Rozchodnik biały – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Rozchodnik biały

Rozchodnik biały (łac. sedum album) to roślina znana zapewne miłośnikom ogrodów lub osobom, które posiadają własny ogród przy domu lub na działce. Charakteryzuje się on drobnymi białymi kwiatami , wpadającymi także w jasnoróżowy odcień, które wyglądem przypominają małe gwiazdki.

Kwiaty te kwitną blisko siebie – są zebrane w baldachogrona, a ich szypułki są krótkie. Tłem dla nich są mięsiste, ciemnozielone i drobne liście o kształcie okrągłym i nieco jajowatym (na jesień przyjmują barwę miedzi). Wyrastają z ciemnozielonych łodyg i płożących pędów. Rozchodnik biały najlepiej wygląda na tle kamieni. Naturalne środowisko – górskie i skaliste. Oprócz nietuzinkowego wyglądu ma także właściwości lecznicze, dla których warto jest mieć tę roślinę w swoim ogrodzie.

Rozchodnik biały – naturalne środowisko i roślina ozdobna

Sedum album należy do rodzaju rozchodników, z których można wymienić rozchodnik ostry, rozchodnik ościsty, rozchodnik kaukaski czy rozchodnik wielki. Sam rozchodnik biały należy do roślin z rodziny gruboszowatych oraz klasy okrytonasiennych. W stanie dzikim występuje w Europie środkowej, zachodniej i południowej, a dodatkowo w zachodniej Azji oraz w północnej Afryce.

W Polsce natomiast można go spotkać w Karpatach, Sudetach oraz na pogórzu. Oczywiście w ogródkach i ogrodach, uprawniany jako roślina ozdobna. Jest jedną z roślin lubianych przez ogrodników. Rozchodnik biały nie jest zbyt wymagający. Rośnie na każdej glebie i jest odporny na mrozy, bardzo łatwo przetrzymuje suszę i lubi słońce. W swoich grubych liściach gromadzi zapasy wody oraz utrzymuje wiele cennych składników, dzięki czemu da się z niej wycisnąć sok, który ma właściwości zdrowotne.

Aby było ich jak najwięcej należy posadzić tę bylinę w miejscu najbardziej dla niej odpowiednim (stanowisko nasłonecznione, o przepuszczalnym podłożu z dodatkiem drobnego żwiru). Najlepiej na wiosnę. Tak posadzona roślina odwdzięczy się znacznym wzrostem – pędy do 10 lub 15 cm, dające zdrowotny sok oraz dużą ilością kwiatów. Kwiaty mają mocno miododajne właściwości.

Rozchodnik biały – właściwości lecznicze i zdrowotne

Pozytywne oraz zdrowotne oddziaływanie na nasz organizm mają zarówno liście rozchodnika białego, łodygi jak i jego drobne kwiaty. W swoim ogrodzie powinny mieć go osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka oraz takie, u których stwierdzono nowotwór. Jego składniki dobrze działają również jako środek profilaktyczny – sok pity regularnie pomaga ochronić organizm przed wrzodami żołądka lub rozwojem komórek rakowych.

Powinny go więc stosować w swojej diecie nie tylko osoby już chorujące, ale także takie, u których występuje ryzyko pojawienia się nowotworu lub wrzodów żołądka. Ponadto sedum album ma właściwości uśmierzające ból, tamujące krwotoki oraz  redukujące opuchlizny. Jest pomocny przy leczeniu anemii czy miażdżycy. Miód z kwiatów tego rozchodnika ma działanie bakteriobójcze, wzmacniające serce, obniżające ciśnienie tętnicze krwi czy hamujące procesy miażdżycowe a także leczące wrzody żołądka.

Rozchodnik biały – zastosowania lecznicze – wewnętrzne i zewnętrzne

Zerwane i pogniecione liście rozchodnika mogą być z powodzeniem wykorzystywane przy wszelkiego rodzaju opuchliznach, jako środek przeciwbólowy, np. na stawy. Z innych zewnętrznych zastosowań rozchodnik pomaga przy gojeniu się ropiejących ran, owrzodzeń czy zgorzeli. Bardzo dobry jest także na wszelkiego rodzaju zmiany skórne tj. plamy starcze, brodawki, opryszczka a nawet piegi, których chcemy się pozbyć.

Z mięsistych liści tej rośliny można także wycisnąć sok, który przy regularnym stosowaniu ma zbawienny wpływ na wrzody żołądka, stany rakowe a także wszelkiego rodzaju krwotoki – reguluje napięcia mięśni gładkich w ściankach naczyń krwionośnych. Stosowany jest więc w leczeniu szczelin odbytu i hemoroidów. Poprzez obniżenie ciśnienia krwi działa zbawiennie na układ krążenia. Oprócz właściwości leczących wrzody działa również pobudzająco na układ trawienia. Przyspiesza pracę jelit i żołądka oraz działa łagodnie przeczyszczająco. Sok z jego liści i pędów pomaga przy leczeniu zapaleń wątroby, przy anemii a nawet gorączce.

Sposób użycia kwiatów, liści i łodyg

Kwiaty rozchodnika można wysuszyć (dobrze wysuszone zachowają swoje właściwości przez dwa lata), po czym przygotowywać z nich napar, zalewając je gorącą wodą. Ze świeżych pędów i liści można wycisnąć sok. Siekając je i gotując we wrzącej wodzie a następnie pić jedną łyżkę trzy razy dziennie. Tak przygotowany wywar może także służyć do użytku zewnętrznego, jako środek przeciwbólowy na stawy czy na zmiany skórne. Napar z suszonych liści można pić przy zapaleniu pęcherza moczowego czy ogólnym zmęczeniu oraz przy niedokrwistości i problemach z żołądkiem.

Aby rozchodnik biały miał odpowiednie właściwości lecznicze należy stosować go z głową. Picie zbyt dużej ilości soku może powodować efekty wręcz trujące, gdyż może powodować poważne podrażnienia układu pokarmowego. Dzieje się tak poprzez zawarte w nim niektóre składniki – garbniki, alkaloidy, kwasy organiczne – które w dużej ilości powodują skutki uboczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...