Krioterapia ginekologiczna – zastosowanie, o czym warto wiedzieć?

Krioterapia ginekologiczna

Krioterapia ginekologiczna niszczy nieprawidłową tkankę na szyjce macicy przez zamrożenie. Podczas krioterapii ciekły dwutlenek węgla, (CO2), który jest bardzo zimny, krąży przez sondę umieszczoną obok zmienionej chorobowo tkanki. Powoduje zamrażanie tkanki przez 2 do 3 minut. Lekarz może pozwolić sobie na rozmrożenie, a następnie zamrażać przez kolejne 2 do 3 minut. Można również stosować pojedyncze zamrażanie przez 5 minut.

Krioterapia powoduje dyskomfort. Większość kobiet czuje uczucie zimna i lekkie skurcze. Czasami poczucie ciepła rozprzestrzenia się na górną część ciała i twarzy. Krioterapia ginekologiczna nie jest odpowiednim sposobem leczenia, jeśli nieprawidłowe komórki są duże w kanale szyjnym. W takim przypadku zamiast krioterapii zaleca się inne leczenie, takie jak biopsja stożkowa.

Jak jest wykonywana krioterapia ginekologiczna

Krioterapia ginekologiczna („zabieg zamrażania”) służy do zniszczenia nieprawidłowych komórek szyjnych i otaczającej tkanki „zagrożonej”. Celem tego leczenia jest usunięcie komórek przedrakowych i zapobieganie postępowi raka szyjki macicy. Nie leczy infekcji HPV, która jest odpowiedzialna za większość nieprawidłowości. W dniu krioterapii można jeść normalnie. Na godzinę przed zabiegiem można wziąć  600 mg ibuprofenu (3 tabletki o natężeniu 200 mg.).

Krioterapia jest zwykle wykonywana w gabinecie lekarskim, klinice lub szpitalu, jako procedura ambulatoryjna. Pacjentka nie musi spędzać nocy w szpitalu. Lekarz może stosować lek w celu znieczulenia szyjki macicy (blokada szyjki macicy). Podczas zabiegu kanał jest otwarty wziernikiem, aby można było zobaczyć szyjkę macicy.

Sonda krioptyczna jest włożona do pochwy i umieszczona solidnie na powierzchni szyjki macicy, pokrywając nieprawidłową tkankę. Sprężony gazowy azot (temperatura około -50 stopni Celsjusza) przepływa przez urządzenie, dzięki czemu metal jest wystarczająco zimny, aby zamrozić i zniszczyć tkankę.

Krioterapia ginekologiczna w zwalczaniu brodawczaka

Większość przypadków raka szyjki macicy jest silnie związana z infekcją wirusa brodawczaka ludzkiego. Są to te same wirusy, które powodują brodawki. W rzeczywistości, często ten sam instrument jest używany, tylko z innego rodzaju końcówką. Krioterapia ginekologiczna w leczeniu brodawek narządów płciowych jest alternatywą dla stosowania leku TCA (kwas trichlorooctowy), Lasera i kremu Aldara.

Obejmuje prostą 5-10 minutową procedurę, która wykorzystuje urządzenie kriogeniczne i specjalną, skierowaną sondę przeznaczoną do stosowania ciekłego azotu pod ciśnieniem specjalnie do dotkniętych obszarów. To powoduje, że brodawki mogą odpaść w ciągu najbliższych kilku dni. Procedura powoduje niewielki dyskomfort, który zwykle jest złagodzony przy użyciu Advil lub Aleve i zimnych kompresji w razie potrzeby

Czego można oczekiwać po zabiegu

Większość kobiet jest w stanie powrócić do normalnego poziomu aktywności na dzień po zabiegu krioterapii.

Po krioterapii

  • Wodniste upławy z pochwy przez około 2 do 3 tygodni.
  • Podpaski higieniczne powinny być używane zamiast tamponów przez 2 do 3 tygodni.
  • Należy unikać stosunku seksualnego przez 2 do 3 tygodni.
  • Irygacja nie powinien być wykonywany przez 2 do 3 tygodni.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów należy wezwać lekarza:

  • Gorączka
  • Umiarkowane lub ciężkie krwawienie (więcej niż zwykle podczas miesiączki)
  • Zwiększenie bólu miednicy
  • Nieprzyjemny zapach lub żółtawy wydzielina pochwy, co może wskazywać na zakażenie.

W jakim celu jest wykonywana krioterapia ginekologiczna

Krioterapia ginekologiczna jest wykonywana, gdy nieprawidłowe wyniki badań Pap testowano za pomocą kolposkopii (badanie polegające na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, przy pomocy urządzenia optycznego). Krioterapia jest skuteczną metodą niszczenia nienormalnej tkanki szyjnej, w zależności od wielkości, głębokości i typu nieprawidłowej tkanki. Badania miały różne wyniki. Wykazują, że krioterapia niszczy całą nieprawidłową tkankę w 77 do 96 na 100 przypadków. Krioterapia nie jest leczeniem raka szyjki macicy. Usunięcie nieprawidłowych komórek przedrakowych uniemożliwia im dalsze zmiany.

Jak skuteczna jest krioterapia ginekologiczna?

Jedno leczenie krioterapii usuwa wszystkie nieprawidłowe komórki. Jednak w 10% do 15% kobiet, nieprawidłowe komórki pozostaną lub powracają. Kobiety, które palą, mają mniejsze szanse na wyleczenie niż te, które tego nie robią.

O czym warto wiedzieć przed poddaniem się krioterapii ginekologicznej

Zabiegi na szyjkę macicy w przypadku dysplazji szyjki macicy i inne problemy obejmują laser lub kriochirurgię (zamrażanie), biopsję stożkową lub stożek przez zimny nóż lub LEEP (procedura wyeliminowania elektrody pętlowej). Te procedury mogą wpływać na płodność i zmniejszyć zdolność do zajść w ciążę, ponieważ niszczą gruczoły szyjkowe. Gruczoły szyjkowe produkują śluz szyjny, który odgrywa rolę w płodności, umożliwiając plemnik przechodzenie przez szyjkę macicy. Niewystarczający lub nieobecny śluz szyjny może zapobiec przenikaniu plemników do wnętrza macicy.

Po upływie 6 miesięcy od zabiegu wykonywane jest badanie cytologiczne. Zwykły wynik oznacza, że wszystkie nieprawidłowe komórki szyjki macicy zostały poddane leczeniu i nie zostały ponownie zaatakowane. Jeśli jest to normalne, powtarzane badania cytologiczne wykonywane są raz na sześć miesięcy przez 1-2 lata. Jeśli następująca cytologia jest nieprawidłowa, zostanie wykonana kolposkopia z biopsją. Inne metody leczenia, to zwykle procedura wycięcia elektrokardiogramu pętlowego (LEEP), są następnie stosowane, jeśli wykryto trwałą chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...