Embolizacja mięśniaków macicy – przyczyny, objawy leczenie

embolizacja

Embolizacja mięśniaków macicy jest coraz popularniejszą, minimalnie inwazyjną metodą leczenia kobiet z objawową chorobą zwłóknieniową. Terapia przeprowadzona przez wykwalifikowanych lekarzy jest skuteczną, dobrze tolerowaną procedurą, która zapewnia ulgę w objawach mięśniaków o niskim ryzyku powikłań. W ostrym okresie po zabiegu natychmiastowe powikłania mogą dotyczyć dostępu naczyniowego, zakrzepowo-zatorowych, zakażeń i leczenia bólem.

Zgłoszone poważne komplikacje obejmują, lecz nie wyłącznie, embolię płucną, niedokrwienie macicy, martwicę, sepsę i śmierć. Powikłania zagrażające życiu obejmują zmianę funkcji jajników i czynności seksualnych, martwicę tkanki podskórnej, wysunięcie tkanki włóknistej i niepowodzenie leczenia. Świadomość znanych powikłań może umożliwić szybsze rozpoznanie i skuteczne leczenie.

Przyczyny wykonywania embolizacji macicy

W ciągu ostatniej dekady embolizacja tętnicy macicy stała się popularnym alternatywnym sposobem leczenia kobiet z mięśniakami objawowymi, które chcą zachować macice i/lub uniknąć interwencji chirurgicznej. Celem embolizacji mięśniaków macicy jest spowodowanie niedokrwienia i martwicy mięśniaków, przy zachowaniu macicy.

U pacjentek z pogłębiającym się bólem zaleca się przeprowadzenie przerwy klinicznej i MRI w celu uniknięcia zachorowalności związanej z posocznicą i histerektomią. Procedura obejmuje wszczepienie cewnika przez pachwinę, manewrowanie nią przez tętnicę macicy i wstrzyknięcie środka embolicznego do tętnic dostarczających krew do macicy i mięśniaków.

Embolizacja tętnicy macicy była od dziesięcioleci stosowana w celu powstrzymania ciężkich krwawień miednicy spowodowanych:

 • Urazem
 • Złośliwymi nowotworami ginekologicznymi
 • Krwotokiem po urodzeniu dziecka.

Co to są mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy są nowotworami łagodnymi, reagującymi na estrogen, zbudowanymi z komórek macierzystych macicy i włóknistej tkanki łącznej. Mięśniaki są najczęstszym nowotworem żeńskiego układu rozrodczego występującego u ponad 40% kobiet przed menopauzą. Dwadzieścia pięć do 30% kobiet ma objawowe mięśniaki macicy, co jest najczęstszym wskazaniem do histerektomii.

Objawy, jakie dają mięśniaki macicy

Objawy związane z mięśniakami macicy najczęściej są podzielone na zaburzenia miesiączkowania i objawy związane z ich wielkością. Najczęstszymi objawami związanymi z mięśniakami są długie i nadmierne krwawienia z macicy lub częste miesiączki występujące, co 21 dni lub krócej (polimorfizmy). Mimo że może wystąpić krwawienie z moczem lub krwawienie z macicy, ten rodzaj nieprawidłowego krwawienia wymaga zbadania, aby wykluczyć złośliwą iniekcję lub inną patologię endometrium. Objawy związane z wielkością, najczęściej spowodowane są powiększeniem macicy, obejmują:

 • Ból nóg.
 • Ciśnienie miednicy, ciężkość lub dyskomfort.
 • Wzdęcie brzucha.
 • Częstość oddawania moczu lub nietrzymanie moczu.
 • Zaparcia.

