Bylica pospolita – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Bylica pospolita

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris), nazwa tej rośliny pochodzi od starożytnej greckiej bogini Artemidy, bogini dziewictwa, zwierząt, polowań i płodności. Nazwa gatunku vulgaris oznacza wspólny. Roślina pochodzi z Europy, Afryki i umiarkowanej Azji i dziś jest powszechnie naturalizowany w większej części świata.

Bylica pospolita zwykle rośnie najlepiej na glebach gliniastych, bogatych w azot i lekko alkalicznych. Preferuje słoneczne miejsca, które można łatwo znaleźć wzdłuż dróg i terenów zarośniętych chwastami.

Opis roślin: to wysoka, krzewiasta roślina wieloletnia z rodziny astrowatych. Ma fioletowe łodygi kątowe i może wyrosnąć do 240 cm wzrostu. Liście są ciemnozielone na wierzchu i mają gładką fakturę, spód jest pokryty gęstą białą sfilcowaną powłoką (włosy roślinne spłaszczone i matowe). Kwiaty są małe i czerwonawo brązowe lub żółte, z odrobiną zieleni. Kwitnie od lipca do października. Liście i wiechy kwiatowe są zbierane i suszone tuż przed kwitnieniem rośliny, zwykle w sierpniu. Później jesienią korzenie można zbierać i suszyć w całości.

Bylica pospolita – lecznicze zastosowania i korzyści

Bylica pospolita zawiera lotny olej, flawonoidy, lakton seskterpenowy (węglowodory charakteryzujące się właściwościami przeciwzapalnymi), pochodne kumaryny i triterpeny (związki organiczne). Roślina jest najczęściej stosowana w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego, wspomaga wszystkie funkcje trawienne i ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, wykrztuśne i przeciwastmatyczne.

Uważa się, że jest dobrym lekiem ziołowym na zaburzenia żołądka, nadkwasotę żołądka, ból brzucha i dolegliwości jelitowe. Roślina jest stosowana przy złym samopoczuciu, niestrawności.

Bylicę pospolitą uważa się za skuteczną roślinę w leczeniu szerokiego spektrum pasożytów, takich jak tasiemiec, glisty, i owsiki. Uważa się również, że jest skuteczna wobec pasożytów, takich jak robaki pierścieniowe, które infekują skórę.

Tradycyjnie zioło to służy do stymulowania nieregularnych lub osłabionych miesiączek. Niektórzy uważają, że pobudza macicę i jest użyteczna w okresie menstruacyjnego bólu i skurczów. Ponadto, była ona wykorzystywana do wywołania poronienia, prawdopodobnie ze względu na zdolność ziół do ingerencji w menstruację. W medycynie ludowej bylica pospolita wykorzystywana była przez kobiety do ciepłych nasiadówek w celu rozluźnienia macicy. Stosowano ją również do przyprawiania potraw, gdyż wpływała pozytywnie na trawienie.

Ponadto roślina jest stosowana, jako lekarstwo ludowe dla różnych schorzeń, w tym:

 • przeziębienia,
 • padaczki,
 • kolki,
 • gorączki,
 • astmy,
 • zapalenia oskrzeli,
 • problemach z nerwem kulszowym,
 • chorobach nerek,
 • obniża poziom cukru we krwi,
 • leczy trądzik, wypryski, łojotok.
 • kamica żółciowa, zastój żółci.

Roślina sprawdza się także, jako wzmacniająca płukanka na osłabione cebulki włosów, wpływając również na zapobieganie przetłuszczania się włosów. Dodawanie wywaru z bylicy pospolitej do kąpieli skutkowało przyniesieniem ulgi w chorobach reumatycznych. Bylica pospolita była także stosowana, jako ziołowy środek na uspokojenie, wyczerpanie, dnę moczanową, stłuczenia, odmrożenia (stóp) i depresję, utratę apetytu.

Istnieje opinia, że zioło to ma łagodne właściwości narkotyczne, które wyjaśniają jego zastosowanie do leczenia zaburzeń snu w przypadkach bezsenności.

Ze względu na właściwości moczopędne uważa się, że bylica ma korzystne korzystne działanie lecznicze na wątrobę, śledzionę i nerki. Jest również uważana za doskonały środek odstraszający owady. To zioło ma łagodne właściwości przeczyszczające i może być stosowane, jako środek zaradczy na zaparcia.

Bylica pospolita – dawkowanie i sposób podawania:

Nie istnieje ustalona, sprawdzona bezpieczna lub skuteczna dawka dla bylicy pospolitej. Tradycyjnie jest ona używana głównie, jako herbata. Niektórzy zielarze zalecają 2 filiżanki herbaty używając na bazie wywaru ze świeżych liści. Należy parzyć je od 5 do 10 minut we wrzącej wodzie i pić codziennie przez sześć dni.

Wiele osób znających właściwości tej rośliny, przygotowuje nalewkę, która przynosi ukojenie i wpływa leczniczo przy takich niedomaganiach jak nerwica. Łagodzi również odczuwanie silnego napięcia i lęków. Zażywając kąpieli ziołowych z użyciem bylicy zwyczajnej, można odczuć jej właściwości odprężające.

Jako suplement handlowy dwie kapsułki dwa razy dziennie popijając wodą. Takie dawkowanie uważa się za standardowe, ale zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Bylica pospolita – możliwe skutki uboczne i interakcje

Ze względu na fakt, że instrukcje dotyczące przygotowania i dawki bylicy pospolitej nie są jasno zdefiniowane, kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny używać tych ziół.

Roślina zawiera chemię zwaną thujone  organiczny związek chemiczny), która odpowiada za właściwości lecznicze rośliny. W dużych dawkach to jest toksyczne, więc zaleca się ostrożność. Ponadto Bylica zwyczajna może powodować poronienia, ponieważ stymuluje miesiączkę, więc kobiety w ciąży powinny jej uniknąć. Osoby, które mają wrażliwość na jej pyłek, również powinny unikać stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...