czyli alergologa, po to aby wykonał on testy skórne oraz immunologiczne. Dzięki mi lekarz oczywiście jest w stanie wykryć alergię krzyżową. Takich testów nie trzeba się wcale bać. Podczas badania lekarz kładzie potencjalny alergen na uprzednio zadrapaną skórę pleców albo przedramienia.

Jeżeli u badanej osoby występuje alergia na właśnie taki alergen wtedy, po niedługim czasie, na skórze występuje bąbel oraz otoczka rumieniowa. Wynika to z  tego, że próbka alergenu budzi reakcję układu odpornościowego. Takich testów, choć wydają się nie być skomplikowane, nie wolno jednak przeprowadzać na własną rękę. Koniecznie musi być przy nich lekarz alergolog. W ten sposób można sprawdzić czy dana osoba jest uczulona na coś, jednakże, nie wystarcza one do wykrycia alergii krzyżowej. Do jej wykrycia potrzeba nowoczesnych testów diagnostycznych.

Przykładowe alergeny reagujące krzyżowo

I tak jeżeli u danej osoby stwierdzono alergię na pyłki brzozy powinna także uważać przebywając w pobliżu między innymi: dębu, gradu oraz jedząc jabłko, marchew czy nawet przy używaniu pieprzu. Uczuleni na pyłek leszczyny muszą wystrzegać się dodatkowo brzozy, dębu czy jedząc orzechy.  Podczas alergii krzyżowej na pyłki traw, organizm podobnie zareaguje na jedzenie arbuza, melona lub pomidorów. Zadziwiający jest również fakt, że uczuleni na kurz domowy, u których stwierdzono alergię krzyżową powinni unikać jedzenia skorupiaków, takich jak na przykład: ślimaki, krewetki czy ostrygi. Jeżeli organizm danej osoby reaguje reakcją alergiczną na sierść kota, nie powinien zajadać się mięsem wieprzowym. Natomiast alergia krzyżowa na lateks wyklucza spożywanie: banana, kiwi, kasztana jadalnego czy też awokado. Alergia na selera uniemożliwia kontakt z mango, ambrozją lub kolendrą, ale nie zaleca się również spożywania owoców pestkowych takich jak na przykład śliwka czy wiśnia.

Jak leczyć alergię krzyżową?

Leczenie w przypadku alergii krzyżowej nie różni się w żaden specjalny sposób od leczenia innych dolegliwości alergicznych. Oczywiście zastosowanie mają leki antyalergiczne, takie, które odpowiednio do przypadłości zaleca lekarz alergolog. Trzeba także unikać miejsc, w których osoba uczulona szczególnie narażona jest na zetknięcie się z alergenami. I w tym przypadku sprawa jest troszeczkę trudniejsza niż w przypadku zwykłych alergii, ponieważ dochodzi wiele nowych rzeczy czy produktów, które muszą być unikane przez osobę cierpiącą na alergię krzyżową.

Dlatego tez często lekarz prowadzący decyduje się na tak zwane odczulanie. Proces ten polega na świadomym podawaniu osobie uczulonej alergenu, jednak w takiej ilości aby nie wywoływał reakcji alergicznej, a każdym razie nie wielką. W ten sposób organizm osoby, u której wykryto alergię na daną rzecz, przyzwyczaja się do niej. Po takim odczulaniu organizm osoby, która była poddana leczeniu ma szansę nie zareagować  reakcją alergiczną.

Warto pamiętać

Nie ważne czy dana osoba ma alergię zwykłą czy też krzyżową nie powinna jej zaniedbywać. Może to zagrażać jej życiu i zdrowiu. Należy pamięta, że każda alergia może doprowadzić do anafilaksji, a ta z kolei do wstrząsu anafilaktycznego, który może być niebezpieczny dla życia lub zdrowia. Warto także prowadzić specjalny dzienniczek pylenia tak żeby zawsze wiedzieć kiedy i co pyli. W dodatku przy alergiach krzyżowych należy mieć zapisane i zawsze nosić przy sobie listę dodatkowych alergenów, tak aby nigdy nie narazić się na reakcję alergiczną. O taki szczegółowy spis każdy może poprosić swojego lekarza alergologa lub na własną rękę poszukać takich informacji w Internecie. Jednak pamiętajmy aby informację zdobyte na własną rękę konsultować i potwierdzać z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...