Przerost łechtaczki – przyczyny, objawy, leczenie, rozpoznanie choroby

przerost łechtaczki

Przerost łechtaczki może sprawić kłopot, gdyż łechtaczka u kobiety powinna być tylko źródłem przyjemności dla kobiety. Niestety czasem bywa źródłem kłopotów. Staje się tak, gdy mamy do czynienia z klitoromegalią. Łechtaczka to miejsce posiadające kilka tysięcy zakończeń nerwowych, co czyni z niej najbardziej erogennym miejscem na ciele kobiety.

Gdzie jest łechtaczka?

Z uwagi na brak nauczania w szkole kobiety często dopiero z internetu dowiadują się, gdzie umiejscowiona jest łechtaczka. Tymczasem wystarczy dotknąć wzgórka łonowego, zaraz można wyczuć dwie, zewnętrzne fałdy, które są wargami sromowymi większymi, następnie wewnątrz ukryte są wargi sromowe mniejsze. W miejscu ich łączenia można wyczuć zgrubienie wielkości ziarenka groszku i to właśnie jest łechtaczka.

Co powoduje przerost łechtaczki?

Przerost łechtaczki (inaczej określana jako klitoromegalia lub hipertrofia łechtaczki) zachodzi wtedy, gdy ten element ciała jest nadmiernie powiększony (łechtaczka to zazwyczaj organ o rozmiarze około 3-4 milimetrów). Często To zaburzenie jest diagnozowane po porodzie i rzadko kiedy jest stwierdzane w późniejszym okresie.

Przerost łechtaczki może być na tle hormonalnym lub pozahormonalnym oraz może być wrodzona lub nabyta. Przerost łechtaczki może się pojawić w wyniku nieprawidłowości hormonalnych powstałych przy chorobie nowotworowej lub zespołu policystycznych jajników. Wrodzony przerost łechtaczki może być spowodowany przerostem nadnerczy lub zespołem Edwardsa (obecność dodatkowego chromosomu 18).

Rozpoznanie choroby

Diagnostyka jest niezmiernie ważna z uwagi na odpowiednie wdrożenie leczenia. W przypadku, gdy połączymy takie objawy jak hirusytyzm, zmieniona barwa głosu, zmiana typu kobiecego na bardziej męski to wyraźne oznaki hormonalnej etiologii zaburzenia, który najprawdopodobniej wynika z nadmiernego stężenia w organizmie androgenów. W takim wypadku najlepiej jest dokonać oznaczenia stężenia androgenów.

Natomiast w przypadku, gdy przerost łechtaczki ma miejsce przy podejrzeniu rozwoju choroby nowotworowej powinno wykonać się tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy. W przypadku dzieci przerośnięta łechtaczka jest poddana zabiegowi, aby nabrała „normalnych”rozmiarów. Czasem zabieg ten jest potrzebny dla zdrowia dziecka. Jednakże uważa się, że zmniejszenie łechtaczki u dziecka to tylko wyobrażenia estetyczne.

Należy uświadomić, że łechtaczki różnią się między sobą rozmiarem. W większości przypadków przerost łechtaczki jest wrodzony. Najrzadziej spotykany jest przypadek przerostu łechtaczki na skutek łagodnych guzów o charakterze torbieli epidermoidalnych albo nerwiakowłókniaków.

Leczenie przerostu łechtaczki

Sposób leczenia tego schorzenia zależy tylko i wyłącznie od etiologii zaburzenia. W przypadku zaburzeń hormonalnych następuje substytucja brakujących substancji. Natomiast w przypadku zmian nowotworowych wymagana jest interwencja chirurgiczna. Jest to tzw. klitoroplastyka, która jest praktykowana przez chirurgów ginekologów oraz innych chirurgów wykonujących precyzyjne zabiegi.

W przypadku łechtaczki możliwe jest zmniejszenie lub jej powiększenie łechtaczki, a także wydobyć ją spod skóry, jeśli jest zbyt mocno ukryta. Sam zabieg jest bardzo trudny i wiąże się z licznymi powikłaniami(uszkodzenie nerwów, bliznowate zaciągnięcia mogące powstać w trakcie gojenia się ran). Jednakże zabieg ma także swoje zalety, gdyż zachodzi poprawa estetyki narządu oraz zwykle zwiększenie doznań seksualnych. Sam zabieg polega na nacięciu napletka łechtaczki, usunięciu nadmiaru tkanki i uformowaniu wyglądu.

Prawidłowy rozmiar łechtaczki?

Warto podkreślić, że ciężko jest wskazać prawidłową wielkość tego narządu. Zakłada się, że rozmiar narządu nie będącego w stanie erekcji nie powinna być większa niż 0,5 cm, czyli wszystko co jest większe uważane jest za przerośnięte. Przerost nie jest spowodowany pobudzeniem seksualnym, lecz utrzymuje się na stałe. Przerost łechtaczki może sprawiać dyskomfort kobiecie, a ponadto może być przyczyną bólu w trakcie kontaktów seksualnych.

Ginekolodzy stosują specjalną pięciostopniową skalę określającą prawidłowy rozmiar łechtaczki (Skala Pradera) – ostatnia ocena na skali to łechtaczka przypominająca męskiego członka oraz zrośnięcie warg sromowych. Należy zwrócić uwagę, że skala Pradera nie wskazuje wielkości zewnętrznych narządów płciowych, lecz opiera się na subiektywnej ocenie ich kształtu.

Największy problemem kobiet z przerostem łechtaczki jest przede wszystkim odczuwany dyskomfort (przy ubieraniu się, uprawianiu sportów-jazda na rowerze i inne) oraz estetyka po rozebraniu się lub przed kontaktem seksualnym.

Ciekawostki

Do tej pory najdłuższa zmierzona łechtaczka mierzyła ponad 10 cm długości. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych każdego roku około 20 tysięcy kobiet poddaje się zabiegowi zmniejszenia powiększonej łechtaczki. Jednakże warto pamiętać, że jeden nieprawidłowy ruch skalpela może zniszczyć unerwienie i tym samym odebrać zdolność przeżywania orgazmu. Zazwyczaj przerost łechtaczki towarzyszy także innym wrodzonym nieprawidłowościom budowy zewnętrznych narządów płciowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...