Barwinek pospolity – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Barwinek pospolity

Barwinek pospolity (Vinca minor) rośnie w zachodniej, wschodniej, południowej i środkowej Europie. Roślina to wieloletnie zioło z kwiatami, które może rozkwitać przez cały rok, w zależności od klimatu. Często hoduje się ich unikalne kolory, od białego do zielono-żółtego i lawendy. Znany również jako Lochnera rosea, Vinca rosea i Ammocallis rosea. Do uprawy został wprowadzony w Europie w połowie lat czterdziestych XVII wieku, w tym czasie został uprawiany jako roślina ozdobna.

Dziś rośnie na całym świecie, a plantacje zostały utworzone na większości kontynentów w cieplejszym klimacie. Roślina była szeroko stosowana w tropikalnej medycynie ludowej. Odpady rośliny stosowano w leczeniu chorób od zapalenia oka, cukrzycy i krwotoków do leczenia ukąszeń od owadów.

Łacińska nazwa rodzaju winorośli, Vinca, wywodzi się ze słowa „pokonującego” i jest używana od czasów średniowiecza jako zioło lecznicze. Barwinek pospolity jest dobrze znany jako podstawa kilku leków na receptę, które zostały opracowane kilkadziesiąt lat temu. Jednakże stosowanie tych leków jest ograniczone przez poważne skutki uboczne

Barwinek pospolity – zastosowanie i działanie lecznicze

Różne zastosowania

W leczeniu białaczki, choroby Hodgkina, chłoniaków złośliwych, nerwiaka, guza Wilmsa, mięsaka, grzybicy stosowano alkaloidy barwinka pospolitego, poprawiające przepływ krwi mózgowej i leczenie wysokiego ciśnienia krwi. Najbardziej znanymi alkaloidami pochodzącymi z tej rośliny są winblastyna i winkrystyna, które są obecnie szeroko stosowanymi farmaceutycznymi lekami przeciwnowotworowymi. Istnieje szeroki wachlarz literatury na temat klinicznych zastosowań różnych oczyszczonych alkaloidów z barwinka.

Barwinek pospolity oferuje piękny mały kwiat, ale to liście i nasiona, są wykorzystywane w medycynie ludowej. Liście i nasiona są bogate w alkaloid, który ma pozytywny wpływ na pamięć i od dawna jest używany do zwalczania efektów starzenia. W organizmie metabolizuje się do chemikaliów mózgu, winpocetyny.

Barwinek pospolity w medycynie naturalnej

Roślina jest gatunkiem, który jest używany w naturalnych celach leczniczych. Jest znany, jako środek ściągający i dobry do kontroli nadmiernego przepływu krwi. Stosuje się do leczenia ran i do zmniejszenia przepływu menstruacyjnego. Podobnie jak w przypadku innych środków zaradczych, które mają wpływ na macicę, mogą być wykorzystane do podobnych procesów w układzie moczowym. W ten sposób może być stosowany w przypadku hematurii.

Barwinek zwyczajny okazał się być użyteczny w leczeniu problemów trawiennych, takich jak zapalenie jelita grubego lub biegunka, gdzie będzie on działać w celu zmniejszenia utraty płynu lub krwi. Roślina jest doskonałym środkiem ściągającym, który może być stosowany wewnętrznie lub zewnętrznie.

Cukrzyca: Barwinek jest najlepiej znany, jako naturalny środek wspomagający cukrzycę. Mówi się, że kontroluje on wahania cukru we krwi.

Zewnętrznie jest stosowany z olejem lub maścią na zapalenie skóry, trądzik, wypryski, krwawienie z dziąseł, krwawienie z nosa, wrzody w jamie ustnej i krwawienie hemoroidów.

Wstępne badania wykazały, że winkamina lub winkypocetyna zawarte w barwinku pospolitym mogą przyczyniać się do leczenia otępienia. Ponadto choroby Alzheimera, poprawy krótkotrwałej utraty pamięci spowodowanej przez niektóre leki. A także poprawy ubytku słuchu związanego z wiekiem oraz zmniejszenia gromadzenia się wapnia z dializy. Zastosowanie preparatów z tych ziół wpływa na zmniejszenie szumów usznych i dzwonienia w uszach.

Podaje się, że, barwinek pospolity wpływa na ustąpienie bólu i zawrotów głowy. W japońskim badaniu naukowcy wykazywali znaczną poprawę dzięki zdolności do rozszerzania tętnic mózgowych, a tym samym do zwiększenia przepływu krwi mózgowej u pacjentów z chorobą naczyń mózgowych. Ponadto preparaty z barwinka pospolitego zwiększają elastyczność krwinek czerwonych i zmniejszają tendencję do łączenia się czerwonych krwinek i płytek krwi. Ponadto zioło przyczynia się do zwiększania przepływu krwi do uszkodzonych obszarów mózgu i zmniejszenia ryzyka późniejszego udaru mózgu.

Barwinek pospolity – jaka jest zalecana dawka?

Nie ma dowodów klinicznych na poparcie konkretnych dawek ziół barwinka pospolitego. Czyste alkaloidy winkrystyna i winblastynę stosuje się w terapii raka w pojedynczych dawkach IV w odstępach od 0,05 do 0,15 mg / kg i od 0,1 do 0,2 mg / kg.

Warto przygotować nalewkę i przyjmować w dawkach od 1 do 2 ml trzy razy na dobę. Herbatę można przygotowywać przez zalanie wrzącą wodą (jedna filiżanka) jednej łyżeczki zioła i parzenia przez 10 do 15 minut. Herbatę można spożywać trzy razy na dobę.

Barwinek pospolity – przeciwwskazania

Przy tak wielu korzyściach dla zdrowia, nalewki/ekstrakty z barwinka zwyczajnego muszą mieć kilka skutków ubocznych. Oto niektóre ze znanych działań niepożądanych, z którymi warto się zapoznać. W przypadku chorób wątroby, nerek lub płuc należy unikać stosowania ekstraktów z barwinka. Jeśli występuje niskie ciśnienie krwi również należy unikać tego zioła. Kobiety w ciąży nigdy nie powinny używać preparatów na bazie tej rośliny w jakiejkolwiek formie, ponieważ może doprowadzić do wady wrodzonej płodu lub nawet poronienia.

Również należy trzymać się z dala od nalewki ziołowej, jeśli kobieta karmi piersią, ponieważ może mieć ona wpływ na dziecko. Najlepiej unikać jej przed zabiegiem chirurgicznym, ponieważ obniża ciśnienie krwi i może prowadzić do powikłań podczas i po zabiegu. Oprócz zwykłych objawów mogą wystąpić inne objawy, takie jak bóle głowy, utrata apetytu, bezsenność, zawroty głowy i nieregularne bicie serca. Zewnętrznie, gdy zioła są stosowany prawidłowo, nie ma znanych skutków ubocznych. Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek ziół należy skonsultować się ze swoim lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...