Fiołek trójbarwny – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) doskonale sobie radzi z trądzikiem młodzieńczym, egzemą, ale też z wieloma innymi schorzeniami. Znalazł zastosowanie nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale również kosmetycznym i w kuchni. Można przyrządzić z niego pyszną herbatkę, która ma m.in. działanie oczyszczające.

Roślina ta rośnie w wielu ogródkach, ale też na polach, a jej kwiaty można dodawać do dań, likierów, win, syropów i olejów, ale też są jednym ze składników perfum, które mają subtelny zapach. Natomiast młode liście i pączki kwiatów można dodać do sałatek i zup. Jednak nie każdy wie, że można jeść jego kwiaty i liście. Poza tym znany jest również z tego, że wykorzystuje się go do produkcji preparatów o działaniu leczniczym, ale też w kosmetykach.

Fiołek ten zawiera cenne związki, takie jak:

 • bioflawonoidy, czyli rutozyd, kwercetynę i hesperydynę;
 • śluz;
 • sole mineralne i garbniki;
 • kwas salicylowy i salicylan metylu;
 • witamina C;
 • kwasy organiczne;
 • karotenoidy, czyli zeaksantynę i wiolaksantynę;
 • umbeliferon (hydroksykumarynę);
 • saponiny triterpenowe;
 • cukry;
 • małe ilości olejku eterycznego.

Fiołek trójbarwny – właściwości i zastosowanie

Naukowcy wykazali, że fiołek trójbarwny obniża ciśnienie krwi, a jest to możliwe dzięki temu, że w kwiatach i liściach fiołka można znaleźć substancje, które poprawiają elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, ale też działają rozkurczowo, co bardzo dobrze wpływa na ciśnienie krwi.

Fiołek trójbarwny zawiera substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne, czyli salicylany i flawonoidy, które sprawiają, że przynosi on ulgę obolałym mięśniom lub stawom. Do tego potrzebne jest zrobienie herbatki z fiołka i jednocześnie przyłożenie ciepłego kompresu z odwaru fiołka.

Oczywiście fiołek trójbarwny ułatwia odchudzanie. W wielu produktach do walki z nadwagą można znaleźć ekstrakt z fiołka. Roślina ta pobudza przemianę materii, ale też zawiera dużo śluzów, a dzięki temu zwiększa uczucie sytości, co pozwala kontrolować apetyt.

Problem z trądzikiem? Pomóc może fiołek trójbarwny. Aby walczyć z trądzikiem, można pić napar z jego kwiatów, liści i łodyg. Taki napar ma działanie odtruwające, poprawiające przemianę materii, oczyszczające organizm z toksyn. Najpierw mogą się nasilić wypryski, ale potem znikają. Takim naparem można również przemywać skórę albo przygotować oczyszczającą parówkę.

Fiołek trójbarwny na podrażnienia

Ponadto fiołek trójbarwny goi podrażnienia skóry, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne, a można go stosować przy: liszaju, egzemie, wysypkach i łojotoku. Można nim przemywać skórę, robić okłady albo dodawać do kąpieli. Najlepiej też pić taki napar, codziennie jedną albo dwie szklanki, ponieważ takie działanie zewnętrzne i wewnętrzne ma lepsze efekty.

Roślina ta ma właściwości moczopędne, ale też może oczyszczać drogi moczowe z toksyn. W związku z tym doskonale sobie radzą przy problemach z wydalaniem moczu. Dlatego warto pić napar z fiołków przy następujących schorzeniach:

 • zapalenie pęcherza,
 • kamica nerkowa,
 • zaburzenia pracy nerek.

Fiołek trójbarwny wzmacnia naczynia krwionośne i jest jednym ze składników preparatów leczniczych i kosmetyków, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry z pękającymi i rozszerzonymi naczynkami. Jest to możliwe dzięki temu, że zawiera bioflawonoidy, które mają nie tylko właściwości przeciwzapalne, ale także ich zadaniem jest uszczelnianie i wzmacnianie ścian naczyń włosowatych. Ponad to ułatwiają przyswajanie witaminy C.

Z fiołków można przygotować napar, który bardzo dobrze sprawdza się do przemywania oczu, np. przy podrażnieniu spojówek. Sprawdzi się również do robienia kompresów, które likwidują obrzęki oraz cienie pod oczami i jest to możliwe dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym, jak i uszczelniającym naczynia.

Fiołek trójnarwny zawiera duże ilości saponin, a dzięki temu zwiększa się wydzielanie śluzu, ale też wzmagają odruch wykrztuśny. Dlatego zleca się go pić przy nieżytach górnych dróg oddechowy, co wynika z przeziębienia, zapalenia oskrzeli, a nawet palenia papierosów.

Fiołek trójbarwny – sposoby używania

Fiołek to popularna roślina, którą można stosować jako:

 • odwar,
 • herbatka,
 • napar.

Do przygotowania odwaru potrzebne są dwie łyżki ziela fiołka trójbarwnego, które zalewa się dwiema szklankami letniej wody. Tak przygotowany odwar ogrzewa się do wrzenia i gotuje przez pięć minut pod przykryciem. Potem trzeba go odstawić na dziesięć minut i przecedzić. Pije się go 2-3 razy dziennie po pól lub jednej szklance po posiłku.

Sprawdza się również picie herbatki, gdzie do jej przygotowania trzeba zalać kwiaty fiołka gorącą wodą i zostawić tak na około pięć minut. Taką herbatkę należy pić 2-3 razy dziennie po posiłku. Efekty będą widoczne mniej więcej po miesiącu codziennego picia herbaty. Najpierw będzie wysyp krostek, co trwa, aż do czasu oczyszczenia krwi z toksyn (około jednego lub dwóch tygodni).

Do zrobienia naparu trzeba wziąć dwie saszetki suszonego ziela i zalać wrzącą wodą. Następnie trzeba nachylić twarz nad miską i przykryć głowę ręcznikiem. Taką inhalację należy robić 10-15 minut. Jednak nie można jej stosować przy pękających naczynkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...