Swędzenie i pieczenie sromu – skąd te problemy? – charakterystyka

swędzenie i pieczenie sromu

Swędzenie i pieczenie sromu, choć może mieć różne przyczyny – od zupełnie błahych po dość poważne – nigdy nie powinno być bagatelizowane. Dolegliwości w miejscach intymnych zawsze warto skonsultować z ginekologiem, by zbadać ich źródło i ustalić jak zapobiegać takim nieprzyjemnościom w przyszłości.

Reakcje alergiczne – kiedy szkodzą detergenty lub kosmetyki

Tego typu dolegliwości często pojawiają się jako objaw uczulenia. Swędzenie i pieczenie sromu, bez upławów i innych niepokojących symptomów. Mogą świadczyć o wystąpieniu alergii kontaktowej na jeden ze składników proszku do prania lub któregoś z kosmetyków. W takim wypadku wystarczy zmiana stosowanego detergentu czy rezygnacja z płynu do kąpieli lub zamienienie go na hipoalergiczny, by sytuacja wróciła do normy, choć konieczne może być eksperymentowanie w poszukiwaniu „winowajcy” – tego konkretnego składnika, który spowodował uczulenie.

Najczęściej winne są substancje zapachowe, więc to z nich w pierwszej kolejności warto zrezygnować na rzecz delikatniejszych środków. Na liście potencjalnie powodujących alergie są też zapachowe wkładki, podpaski i tampony czy perfumowany papier toaletowy. Zamiast nich lepiej zastosować wersje zwykłe, a godna polecenia opcja dla najbardziej wrażliwych to wielorazowe podpaski, wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów.

Podrażnienie i wysuszenie śluzówek

Swędzenie i pieczenie sromu może być wynikiem podrażnienia. Jeśli dochodzi do osłabienia wydzielania śluzu, naturalnie nawilżającego pochwę, na przykład w wyniku stosowanej terapii hormonalnej lub podczas menopauzy, bardzo często pojawiają się podobne dolegliwości. Rozwiązaniem będzie zastosowanie dostępnych w aptekach łagodnych żeli nawilżających, które złagodzą dyskomfort.

Również częsty kontakt z chlorowaną wodą w basenie może wysuszać i podrażniać, podobnie jak przyczyną kłopotów bywa noszenie zbyt ciasnej bielizny, wykonanej ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Koronkowe stringi zdecydowanie nie powinny być bielizną noszoną na co dzień, bo względy estetyczne warto jednak podporządkować zdrowotnym.

O odpowiednie nawilżenie powinno się dbać też podczas stosunku. Współżycie w sytuacji, kiedy pochwa nie jest wystarczająco wilgotna, może przynieść nieprzyjemności zamiast rozkoszy. Jeśli ilość naturalnie wydzielanego śluzu jest niedostateczna dla zapewnienia poślizgu, w poprawie komfortu pomogą apteczne lub drogeryjne żele przeznaczone specjalnie do tego celu.

Uwaga przy depilacji!

Kobiety depilujące owłosienie intymne powinny szczególnie dbać o skórę w tych okolicach. Podrażnienie mechaniczne (przy użyciu maszynki czy wosku) lub agresywna chemia obecna w kremach do depilacji mogą skutkować długo utrzymującym się podrażnieniem. Warto zastosować specjalne łagodzące żele i delikatne preparaty do pielęgnacji, by uniknąć późniejszych nieprzyjemności.

Kiedy swędzenie i pieczenie sromu świadczy o chorobie

Jeśli dyskomfortowi towarzyszą dodatkowe objawy, jak nietypowa wydzielina, ogólne złe samopoczucie, wykwity i zmiany skórne, bolesność, krwawienie z dróg rodnych – bezwzględnie należy udać się do ginekologa, który ustali przyczynę dolegliwości, ponieważ mogą one świadczyć o wystąpieniu – również poważnych – schorzeń.

Najczęstsza przyczyna dyskomfortu w obrębie narządów płciowych to zakażenia bakteryjne lub grzybicze. W przypadku infekcji grzybiczych świądowi i pieczeniu towarzyszy zwykle obfita biała wydzielina o grudkowatej konsystencji. Jeśli źródłem kłopotów jest nadmierny rozrost ilości bakterii w pochwie – pojawiające się upławy są żółtawe lub szarawe, wodniste i maja nieprzyjemny, intensywny zapach. W przypadku każdej infekcji, nawet jeśli objawy nie są nasilone, leczenie pod kontrolą lekarską będzie konieczne, bo zbagatelizowanie dolegliwości lub łagodzenie ich domowymi sposobami może prowadzić do powikłań i ponownego wystąpienia podobnych problemów w przyszłości.

Jeśli upławy są żółtozielone, pieniste, cuchnące, a towarzyszą im objawy ze strony cewki moczowej. Prawdopodobnie źródłem infekcji jest rzęsistek pochwowy, pierwotniak, którym zarazić się można drogą płciową, a leczenie – po diagnozie ginekologa – wdrożone również u partnerów seksualnych chorej osoby.

Swędzenie i pieczenie sromu – skąd te problemy?

Wśród poważniejszych przyczyn świądu i pieczenia może się znaleźć również zanikowe zapalenie pochwy. W którym dolegliwości są wynikiem zmian atroficznych na skutek zmian hormonalnych. Dotykają one głównie kobiet w okresie okołomenopauzalnym, ale nie tylko, bo występują także – choć rzadko – w młodszym wieku. W sytuacji niedoborów hormonów, zwłaszcza estrogenów.

Również inne poważne schorzenia mogą dawać podobne objawy, zwłaszcza w początkowej fazie. Chociażby niektóre postacie nowotworów i zmiany nienowotworowe, jak liszaj, czyli martwica sromu. Przyczyną bywa też zakażenie pasożytami (świerzb, wesz łonowa czy owsiki).

Swędzenie i pieczenie sromu może mieć więc zupełnie niegroźną przyczynę, i tak jest w większości przypadków. Diagnozę zawsze powinien postawić lekarz, który wykluczy chorobę lub wdroży odpowiednie leczenie.

1 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Zamówiłam pierwszy raz podpaski wielorazowego użytku w sklepie internetowym i skończyły się problemy z podrażnieniami w tych miejscach. To dobra sprawa dla kogoś, kto jest bardzo wrażliwy, no i są z pewnością bardziej przyjazne dla środowiska.

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...