Rojnik murowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

rojnik murowy

Rojnik murowy (łac. sempervivum tectorum) to roślina należąca do rodziny gruboszowatych (łac. Crassulaceae). Może rozrosnąć się do następujących wymiarów: 15 cm wysokości oraz 50 cm szerokości. Wyglądem przypomina kilkuwarstwową rozetę.

Rojnik murowy można rozpoznać po grubych, mięsistych liściach, na których brzegach znajdują się rzęski oraz po bladoróżowych, niewielkich kwiatach tworzących kwiatostan wyrastający ze środka rośliny. Naturalnie rojnik murowy występuje m.in na południu Europy, głównie na terenach górzystych. Roślinie tej przypisywano niegdyś magiczne moce, miała chronić budynki przed piorunami i z tego względu bardzo często sadzono ją na dachach i murach, stąd też wzięła się potoczna nazwa rośliny.

W Polsce rojnik murowy najczęściej spotyka się w ogródkach jako roślinę ozdobną. Ceni się go ze względu na to, że jest niezwykle łatwy w uprawie. Wystarczy zapewnić mu dostęp do słońca i ciepła. Rojnik murowy nie należy do roślin wymagających, wręcz przeciwnie do przeżycia wystarczy mu trochę promieni słonecznych i suche miejsce.

Rojnik murowy jest rośliną mrozoodporną, niewymagająca podlewania, nawożenia oraz przycinania. Rojnik murowy nie potrzebuje wilgoci, świetnie przyjmie się na piaszczysto-żwirowym podłożu. Sadzenie rojnika murowego powinno nastąpić wiosną, należy zadbać o to, by z miejsca sadzenia usunąć wszystkie chwasty.

Rojnik murowy – właściwości lecznicze

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że rojnik murowy można wykorzystywać w całym spektrum dolegliwości. Do podstawowych właściwości leczniczych rojnika murowego zalicza się między innymi:

Najważniejsze oraz najpowszechniejsze zastosowanie w lecznictwie czerpie się z liści rojnika. Należy je zebrać w czasie kwitnienia. Są bogate w garbniki oraz gorycze. Rojnik murowy zawiera także flawonol, kemferol, kwas cytrynowy, jabłkowy, węglowy oraz związki fenolowe, dzięki którym chroni wątrobę. Działanie rojnika murowego często porównuje się do działania aloesu.

Rojnik murowy – zastosowania i sposoby użycia

Do podstawowych sposobów użycia rojnika murowego należą:

  • zastosowanie soku z liści rośliny,
  • okłady z liści rośliny,
  • napary,
  • herbata.

Z rojnika murowego można przede wszystkim robić napary oraz wyciskać sok, jednak można również czerpać zdrowotne korzyści z bezpośredniej aplikacji jego liści. Liście rojnika murowego, szczególnie te świeżo zebrane, należy docenić ze względu na ich działanie bakteriobójcze, przyspieszające gojenie oraz regenerujące. Okazują się nieocenione w przypadku walk z ranami, skaleczeniami, oparzeniami, wrzodami, grzybicami, stłuczeniami, a nawet kłopotliwymi odciskami. Warto również zauważyć, że rojnik murowy przyczyni się do szybszego usunięcia zrogowaciałego naskórka. Ponadto przyłożenie liści rojnika murowego w miejsce użądlenia również przyniesie szybką ulgę oraz złagodzi swędzenie.

Rojnik murowy – sok

Sok z liści rojnika murowego w połączeniu z miodem przydaje się natomiast w przypadku problemów z jamą ustną, np. w owrzodzeniach, nadwrażliwości oraz obecności aft czy w chorobach dziąseł. Sok z liści rojnika murowego należy nanieść za pomocą wacika miejscowo na problematyczne, bolące miejsce. Ponadto ze względu na jego właściwości oczyszczające można go wykorzystać jako tonik w codziennej higienie twarzy. Niektórzy zachwalają właściwości rojnika murowego jako środka przeciwbólowego, który najszybciej przyniesie ulgę, gdy boli głowa. W tym przypadku wystarczy jedynie natrzeć czoło sokiem z liści rojnika murowego, a ból powinien wkrótce ustąpić. Sok z liści rojnika murowego zmieszany z miodem okazuje się co więcej przydatny w bólach brzucha oraz gorące.

Rojnik murowy – herbata

Po herbatkę z rojnika murowego można sięgnąć w przypadku problemów żołądkowych, w szczególności biegunek, oraz bóli menstruacyjnych. Do sporządzenia herbatki z rojnika murowego potrzebujemy 200 ml wody oraz 2 posiekanych liści rojnika murowego. Liście te należy umieścić w dzbanku, zalać je gorącą wodą, a następnie odstawić na 2 godziny. Po tym czasie należy odsączyć liście rojnika. Otrzymana w ten sposób herbatka sprawdzi się także w bólach uszu. Wystarczy zakroplić ją do uszu. W ten sposób wspomoże się proces rozpuszczania wosku, poprawi słuch, a w dodatku złagodzi ból. Warto wspomnieć, że herbatka z liści rojnika murowego stosowana w niewielkich dawkach przyczyni się również do poprawy perystaltyki jelit. Może być używana w celu poprawy metabolizmu oraz jako wspomagacz w oczyszczeniu organizmu.

Należy jednakże zaznaczyć, że zastosowanie rojnika murowego nie jest ograniczone jedynie do ziołolecznictwa. Roślina ta ma szerokie zastosowanie w kuchni oraz ogrodnictwie. Po pierwsze wielu ludzi wykorzystuje liście i pędy rojnika murowego w kuchni jako dodatek do sałat i surówek. Po drugie rojnik murowy doceniany jest ze względu na jego wartość estetyczną, w końcu zdobi wiele, polskich ogródków. Rojnik murowy pięknie komponuje się z kamieniami, bardzo często obsadza się nim brzegi ogrodu skalnego oraz murki kwiatowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...