Choroby pochwy – różne rodzaje chorób pochwy – objawy i leczenie

Choroby pochwy

Choroby pochwy związane są z różnymi problemami występującymi w tym obrębie ciała i są one najczęstszymi przyczynami, zgłaszania się kobiet do ginekologa. Mogą wystąpić takie objawy chorób pochwy jak: świąd, pieczenie, ból, nieprawidłowe krwawienie. Jednym z najczęstszych problemów jest zapalenie pochwy. Inne zakłócenia organizmu, które mają wpływ na pochwę obejmują choroby przenoszone drogą płciową, rak pochwy i rak sromu. Leczenie chorób pochwy zależy od ich przyczyny.

Do chorób pochwy zaliczane są takie komplikacje jak:

Choroby pochwy – ropień Bartholina

Ropień Bartholina może wystąpić, gdy jeden z gruczołów, zlokalizowany po obu stronach otworu pochwy, zostaje zarażony. Zwykle torbiel tworzy się, gdy gruczoł jest zablokowany. Jeśli torbiel zostanie zainfekowana, może prowadzić do ropnia Bartholina.

Ropień Bartholina – przyczyny

Ropień Bartholina powstaje w wyniku zablokowania małego otworu (kanału) z gruczołu. Płyn może gromadzić się przez wiele lat, zanim wystąpi ropień i w tym czasie może dochodzić do jego zakażania. Często zdarza się, że ropień pojawia się szybko w ciągu kilku dni. Obszar staje się bardzo gorący i spuchnięty. Ropień wywiera nacisk na srom, dlatego chodzenie i siedzenie, może powodować silny ból.

Objawy mogą obejmować:

 • Brodawki po obu stronach otworu pochwy.
 • Gorączka.
 • Ból podczas seksu.

Leczenie w kierunku ropnia Bartholina

Moczenie w ciepłej wodzie 4 razy dziennie przez kilka dni może złagodzić dyskomfort. Może również pomóc w otwieraniu ropnia i drenażu na własną rękę. Otwarcie jest jednak bardzo małe i szybko się zamyka. Dlatego ropień często nawraca.

Małe cięcie chirurgiczne może całkowicie opróżnić ropień. To łagodzi objawy i zapewnia najszybsze usunięcie objawów. Procedura może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym w gabinecie lekarskim. Cewnik (rurkę) lekarz może wkładać i pozostawiać na miejscu przez 4 do 6 tygodni, aby kontynuować opróżnianie, podczas gdy obszar rany goi się.
Czasami lekarz zapisuje antybiotyki, jeśli występuje ropa lub inne objawy zakażenia.

Kobiety mogą być leczone małą operacją chirurgiczną, zwaną marsupializacją. Procedura polega na utworzeniu małego, stałego otworu, który pomaga odprowadzić ropę z gruczołów. Po zabiegu można stosować doustne leki przeciwbólowe.

Choroby pochwy – torbiele pochwy

Torbiel jest zamkniętą kieszenią lub torebką. Może być wypełniona powietrzem, płynem, ropą lub innym materiałem. Torbiel pochwy znajduje się pod /lub wewnątrz podszewki pochwy.

Istnieje kilka rodzajów torbieli pochwy (przyczyny)

 • Najczęstsze są torbiele dopochwowe. Mogą spowodować uszkodzenie ścian pochwy podczas narodzin lub po zabiegu.
 • Cysty kanału Gartner rozwijają się na bocznych ściankach pochwy. Kanał ten jest obecny, gdy dziecko rozwija się w łonie matki, ale najczęściej zanika po urodzeniu. Jeśli części kanału pozostanie, mogą zbierać płyn i rozwijać się w torbie ściany pochwy w późniejszej fazie życia.
 • Torbiel to gromadzenie się płynu lub ropy, która tworzy grudkę w jednym z gruczołów znajdujących się po obu stronach otworu pochwy.
 • Urazy endometriozy mogą występować, jako małe torbiele w pochwie.
 • Łagodne nowotwory pochwy są rzadkie. Najczęściej składają się z torbieli.

Objawy

Większość torbieli pochwy zazwyczaj nie powoduje objawów. W niektórych przypadkach miękka grudka może być odczuwana w ścianie pochwy lub wystaje z pochwy. Torbiele mają rozmiar od wielkości grochu do wielkości pomarańczy.  Torbiele często mogą być zakażone, obrzęknięte i bolesne. Niektóre kobiety z torbielami pochwy mogą odczuwać dyskomfort podczas seksu lub mieć problemy z włożeniem tamponu.

Leczenie torbieli pochwy

Rutynowe badania w celu sprawdzenia wielkości torbieli i poszukiwania jakichkolwiek zmian mogą być jedynym wymaganym leczeniem. Biopsje lub niewielkie operacje usunięcia torbieli lub ich odprowadzania są typowo proste do wykonania i rozwiązania problemu. Czasami antybiotyki są zalecane w celu ich leczenia.

Choroby pochwy – suchość pochwy

Suchość pochwy jest obecna, gdy tkanki pochwy nie posiadają prawidłowej wilgotności.

Przyczyny

Atroficzne zapalenie pochwy jest spowodowane spadkiem estrogenów. Estrogen utrzymuje tkanki pochwy na odpowiednim poziomie wilgotności. Zwykle podszewka pochwy tworzy czysty, płyn smarujący. Płyn ten sprawia, że współżycie seksualne jest bardziej komfortowe. Pomaga również zmniejszyć suchość pochwy. Jeśli poziom estrogenów spadnie, tkanka pochwy kurczy się i staje się cieńsza. Powoduje suchość i stan zapalny. Poziom estrogenów zwykle maleje po menopauzie.

Następujące czynniki mogące powodować spadek poziomu estrogenów:

 • Leki lub hormony stosowane w leczeniu raka piersi, endometriozy, mięśniaków macicy, lub niepłodności.
 • Chirurgia usunięcia jajników.
 • Leczenie promieniowaniem obszaru miednicy.
 • Chemioterapia.
 • Ciężkie stres, depresja lub intensywne ćwiczenia.
 • Pochwę mogą również drażnić mydła, detergenty do prania, płyny kosmetyczne, perfumy.
 • Palenie, tampony i prezerwatywy mogą również powodować lub nasilać suchość w pochwie.

Objawy obejmują:

 • Pieczenie podczas oddawania moczu.
 • Lekkie krwawienie po stosunku.
 • Bolesne stosunki seksualne.
 • Świąd pochwy.

Leczenie suchości pochwy

Istnieje wiele metod leczenia suchości pochwy. Przed leczeniem objawów, lekarz musi określić przyczynę problemu. Należy używać środków poślizgowych i kremów do nawilżania pochwy. Unikać zapachowych mydeł, balsamów, perfum.

Receptor estrogenów może działać dobrze w leczeniu zanikowego zapalenia pochwy. Jest dostępny, jako krem, tabletka, czopek lub pierścień. Wszystkie one są umieszczane bezpośrednio w pochwie. Te leki dostarczają estrogenu bezpośrednio do obszaru pochwy.

Suchość pochwy może:

 • Sprawić, że kobieta będzie bardziej narażona na zakażenie drożdżami lub bakteriami.
 • Przyczyny ran lub pęknięć w ścianach pochwy.
 • Ból podczas seksu może mieć wpływ na relacje z partnerem lub małżonkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...