Bylica boże drzewko – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Bylica boże drzewko

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) pochodzi z południowej Europy i Azji (Turcja, Bliski Wschód i Iran). Gatunki zostały wprowadzone do Ameryki Północnej przez europejskich osadników i wkrótce zostały naturalizowane. Roślina woli słoneczne miejsca w suchej, pożywnej i porowatej glebie.

Opis: Bylica boże drzewko jest wieloletnim krzewem należącym do rodziny astrowatych (Asteraceae). Ma gęste rozgałęzienia i łodygi, może wyrosnąć do 1,2 metra wysokości. Liście są szaro-zielone, gładkie na wierzchu i pokryty meszkiem pod wąskimi płatkami. Sferyczne żółte główki kwiatowe składają się z rurkowatych kwiatów.

Roślina ma silny, słodki i przenikliwy aromat, przypominający cytrynę. Użyte części roślin to liście, świeże lub suszone, które są używane, jako leki ziołowe. Liście powinny być zbierane przed kwitnieniem i wysuszone w cieniu, aby zapobiec utracie koloru. Suszone liście należy przechowywać w zamkniętych szklanych pojemnikach i trzymać z dala od światła.

Bylica boże drzewko – zastosowania lecznicze i korzyści

Liście bylicy boże drzewko zawierają 0,5% olejku eterycznego, garbniki, substancje gorzkie (w postaci laktonu (produkt naturalnie aktywny biologicznie) artemisinin), alkaloid (abrotanina), flawonoidy, kwasy fenolowe (kwas chlorogenowy, kwas kawowy, kwas foliowy, wanilia kwasu salicylowego, itp.) i pochodnych kumaryny. Piołun (Artemisia absinthium), to blisko spokrewniony gatunek, który jest preferowany w nowoczesnej medycynie ziołowej.

 • Boże drzewko, zawiera olejek eteryczny o silnych właściwościach odstraszających owady. Bukiety lub doniczki zawierające ziele były często umieszczane w kuchni, aby utrzymać muchy z daleka od pożywienia. Dodatkowo skórę pocierano świeżymi listkami, aby odstraszać komary.
 • Bylica boże drzewko była używany tradycyjnie na skurcze, zaburzenia oddawania moczu, bóle menstruacyjne, i kaszel. A także, jako odtrutki przeciwko ugryzieniu węża lub innych jadowitych zwierząt. Ziele było również stosowane, jako środek zaradczy przeciwko zarazie i robakom jelitowym.
 • W przeszłości roślina była używany do leczenia różnych chorób skóry i uważano także, że pozytywnie wpływa na porost włosów. Często umieszczano tą roślinę pod poduszkami, aby przeciwdziałać bezsenności.
 • Jednym z tradycyjnych zastosowań było zanurzenie liści w ciepłej wodzie połączonej często z pokrzywą, rozmarynem lub szałwią, a następnie powstały ekstrakt wcierano w skórę i skórę głowy, aby zapobiec infekcji.

Bylica Boże Drzewo

 • Przez wieki uważano Boże drzewko za posiadające magiczne moce i służące, jako ochrona przed złem. W wielu Kościołach katolickich ziele jest nadal używane, jako kadzidło.
 • Roślina ta jest gorzkim ziołem, które uważa się za mające wiele właściwości leczniczych. Panuje pogląd, że wzmacnia ona układ pokarmowy poprzez zwiększenie produkcji soków trawiennych.
 • Wielu zielarzy z niego korzysta, a niektórzy nadal robią lekarstwa w postaci herbaty w leczeniu utraty apetytu i niestrawności związanej z niewystarczającym wydzielaniem żółci.
 • Roślina jest także stosowana w leczeniu biegunki, infekcji dróg moczowych oraz zapalenia oskrzeli i innych zakażeń górnych dróg oddechowych.
 • Ziele można stosować, jako środek uspokajający w zaburzeniach układu nerwowego żołądka i może być stosowany w taki sam sposób, jak inne gatunki bylicy do regulowania miesiączki.
 • Zewnętrznie, Bylica boże drzewko może być używana w postaci wywaru lub kompresów na odmrożenia, obrzęki, otarcia i do zatrzymywania krwawienia oraz wspomagania gojenia.
 • Zioło zwiększa ukrwienie skóry i ma działanie przeciwzapalne i dezynfekujące przede wszystkim przeciw chorobom grzybowym. Stosuje się także do kąpieli aromatycznych, jak również miejscowo w postaci pastylek do leczenia innych schorzeń skóry.

Bylica boże drzewko – kulinarne zastosowania

Wśród wielu zastosowań Bylica boże drzewko jest również używana do celów kulinarnych. Młode pędy tego krzewu posiadają cytrynowy smak i są wykorzystywane w małych ilościach jako dodatek do sałatek, ciast i octów. Do przygotowania herbaty ziołowej wykorzystuje się także młode gorzkie pędy tej rośliny. Świeże lub suszone liście mogą być używane w mieszankach przyprawowych i tradycyjnie używane, jako składnik smakowy w taki sam sposób, jak piołun w oliwie ziołowej i w niektórych likierach.

Bylica boże drzewko – dawkowanie i sposób podawania

Ze względu na brak informacji na temat prawidłowej dawki tej rośliny, jako lekarstwa, ważne jest, aby przed zastosowaniem Bylicy boże drzewko skontaktować się z przeszkolonym zielarzem. W literaturze zielarskiej stwierdzono, że normalna dawka tej rośliny wynosi około 4 gramów suszonego zioła lub jego odpowiednika w postaci ekstraktu, który może być używany do trzech razy dziennie.

Bylica boże drzewko – możliwe skutki uboczne i interakcje

Bylica boże drzewko podobnie jak piołun (Artemisia absinthium) i bylica pospolita (Artemisia vulgaris), ma może wpływać na wystąpienie poronienia i ma stymulujący wpływ na macicę, dlatego nie powinna być stosowany w czasie ciąży. Dzieci poniżej 12 roku życia powinny unikać wewnętrznego użycia rośliny. W niektórych przypadkach wiadomo, że rośliny należące do rodzaju bylica powodują zarówno wysypki skórne, jak i reakcje alergiczne, dlatego zaleca się ostrożność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...