Diagnostyka w kierunku mięśniaków macicy

Kiedy lekarz podejrzewa mięśniaki macicy przeprowadzane jest badanie fizykalne. Ultrasonografia jest najczęściej pierwszym badaniem obrazowym wykonanym w celu potwierdzenia obecności mięśniaków macicy. Jednakże rezonans magnetyczny jest najdokładniejszą metodą obrazu przed embolizacją w celu ustalenia kwalifikowalności pacjenta do zabiegu. Ponadto pozwala na wykluczenie innych etiologii nieprawidłowego krwawienia z macicy i bólu miednicy.

Czym jest embolizacja mięśniaków macicy?

Embolizacja mięśniaków macicy jest minimalnie inwazyjną procedurą stosowaną w leczeniu nowotworów macicy, które mogą powodować ciężkie krwawienie miesiączkowe, bóle i naciski na pęcherz lub jelita. Wykorzystuje ona formę promieniowania rentgenowskiego w czasie rzeczywistym o nazwie fluoroskopii, aby kierować dostarczaniem środków embolicznych do macicy i mięśniaków. Środki te blokują tętnice, które dostarczają krew do mięśniaków i powodują ich kurczenie się.

W procedurze embolizacji lekarze korzystają z aparatu rentgenowskiego o nazwie fluoroskopu, aby doprowadzić do dostarczania małych cząstek do macicy i mięśniaków. Małe cząstki są wstrzykiwane przez cienką, elastyczną rurkę zwaną cewnikiem. Te blokują tętnice, które zapewniają przepływ krwi, powodując zwłóknienie mięśniaków.

Ponieważ nie jest w pełni zrozumiały wpływ embolizacji macicy na płodność, embolizacja jest zwykle oferowana kobietom, które nie chcą już zajść w ciążę, lub które chcą lub muszą uniknąć histerektomii, która jest operacją usuwania macicy.

Badania wykazały, że prawie 90 procent kobiet, u których wykonano embolizację, doświadcza znacznego lub całkowitego usunięcia objawów związanych z mięśniakami.

Jakie są korzyści z embolizacji mięśniaków macicy?

 • Embolizacja mięśniaków macicy, wykonana w znieczuleniu miejscowym, jest znacznie mniej inwazyjna niż chirurgia otwarta lub laparoskopowa w celu usunięcia pojedynczych mięśniaków macicy lub całej macicy.
 • Pacjentki zwykle mogą powrócić do normalnych zajęć znacznie wcześniej niż w przypadku zabiegów chirurgicznych w celu leczenia mięśniaków.
 • Embolizacja mięśniaków macicy jest trwalszym rozwiązaniem niż opcja terapii hormonalnej, ponieważ w przypadku zatrzymania hormonalnego nowotwory mięśnia macicy zwykle powracają.

Ryzyko związane z embolizacją mięśniaków macicy

 • Każda procedura polegająca na umieszczeniu cewnika wewnątrz naczynia krwionośnego niesie pewne zagrożenia. Ryzyko to obejmuje uszkodzenie naczynia krwionośnego, zranienie lub krwawienie w miejscu wkłucia oraz zakażenie.
 • Kiedy wykonywany jest przez doświadczonego radiologa interwencyjnego, prawdopodobieństwo wystąpienia któregokolwiek z tych zdarzeń zachodzących podczas zatorowości mięśniaków macicy jest niższe niż jeden procent.
 • Od czasu do czasu pacjentka może mieć reakcję alergiczną na kontrastowy materiał rentgenowski stosowany podczas embolizacji mięśniaków macicy. Odcinki te obejmują od łagodnego swędzenia do ciężkich reakcji, które mogą wpływać na oddech kobiety lub ciśnienie krwi.
 • Chociaż celem embolizacji mięśniaków macicy jest wyleczenie objawów bez operacji, niektórym kobietom może ostatecznie zostać usunięta cała macica z powodu zakażeń lub utrzymujących się objawów. Prawdopodobieństwo konieczności wykonania histerektomii po embolizacji mięśniaków macicy zależy od tego, ile czasu upłynie do menopauzy. Im młodsza pacjentka, tym większa jest tendencja do rozwoju nowotworów lub nawracających objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...