Kolendra siewna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Kolendra siewna

Kolendra siewna (Coriandrum sativum) jest rdzenną rośliną śródziemnomorską, dziś większość komercyjnych dostaw ziół pochodzi z Maroka, Rumunii i Egiptu. Jest rośliną powszechnie znaną na Subkontynencie indyjskim i w Ameryce oraz niektórych częściach Europy. Kolendra jest aromatyczną roczną rośliną z rodziny selerowate (Apiaceae).

Ma smukłe łodygi z dwoma rodzajami płatów liściowych i może dorastać 90 cm wzrostu. Liście u podstawy są szerokie i przypominają włoską natkę pietruszki, a liście na łodygach są smukłe i pierzaste. Kwiaty są białe z odrobiną purpury, drobne, zebrane w baldachy wyrastające na końcach rozgałęzień. Kwitnie od czerwca do lipca. Nasiona mają przyjemny zapach, ale liście mają silniejszy, prawie ostry aromat. Część roślin używana w zielarstwie to: nasiona, olej i liście.

Kolendra siewna – właściwości lecznicze

Kolendra siewna jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Liście kolendry zawierają minerały takie jak żelazo, magnez i mangan, bogate w witaminy A, B i C. Ze względu na zawartość w roślinie związków organicznych takich jak cyneole fitochemiczne uważa się, że wykazuje ona działanie przeciwzapalne, i dlatego jest stosowana, jako ziołowy środek na wiele objawów związanych z artretyzmem.

Kolendra siewna jest uważana za naturalny sposób leczenia wysokiego poziomu cholesterolu. Istnieje pewne wskazanie, że kwasy (kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy i kwas askorbinowy) zawarte w kolendrze mogą pomóc w obniżeniu złego cholesterolu (LDL) i podwyższyć dobry cholesterol (HDL).

Zioło może być stosowane w leczeniu biegunki ze względu na substancje chemiczne zawarte w olejku eterycznym. Te substancje chemiczne (alfa-pinen, beta-felandren cineol, borneol i alkenen) wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Olejek eteryczny kolendry ma właściwości antyseptyczne i był stosowany w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej.

Kolendra siewna jako przekąska i była wykorzystywana do zwiększenia apetytu u osób cierpiących na anoreksję. Uważa się, że poprawia trawienie i wspomaga wydzielanie enzymów i soków trawiennych znajdujących się w żołądku.

Zapalenie spojówek jest kolejną chorobą, która jest leczona tym ziołem ze względu na jego właściwości dezynfekujące i antybakteryjne. Niektóre badania na zwierzętach wskazują, że kolendra może skutecznie stymulować wydzielanie insuliny i obniżyć poziom cukru we krwi. Te właściwości mogłyby być dobrym ziołowym suplementem do leczenia cukrzycy.

Uważa się, że witamina K w roślinie pomaga osobom z osteoporozą. Witamina K może zapobiegać aktywacji komórek zwanych osteoklastami, które powodują zmniejszenie gęstości kości.

Kolendra siewna – zastosowanie

Roślina tradycyjnie stosowana jest w leczeniu zaburzeń trawienia i żołądka, ospy, nudności, anemii, gorączki, odry, przeziębienia i przepukliny. Korzyścią zdrowotną kolendry jest jej zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych skóry, wysokiego poziomu cholesterolu, biegunki. A także owrzodzeń jamy ustnej, niedokrwistości, niestrawności, zaburzeń miesiączkowania, ospy, zapalenia spojówek. Dobre rezultaty osiąga prze leczeniu zaburzeń skóry i zaburzeń cukru we krwi.

Zapalenie skóry: Cyneol, jeden z 11 składników olejków eterycznych i kwasu linolowego, są one obecne w kolendrze i posiadają właściwości przeciwreumatyczne i przeciwartretyczne. Pomagają zmniejszyć obrzęk spowodowany tymi dwoma stanami. Jest on również skuteczny w przypadku innych stanów obrzęku, takich jak obrzęk z powodu niewłaściwego funkcjonowania nerek lub niedokrwistości. Niektóre składniki kolendry regulują częstotliwość oddawania moczu dzięki czemu dochodzi do uwalniania nadmiaru wody z organizmu. Ograniczenie stanu zapalnego skóry może prowadzić do zwiększenia czynności, zmniejszenia dyskomfortu i poprawy wyglądu skóry.

Zaburzenia skóry: środki dezynfekujące, detoksykujące, antyseptyczne, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające kolendry są idealne do usuwania zaburzeń skórnych, takich jak wyprysk, suchość i infekcje grzybicze.

Biegunka: niektóre składniki olejków eterycznych znalezione w kolendrze, takie jak Borneol i Linalool, wspomagają trawienie, prawidłowe funkcjonowanie wątroby i jelit. A także przyczyniają się do zmniejszenia biegunki. Jest to również pomocne w leczeniu biegunki spowodowanej działaniami bakteryjnymi i grzybowymi, ponieważ takie składniki jak Cineole, Borneol, Limonene, Alpha-pinen i beta-felandren mają działanie antybakteryjne.

Kolendra siewna

Ciśnienie krwi: spożywanie kolendry siewnej wykazuje pozytywne zmniejszenie ciśnienia krwi u wielu pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu stanów sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udaru mózgu.

Owrzodzenia jamy ustnej: olejki eteryczne w kolendrze, są doskonałym środkiem antyseptycznym. Dodatkowo, inne składniki mają działanie przeciwbakteryjne pomagają przyspieszyć gojenie się wrzodów, a także odświeżyć oddech.

Niedokrwistość: kolendra ma dużą zawartość żelaza, które bezpośrednio pomaga osobom cierpiącym na niedokrwistość. Niska zawartość żelaza we krwi może powodować duszność, kołatanie serca, skrajne zmęczenie i zmniejszenie funkcji poznawczych. Żelazo przynosi korzyści właściwym funkcjom innych narządów, zwiększa energię i siłę oraz sprzyja zdrowiu kości.

Właściwości antyalergiczne: wiele badań wykazało, że kolendra ma silne właściwości anty-histaminowe, które mogą zmniejszyć niewygodne skutki sezonowych alergii i kataru siennego. Olej kolendry można również stosować w celu zmniejszenia reakcji alergicznych na kontakt z roślinami, owadami, żywnością i innymi substancjami, które mogą powodować reakcje alergiczne na skórze.

Ochrona przed salmonellą: Salmonella jest jedną z najbardziej niebezpiecznych przyczyn chorób przenoszonych przez pokarmy na świecie, więc każdy naturalny sposób na ich ochronę jest bardzo ważny. Kolendra ma wyjątkowo wysoki poziom naturalnego związku, który jest dwukrotnie potężniejszy niż antybiotyk. Dodając kolendrę do normalnej diety, można ochronić swoje ciało przed tymi groźnymi bakteriami.

Kolendra siewna – sposoby użycia

Zielarze często zalecają następujące dzienne dawkowanie:

Dawka dobowa wynosi zazwyczaj 3,0 g.

W infuzji: 1 szklanka między posiłkami.

Jako płynny ekstrakt: zazwyczaj od 5 do 30 kropli.

Dla handlowych produktów kolendry zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...