Obrzęk naczynioruchowy Quinckego – przyczyny, objawy, leczenie

obrzęk naczynioruchowy Quinckego

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego – inaczej zwany obrzękiem angioneurotycznym. Jest to nic innego niż choroba skóry oraz błon śluzowych – reakcja alergiczna. Objawia się obrzękiem skóry. Nazwa pochodzi od Heinricha Quinckego, który zdiagnozował tę chorobę w 1882 roku. Dolegliwość ta może pojawić się w każdym wieku – najczęściej jednak występuje ona u dzieci lub okresie pokwitania. W najgorszych wypadkach powoduje ona śmierć z powodu asfiksji, która spowodowana jest zamknięciem dróg oddechowych.

Gdzie pojawia się obrzęk naczynioruchowy Quinckego? Jest on przede wszystkim zlokalizowany w takich miejscach jak twarz, kończyny, stawy. Może on również występować w okolicach błon śluzowych dróg oddechowych, a nawet przewodu pokarmowego.

Czym charakteryzuje się ta choroba? Jest ona bezbolesna, nie powoduje też swądu, nie jest ona zapalna, a leczona może także zniknąć w ciągu 24-72h.

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego – przyczyny

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego – jakie są jego przyczyny? Dolegliwość ta objawia się przed wszystkim przez przepuszczalność naczyń krwionośnych. Oprócz tego chorobę tę wywołuje alergia czy są to przyczyny immunologiczne. W innych wypadkach można mówić o czynnikach takich jak:

  • inhibitory konwertazy angiotensyny
  • konserwanty

Kolejny powód to niedobór inhibitora składnika C1 dopełniacza (może być on wrodzony lub nabyty). Obrzęk naczynioruchowy Quinckego, który osoba może odziedziczyć w sposób autosomalny dominujący, związany jest z defektem genu – genu, który odpowiedzialny jest za produkcję inhibitora składnika C1 dopełniacza. Wszystko to powoduje małą ilość tego składnika w surowicy.

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego, czyli jakie wyróżniamy typy

Jakie wyróżnia się typy obrzęku naczynioruchowego Quinckego wrodzonego? Są to 3 następujące rodzaje:

  • klasyczny – posiada go około 85% chorych, stężenie inhibitora C1 jest bardzo niskie (od 5 do 35% normy)
  • 2 – występuje on u około 15% osób chorych, inhibitor C1 pozostaje w normie lub jest nieco zawyżony
  • 3 – stwierdza się go bardzo rzadko, występuje on tylko u kobiet – inhibitor pracuje bardzo prawidłowo, ale defektem w tym wypadku pozostaje 12ty czynnik krzepnięcia

Pozostałe przyczyny to wina poszczególnych alergii:

Co powinieneś dodatkowo wiedzieć o obrzęku naczynioruchowym Quinckego? Nigdy w historii nie było osoby, u której stwierdzono zanik inhibitora C1, natomiast osoby chorujące z powodu tej dolegliwości to heterozygoty.

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego – objawy

Objawy obrzęku – jakie są? Oprócz charakterystycznego obrzęku, który pokrywa nasze ciało, powoduje on też zmiany koło ust lub powiek, języka, a nawet podniebienia, co może przerodzić się w zagrożenie życia. Inne objawy:

  • obrzęk Twojej głośni
  • obrzęk stawów
  • możliwe trudności z połykaniem pokarmów lub płynów
  • możliwy obrzęk tkanki podskórnej
  • napięcie skóry
  • w najgorszych wypadkach występuje obrzęk mózgu, silne bóle głowy, zamroczenie, a nawet drgawki

Jak rozpoznać obrzęk naczynioruchowy Quinckego? Bardzo łatwo jeśli oprócz charakterystycznego obrzęku objawem są objawy najzwyklejszej alergii – pokrzywka na całym ciele lub eozynofilia (zwiększenie liczby eozynofilów w rozmazie krwi powyżej 4% wszystkich leukocytów, może występować nawet przy katarze siennym).

Obrzęk naczynioruchowy Quinckego – leczenie

Jak wyleczyć obrzęk naczynioruchowy Quinckego raz na zawsze? Jest to alergia, a więc do wyleczenia tej choroby podaje się leki przeciwhistaminowe. Pomóc mogą również efedryny, natomiast gdy przypadek jest już bardzo krytyczny lekarz może zadecydować o podaniu hydrokortyzonu. Jeśli chorujesz na obrzęk głośni, wskazana jest tracheostomia. Co więcej, aby raz na zawsze wyeliminować chorobę, konieczne jest pozbycie się podłoża tej alergii – mowa tu o zlikwidowaniu pasożytów jelitowych lub jeśli jest to wina leków – należy odstawić te, które nas uczulają i wybrać inne).

Jaką dietę stosować aby złagodzić objawy obrzęku naczynioruchowego Quinckego? Czasem ludzie nie zdają sobie sprawy, że przyczyną obrzęków oraz opuchlizny mogą też być płyny zatrzymane w organizmie. Odpowiednia dieta pomoże Ci się ich skutecznie pozbyć! Co powinieneś przede wszystkim zmienić?

  • wyeliminuj sól – zastąp ją oregano lub estrogenem
  • Twoja dieta powinna zawierać zielony groszek, pomidory, soczewicę – potas w nich zawarty wpływa na odpowiednią pracę nerek
  • fasola, seler czy brokuły zatrzymują starzenie się komórek, powodują, że Twoje tkanki stają się bardziej elastyczne
  • powinieneś spożywać dużo brukselki, papryki lub kapusty – dzięki witaminie C poprawi się stan Twoich naczyń krwionośnych
  • jedz dużo cytrusów (oczywiście z białą skórką)
  • zalecane jest także spożywanie malin, wiśni, kiwi lub jagód
  • spokojnie sięgaj po suszone owoce np. morele – zawierają one dużo potasu!
  • nie zapominaj też o białku – ważne jest, aby spożywać go 60g dziennie! – źródłem białka mogą być wszelkiego rodzaju strączki (soczewica, groch, fasola, bob, ciecierzyca, soja)
  • zrezygnuj z fast foodów

Oprócz tego zalecana jest całkowita rezygnacja z tłustych potraw, cukru, jajek (zawierają one sporą ilość cholesterolu), czekolady, bananów czy białego pieczywa (w tym oczywiście z białych makaronów). Zastąp je pełnoziarnistymi produktami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...