Bylica estragon – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Bylica estragon

Bylica estragon (Artemisia dracunculus) jest ziołem o właściwościach zarówno leczniczych, jak i smakowych. Z powodu delikatnego działania wykorzystywany może być w leczeniu problemów trawiennych u osób starszych oraz problemów z łaknieniem u dzieci. Zaprzyjaźnić się z ni powinny też osoby na diecie.

Bylica estragon – właściwości lecznicze

Składniki zioła decydują o jego smaku, jak i właściwościach. Bylica estragon obfituje w hydroksykumaryny, olejki eteryczne, flawonoidy i fitosterole. Zawiera też sporo garbnika i związki goryczkowe, które wpływają na rozluźnienie mięśni w obrębie jamy brzusznej. Flawonoidy mają działanie moczopędne, a karoten uzupełnia braki witaminy A. Rutyna zawarta w bylicy estragon uszczelnia naczynia krwionośne.

Związki zawarte w bylicy estragon pobudzają wytwarzanie w wątrobie żółci oraz kontrolą ej przepływ do dwunastnicy. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie w obrębie układu pokarmowego, moczowego i w drogach żółciowych. Pobudza do działania żołądek, a więc pośrednio wpływa na przyswajalność pokarmów. Działa też moczopędnie oraz przeciwzapalnie. Uważany jest również za środek uspokajający, wyciszający, stosowany przy leczeniu bezsenności.

Bylica estragon – zastosowanie

Bylica estragon wykorzystywana jest w leczeniu niezbyt nasilonych nieżytach oraz stanach skurczowych w przewodzie pokarmowym. Stosowany w leczeniu wzdęć, bólów brzucha, w stanach przejedzenia i uczucia pełności. Również w przypadku zastoju żółci, zaniku przewodów żółciowych i pęcherzyka żółciowego oraz w osłabieniu wytwarzania żółci przez wątrobę.

Estragon bylica jest szczególnie polecany dzieciom i młodzieży zwłaszcza w przypadkach braku łaknienia. Z powodu słabego działania polecany jest też osobom starszym.
Bylica estragon w formie olejku pomaga też na stawy w przypadku artretyzmu i reumatyzmu.

Świeże listki zioła znajdują zastosowanie w kuchni, jako dodatek do sałatek lub kuchenna przyprawa, szczególnie polecana do tłustych potraw mięsnych. Bylicą estragonem można aromatyzować olej lub ocet, a także tworzyć mieszanki ziołowe oraz dodawać do soli. Jest też niezbędnym dodatkiem do peklowanego mięsa oraz kiszonych ogórków. Bylicę estragon o ile to możliwe powinno się wykorzystywać w postaci świeżej, ponieważ podczas suszenia lub obróbki cieplnej traci on bezpowrotnie swój leczniczy składnik, jakim jest olejek eteryczny. Idealnie komponuje się w sałatkach, sosach, zupach oraz jako przyprawa do ryb.

Bylicę estragon wykorzystuje się również w kosmetyce, do pielęgnacji włosów. Wykorzystuje się w tym celu ocet z bylicy estragon, który lekko rozcieńczony służy do płukania włosów. Pomaga to zachować ładny wygląd włosów, poprawić ukrwienie skóry głowy, ale też pozbyć się problemów z łupieżem.

Bylica estragon – sposób użycia

W celach leczniczych wykorzystuje się zarówno listki, jak i pozostałe części rośliny. Może ona służyć do przygotowania herbatek i naparów, jednak częściej jest składnikiem mieszanek żółciopędnych i żółciotwórczych, wiatropędnych lub polepszających łaknienie. Występuje wówczas z innymi ziołami o podobnym działaniu, ponieważ sama jest ziołem zbyt słabym.

Szczególnie popularny jest olejek z bylicy estragon, który można kupić w sklepach zielarskich. Zażywany codziennie rano, na czczo, przez kilka kolejnych dni pozwala pozbyć się pasożytów, głównie nicieni i pierwotniaków.

Olejek stosowany zewnętrznie na skórę oraz zmienione chorobowo stawy pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych, oraz zmniejszyć obrzęki. Nacieranie skóry olejkiem wpływa korzystnie na krążenie krwi.

Bylica estragon

Napar z bylicy estragon przygotowuje się, zalewając 1 łyżkę ziela 1 szklanką wrzątku, przykrywa się i parzy przez 20 minut. Do naparu można użyć świeżej bylicy lub jej listków, zarówno świeżej, jak i suszonej. Po zaparzeniu napar należy przecedzić i pić 1 lub 2 razy dziennie.

Z bylicy estragon możemy przygotować również nalewkę. W tym celu bierzemy 1 część zioła oraz 5 części alkoholu. Nalewkę odstawiamy, na co najmniej tydzień, w ciemne miejsce, a po tym czasie filtrujemy i podajemy przy nieżytach układu oddechowego, ponieważ ma ona działanie wykrztuśne.

W warunkach domowych z bylicy estragon można przygotować również ocet estragonowy. Wystarczy do naczynia z octem włożyć kilka świeżych gałązek zioła, szczelnie zamknąć i odstawić na około dwa tygodnie. Po ty czasie ocet przecedzamy i używamy.

Rozcieńczony ocet służy do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych jamy ustnej. Wystarczy 1 łyżkę octu rozpuścić w szklance wody i płukać tym usta lub gardło. Płukanka z octu estragonowego wykorzystywana jest również do przemywania pochwy i sromu przy stanach zapalnych i upławach. Przygotowuje się wówczas płyn z octu estragonowego i kwasu mlekowego.

Ocet z estragonem pomaga wewnętrznie przy problemach trawiennych, zawarciach i wzmaga wydzielanie kwasu żołądkowego. Pomaga też przy kandydozie układu pokarmowego i problemach z wydzielaniem żółci.

Z octu estragonowego można przygotować tonik do przemywania zmienionej chorobowo skóry. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku łojotoku, skóry trądzikowej, podatnej na zakażenia bakteryjne i grzybice. Pomoże również skórze zniszczonej, poprawiając jej ukrwienie.

Warto bliżej poznać bylicę estragon, a nawet zacząć uprawiać ją na kuchenny parapecie, by cieszyć się jej wciąż niedocenianymi leczniczymi właściwościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...