Jak przesunąć miesiączkę? Jak opóźnić okres? – proste sposoby

jak przesunąć miesiączkę

Jak przesunąć miesiączkę? – jest to jedno z tych pytań, które zadaje sobie wiele kobiet w okresie wiosenno – letnim. Podczas wspaniałego urlopu kobiety chcą cieszyć się słońcem, ciepłem i nie przejmować się tym, że zbliża się miesiączka. Może któraś z kobiet czeka na swój wymarzony dzień, już przymierza ślubną suknie, ale jednak z tyłu głowy się stresuje, ponieważ wypada jej wtedy krwawienie. Istnieje możliwość przesunięcia miesiączki, ale czy jest to bezpieczne i jak tego dokonać?

Czy jest to zdrowe? Czy jest to dla mnie?

Ingerowanie w swoją gospodarkę hormonalną nie zawsze przynosi dobre skutki. Dlatego z rozwagą należy starać się przyspieszać bądź opóźniać miesiączkowanie. Wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia, wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego chcę to zrobić? Jeżeli ze względów zdrowotnych to lepiej skonsultować się ze swoim lekarzem, natomiast jeśli z powodu wyjazdu warto się zastanowić, czy jest sens wymuszanie bądź opóźnianie krwawienia zamiast pogodzenia się z tą niedogodnością.

Domowe sposoby – jak przesunąć miesiączkę?

Czy da się przesunąć miesiączkę w sposób nieinwazyjny? Istnieją pewne sposoby domowe, które jednak nie dają gwarancji na powodzenie. Jeśli chcemy krwawienie opóźnić – możemy uzyskać zupełnie odwrotny skutek.

Mówi się o natce pietruszki – ma ona przyspieszyć menstruację. Wystarczy zebrać garść świeżej pietruszki, zalać ją wrzącą wodą i odstawić na 30 minut. Po tym czasie wystarczy odcedzić napój i pić go mniej więcej 3 razy w ciągu dnia. Podobny napar można przyrządzić z imbiru i krwawnika.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile zioła nie są szkodliwe, to jednak mogą wchodzić w różne interakcje z lekami które zażywamy. Należy się też wcześniej upewnić, że możemy takie herbatki spokojnie pić bez ograniczeń.

Opóźnić miesiączkę może też czosnek czy papryka. Trzeba jednak pamiętać, że nie są zbyt skuteczne metody.

Opóźnianie – witamina C oraz aspiryna

Opóźnić miesiączkę można za pomocą najzwyklejszej witaminy C, ponieważ wpływa ona na kondycję naszych naczyń krwionośnych. Jest to jedna z najprostszych metod. Wystarczy w fazie lutealnej (okres pomiędzy owulacją a krwawieniem) zażyć 5000mg witaminy C. Możemy ją dostarczać za pomocą owoców, posiłków czy po prostu zażywając ją w formie tabletek.

Dzięki niej istnieje też możliwość skrócenia czasu krwawienia, jeśli trwa za długo, wystarczy, że w tym czasie również będziemy dostarczać ją do organizmu. Można też spróbować rozpuścić w wodzie na dzień 2 tabletki aspiryny, natomiast 3 tabletki na noc.

Stres, wysiłek fizyczny, wysoka temperatura

W naszym życiu wielokrotnie dochodzi do stresujących sytuacji. Wiele kobiet w momencie kiedy nie planują ciąży stresują się opóźniającym się krwawieniem. A co za tym idzie – opóźniają ją poprzez stres. Nasz organizm wtedy się spina co wpływa na nas bardzo niekorzystnie.

Wysiłek fizycznie inaczej działa na każdą kobietę inaczej. Czasami trening (pływanie, bieganie) do granic wytrzymałości może przyspieszyć menstruację zwiększając obfitość krwawienia, ale możemy opóźnić o kilka dni. Zwiększa się wtedy poziom testosteronu oraz obniża poziom estrogenu.

Natomiast przyspieszyć menstruację może gorąca kąpiel. Trzeba ją brać tydzień przed planowanym rozpoczęciem krwawienia. Jest to zalecana metoda, ponieważ w między czasie możemy się zrelaksować oraz odprężyć.

Jak przesunąć miesiączkę? – Tabletki antykoncepcyjne

Jest to najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda opóźniania miesiączki. Niestety nie jest też pewna w 100% – ludzkiego organizmu nie da się zaprogramować tak jakbyśmy chcieli. Tutaj już trzeba udać się do swojego ginekologa celem dobrania odpowiednich tabletek. Jeśli już je zażywamy z estrogenem to wystarczy, że po 21 dniach przyjmowania pigułek nie zrobimy przerwy, tylko weźmiemy tabletkę już z nowego opakowania. Krwawienie nie powinno wystąpić – pojawi się dopiero po zażyciu kolejnych 21 tabletek. Wtedy należy już normalnie zrobić przerwę na tzw. „krwawienie z odstawienia”.

Jeśli chcemy aż tak ingerować w nasze hormony musimy skonsultować się ze swoim ginekologiem. Lepiej nie zaczynać nic na własną rękę, ponieważ możemy później słono przypłacić to własnym zdrowiem.

Inne sposoby na przesunięcie okresu

Na naszym rynku są też inne tabletki, które pomogą nam odpowiedzieć na pytanie – jak opóźnić miesiączkę? Nie potrzebujemy na nie recepty od specjalisty, a działają na podobnej zasadzie co tabletka hormonalna. Różnica jest taka, że niektóre z nich mogą opóźnić wystąpienie miesiączki nawet o trzy miesiące, inne natomiast o dwa tygodnie. Działają na zasadzie podobnej jak progesteron. Podwyższają szybko poziom hormonów, co wpływa na wydłużenie się drugiej fazy cyklu dzięki czemu krwawienie wystąpi dopiero w momencie kiedy kobieta przestanie zażywać te tabletki.

Jak widać sposobów na opóźnienie miesiączki jest wiele i jak to zazwyczaj bywa – na każdą kobietę działa co innego. Trzeba pamiętać, że organizm żyje swoim życiem i trzeba mu na to pozwolić. Dlatego z rozwagą należy zakłócać jego harmonię. Chociaż nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych czy to przy zwiększonej dawce witaminy C, spożywaniu ziół czy nawet tabletek hormonalnych nadal jest to kwestia sporna i trzeba pamiętać, żeby nie próbować wszystkich metod jednocześnie. Jeśli nie pomoże jeden sposób – dopiero wtedy spróbować jakiegoś innego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...